SpravodajstvoVeda a výskum

Čo sa deje v mozgu počas toho ako spíme? Prvá štúdia svojho druhu odhaľuje fascinujúci proces

Nový výskum z Boston University po prvýkrát zachytil pomalé vlny "obmývajúce" náš mozog počas spánku

Výskum z Boston University poukazuje na fascinujúci proces, ktorý sa v našom mozgu deje vždy keď zaspávame. Štúdia je prvou svojho druhu, ktorá odhaľuje zvláštne pulzy mozgomiešneho moku.

Keď náš mozog zaspí, neuróny stíchnu. O pár sekúnd na to krv z mozgu odteká preč a nahradí ju mozgomiešny mok. Ten náš mozog obmýva v pravidelných pulzujúcich vlnách.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Určitú dobu sme predpokladali, že v mozgu existujú elektrické vlny aktivity. Netušili sme však, že vlny vytvára aj mozgomiešny mok,“ vysvetľuje spoluautorka štúdie, Laura Lewis.

Autori štúdie zároveň predpokladajú, že ich výskum môže byť prvým, ktorému sa podarilo zachytiť zábery vĺn v mozgomiešnom moku počas spánku. Táto práca by jedného dňa mohla ponúknuť pohľad do rôznych neurologických a psychologických porúch, ktoré sa často spájajú s narušením spánku.

Prúd mozgomiešneho moku spolu s pomalou mozgovou aktivitou môžu pomôcť vyčistiť mozog od škodlivých proteínov negatívne ovplyvňujúcich pamäť. Postupom veku mozog človeka generuje menej pomalých vĺn. To podľa autorov štúdie môže viesť k zmene v krvnom obehu a pulzoch mozgomiešneho moku počas spánku. To následne môže viesť k nahromadeniu škodlivých proteínov a ovplyvneniu pamäte. Výskumníci v minulosti chápali tieto procesy ako odlišné, no nový výskum dokazuje ich úzke prepojenie.

Ďalší výskum

Autori štúdie chcú v ďalšej práci preskúmať, ako môže vek zmeniť prúdenie krvi a moku v mozgu počas toho, ako spíme. Táto štúdia pracovala s 13 dobrovoľníkmi v rozmedzí 23 a 33 rokov. Autori zároveň dúfajú, že sa im podarí nájsť lepší spôsob, ako mozgovú aktivitu počas spánku zaznamenať. Tentokrát museli dobrovoľníci zaspať v mimoriadne hlučnej magnetickej rezonancii, čo nemohlo byť jednoduché.

„Máme množstvo dobrovoľníkov, ktorí chcú byť platení za spánok, no to sa ukázalo byť najťažšou časťou nášho výskumu. Dobrovoľníci sa totiž nachádzali v obrovskom kovovom valci, ktorý bol navyše mimoriadne hlučný,“ vysvetľuje Lewis.

Dodáva, že o pulzovaní mozgomiešneho toku v mozgu spiaceho človeka doteraz ani len netušili. Objavom tohto fenoménu získali možnosť okamžite identifikovať v akom stave sa človek nachádza. Hoci sa vedeckému tímu podarilo tento fascinujúci fenomén odhaliť, záhada ani zďaleka nie je vyriešená. Otázkou ostáva, ako sa mozgové vlny, krv a mozgomiešny mok dokážu takmer perfektne zladiť.

Jedným z vysvetlení je, že keď sa neuróny vypnú, nepotrebujú toľko kyslíku ako obyčajne. To spôsobí, že sa krv z hlavy dostane von. Keď sa tak stane, tlak v mozgu klesá, preto sa doňho rýchlo dostane mozgomiešny mok. Autori však tvrdia, že to môže byť len jeden z možných scenárov. Vo svojom ďalšom výskume sa pokúsia nájsť ďalšie možné príčiny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close