Čo sa stane, keď spláchnete záchod: Takto vyzerá neuveriteľná kvapôčková sprcha, ktorá je doslova všade!

V drobných čiastočkách aerosólu sa môžu prenášať rôzne patogény.

Prečo by ste mali na toaletách zakaždým sklopiť dosku?
Zdroj: CU Boulder (Patrick Campbell), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Možno si to neuvedomujeme, no keď splachujeme toaletu bez zaklapnutia dosky, do priestoru sa uvoľní množstvo drobných kvapôčok vody, ktoré voľným okom nevidíme. Demonštruje to nový experiment univerzity Colorado Boulder, vďaka ktorému si môžeme všimnúť, ako si znečisťujeme kúpeľňu alebo aj verejné priestory potom, keď spláchneme.

Tieto drobné čiastočky dokážu prenášať patogény a tým pádom pre nás môžu predstavovať potenciálne riziko. Vedci však v experimente priniesli aj spôsob, ako môžeme toto riziko minimalizovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ak niečo nevidíme, veľmi ľahko dokážeme predstierať, že to neexistuje. Preto sme priniesli video, ktoré demonštruje čo sa deje, ak splachujeme toaletu bez dosky,“ vysvetľuje vedúci štúdie, John Crimaldi.

Vedci dokázali zaznamenať drobné čiastočky pomocou silného zeleného laseru a kamery. Už viac ako 60 rokov sa vedelo, že po splachovaní sa síce náš odpad dostáva do potrubia a preč, no z misy uniká neviditeľný aerosól. Viacero predchádzajúcich štúdií využilo vedecké prístroje na to, aby tieto drobné častice zaznamenalo, no žiadny predchádzajúci výskum nepriniesol praktickú demonštráciu.

V rámci novej štúdie sa výskumníci lepšie zamerali na rýchlosť a trajektóriu uvoľnených častíc. Ako sme už spomínali, tie dokážu prenášať rôzne patogény, napríklad E. coli, C. dificile, norovírusy a adenovírusy. Riziko môžeme čo najviac znížiť pravidelnou dezinfekciou a dostatočným vetraním.

Autori štúdie naznačujú, že v ľudských odpadových látkach sa môže vyskytovať aj vírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Zatiaľ ale nie je jasné, či sa môže šíriť aj cez čiastočky, ktoré sa do ovzdušia uvoľnia pri splachovaní.

„Ľudia vedeli o tom, že splachovanie toaliet uvoľňuje aerosóly, ktoré nemôžeme vidieť. V našom experimente sme však po prvýkrát preukázali, že toto uvoľnenie prebieha energetickejšie a rýchlejšie, než sa predpokladalo,“ tvrdí Crimaldi.

Spŕška drobných častíc

V rámci experimentu sa dokázalo, že častice z toalety môžu do ovzdušia vystreliť rýchlosťou až dva metre za sekundu a do ôsmich sekúnd sa dostanú až do výšky 1,5-metra. Najväčšie častice sa na povrchy zachytia pomerne rýchlo, no tie menšie môžu v ovzduší visieť až niekoľko minút.

„Hlavnou úlohou toaliet je zbaviť nás odpadu, no zároveň sa im darí aj presný opak. Veľké množstvo sa dostáva z toalety do priestoru okolo,“ hovorí Crimaldi.

Aby vedci získali lepšiu predstavu o tom, čo sa deje po spláchnutí toalety, využili dva lasery. Jeden svietil nepretržite a odhalil polohu drobných čiastočiek, zatiaľ čo druhý prerušovane blikal a meral ich rýchlosť a smerovanie. Do experimentu vedci zapojili aj dve kamery s vysokým rozlíšením, ktoré priebeh monitorovali.

Toaletu ktorú použili možno bežne nájsť na verejných toaletách naprieč Severnou Amerikou. Takýto model nemá dosku, ktorá by mohla zakryť otvor a zabrániť aerosólu uvoľniť sa do prostredia. Po spláchnutí si všimli, že drobné častice z misy doslova vystrelili.

Aerosól sa šíril prevažne smerom hore a k stene zariadenia. Pohyb častíc bol však podľa autorov experimentu nepredvídateľný. Častice narazili aj na strop laboratória a bez inej cesty sa začali šíriť smerom vpred. Počas experimentu sa zistilo, že drobnejšie častice nedokážu chĺpky v nose zachytiť, dostávajú sa teda hlbšie do pľúc a sú oveľa rizikovejšie.

Hoci to znie znepokojivo, experiment poskytuje možnosť vytvoriť lepšie kanalizačné dizajny a ventilačné stratégie. Zároveň nám ukazuje, prečo by sme mali vždy sklápať dosku pred spláchnutím.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre