SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Čo sa stane s asteroidom, keď doňho vrazí sonda rýchlosou 24-tisíc km/h? Pozrieť sa na to môžete v živom vysielaní

Už na budúci mesiac misia DART úmyselne nabúra do menšieho asteroidu s cieľom odkloniť jeho dráhu.

Čo budeme robiť, ak sa jedného dňa ocitne nebezpečný asteroid na kolíznom kurze so Zemou? Existuje niekoľko teórií ako blížiacu sa hrozbu odkloniť, no zatiaľ žiadna z nich nebola otestovaná v praxi. To sa ale čoskoro zmení.

Misia DART (pozn. redakcie: Double Asteroid Redirection Test) sa pokúsi zistiť, či by bolo možné odkloniť dráhu asteroidu tým najpriamočiarejším spôsobom, aký existuje. Misia vzniká pod americkou vesmírnou agentúrou NASA a už budúci mesiac úmyselne nabúra do asteroidu rýchlosťou 24-tisíc km/h, informuje portál CBS News. Cieľom je malý asteroid Dimorphos, ktorý obieha okolo o niečo väčšieho objektu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hlavným cieľom testu je dokázať, že sonda dokáže samostatne priletieť k určitému asteroidu a vraziť doňho. Náraz sondu zničí, no zároveň zmení rýchlosť a trajektóriu asteroidu. Ak by sa niekedy k planéte blížil rizikový asteroid, odklonenie jeho dráhy by nás mohlo zachrániť pred katastrofou. Po náraze budú vedci sledovať zmeny zo Zeme pomocou teleskopov.

Čo je však fascinujúcejšie, NASA ponúka živý prenos z testu, ktorý si môžete pozrieť na ich webovej stránke, Facebooku, Twitteri alebo YouTube. Test sa odohrá budúci mesiac – 26. septembra. Vysielanie sa začne približne o polnoci.

Rizikové asteroidy

Misia DART odštartovala minulú jeseň a precestovala približne 11-miliónov km. Misia so sebou nesie ešte jednu menšiu sondu LICIACube. Tú vypustí približne 10 dní pred nárazom a pokúsi sa zachytiť kolíziu a výsledné trosky.

V okolí Zeme sa nachádza približne 25-tisíc asteroidov, ktoré majú priemer viac ako 150 metrov. Väčšina blízkych objektov je starostlivo monitorovaná vesmírnymi agentúrami a ich polohu si môžete pozrieť aj na portáli Eyes on Asteroids. Čo sa týka potenciálne nebezpečných asteroidov, vedci potrebujú niekoľko meraní na to, aby určili jeho rýchlosť, smer a následne aj obežnú dráhu. Potom vedia predpovedať ako sa asteroid pohyboval v minulosti a či sa niekedy v budúcnosti môže zraziť s našou planétou.

Asteroidy sú však najnebezpečnejšie práve na začiatku, teda keď ich astronómovia objavia. Nemajú o ňom dostatok informácií a až ďalšie pozorovania vedcom prezrádzajú viac. Zaujímavosťou ale je, že riziko zrážky najprv musí stúpnuť na to, aby mohlo klesnúť. Stáva sa, že riziko stúpa aj keď má kozmický objekt len veľmi malú šancu zraziť sa s našou planétou. Po čase sa však riziko prudko zrazí.

Ak by sa mal asteroid zraziť s našou planétou, riziko by postupne rástlo, až kým by nedosiahlo 100%, vysvetľuje ESA. Na Zem denne dopadnú milióny asteroidov, no drvivá väčšina je tak malá, že si ich ani nevšimneme. Okamžite totiž zhoria v atmosfére Zeme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close