Čo sa stane s hviezdou, keď sa jej zmocní čierna diera? Pozrite sa na brutálny výsledok

V okolí čiernej diery fungujú sily, ktoré hviezdu úplne deformujú.

čierna diera
Zdroj: YouTube(SciTech Daily)

Röntgenové pozorovania a teoretické modely vedcom ukázali, čo presne sa stane s nešťastnou hviezdou, ktorú si do hľadáčika vzala čierna diera a výsledok naozaj nie je pekný, píše portál Scitech Daily.

Keď sa nejaký kozmický objekt stretne s čiernou dierou, zvykne sa používať aj pojem špagetifikácia. Verte, či nie, ide o riadny vedecký termín, ktorý presne popisuje to, čo sa s daným objektom stane. V blízkosti čiernej diery totiž pôsobia obrovské sily, ktoré dokážu deformovať hviezdu, alebo planétu, ak sa dostane do dostatočnej vzdialenosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lenže ako taká špagetifikácia vlastne vyzerá? To si môžete pozrieť na videu nižšie. Vedcom sa podarilo pozorovať ako si čierna diera, pochutnala na hviezde, čo im dalo jedinečnú možnosť vidieť to, čo by za normálnych okolností bolo neviditeľné.

Na začiatku bol záblesk, ktorý označili ako J2150. Ten neskôr astronómovia porovnali so sofistikovanými teoretickými modelmi, ktoré im potvrdili to, čo už tušili – naozaj išlo o stret nešťastnej hviezdy a čiernej diery. Predpokladá sa, že čierna diera vážila 10-tisíc násobok Slnka.

„Röntgenové emisie z vnútorného disku, ktorý vznikol z hviezdneho materiálu, nám umožnil zistiť hmotnosť a rotáciu čiernej diery. Zároveň sme potvrdili, že ide o čiernu dieru strednej hmotnosti, kategóriu čiernych dier, ktorú sme dlhú dobu nevedeli pozorovať,“ vysvetľuje Sixiang Wen, z University of Arizona.

Záhadné čierne diery

V jadrách galaxií, kde leží supermasívna čierna diera – monštrum s hmotnosťou od 1-milióna do 10-miliárd našich Sĺnk, sa podobných prípadov deje množstvo. Vedci tvrdia, že pár podobných prípadov pozorovali aj v jadrách menších galaxií. Tie by mohli mať vo svojom jadre práve čierne diery strednej hmotnosti, no tento fakt ešte nebol vedecky dokázaný.

„Vieme len málo o existencii čiernych dier v galaxiách, menších ako Mliečna dráha. Je pre nás ťažké objaviť centrálne čierne diery, ktoré majú menšiu hmotnosť ako milión Sĺnk,“ vyvetľuje Peter Jonker, z Radboud University.

V jadrách tých väčších galaxií sa ale nachádzajú supermasívne čierne diery. O ich existencii astronómovia vedia, no to, ako vznikli, pre nich ostáva rovnakou záhadou. Existuje niekoľko teórií, ktoré sa pokúšajú vysvetliť vznik týchto obrovských čiernych dier, no žiadna zatiaľ neponúka úplné vysvetlenie.

Čierne diery strednej hmotnosti sú v tomto smere sľubné, pretože by mohli byť prvým krokom k vytvoreniu supermasívnej čiernej diery. Ak by sa vedcom podarilo zistiť, koľko čiernych dier stredných hmotností sa vo vesmíre nachádza, mohli by začať uvažovať o tom, či sú naozaj zárodkami pre supermasívne čierne diery.

Vedci sa spoliehajú na teleskopy novej generácie, či už pozemné, alebo tie, ktoré budú operovať vo vesmíre. Tie by im mohli pomôcť dostať sa k ďalším odpovediam.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre