SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Čo sa deje pod povrchom vzdialených planét? Tento objav môže zmeniť spôsob, akým hodnotíme obývateľnosť iných svetov

Procesy odohrávajúce sa hlboko pod povrchom Zeme sú dôležité pre vznik života, ako ho poznáme.

Fyzikálne a chemické procesy prebiehajúce v interiéri našej planéty, sú základom pre vznik života, ako ho poznáme. Vedci sa pokúšajú týmto procesom porozumieť a zároveň sa pokúšajú prísť na to, či sa môžu podobné procesy odohrávať aj pod povrchom vzdialených planét.

Proceedings of the National Academy of Sciences sa nedávno objavila štúdia kryštalických štruktúr, ktorá by mohla vedcom pomôcť lepšie pochopiť, čo sa deje pod povrchom veľkých a pevných exoplanét, informuje portál Eurekalert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Procesy odohrávajúce sa v hlbinách Zeme sú nevyhnutné pre život na našej planéte. Nielenže určujú zloženie našej atmosféry, no vytvárajú magnetické pole Zeme, ochrannú vrstvu pred škodlivým solárnym žiarením,“ vysvetľuje Rajkrishna Dutta, autor novej štúdie.

Zemský plášť sa z väčšej časti skladá z kremičitých minerálov. Vedci predpokladajú, že kremičitany sú podstatnou zložkou aj v prípade iných planét vo vesmíre. To vyplýva z hustoty pozorovaných exoplanét. U nás na Zemi sa kremičitany menia na základe teploty a tlaku. To vedie k vytvoreniu jasne rozoznateľných vrstiev, napríklad medzi vyššou časťou Zemského plášťa a nižšími vrstvami. Vedci sa ale tentokrát zamerali na formy kremičitanov, ktoré vznikajú pri podmienkach, aké možno nájsť v hlbinách vzdialených svetov.

V prípade planét, približne štyrikrát väčších ako Zem, sa predpokladá výskyt nových foriem kremičitanov, no zatiaľ sa ich vedcom nepodarilo objaviť. V laboratórnych podmienkach pracovali s magnéziom germanát – látkou ktorej zloženie je takmer rovnaké, ako zloženie najrozšírenejšieho kremičitanu na Zemi. Na základe toho dokázali zistiť minerálne zloženie planét, ktoré sa označujú ako super-Zeme.

Ide o planéty, ktoré sú väčšie ako naša Zem, ale menšie ako planéta Neptún. Názov v tomto prípade môže byť zavádzajúci, pretože super-Zeme nemusia byť podobné našej planéte. Tento typ planét ostáva pre vedcov do veľkej miery záhadou, pretože ide o planéty, ktoré sa v našej sústave nenachádzajú.

Čo sa deje pod povrchom vzdialených planét?

Super-Zeme môžu byť až 10-krát ťažšie ako naša planéta. Astronómovia sa momentálne snažia pochopiť, kde leží hranica, kedy prestáva mať planéta pevný povrch. Medzi 3 až 10-násobkom hmotnosti Zeme totiž môžu mať planéty rôzne kompozície. Môžu byť napríklad vodnými svetmi, zamrznutými planétami, či plynnými planétami. Nie je teda pravidlom, že super-Zeme majú rovnako pevný povrch, ako naša planéta.

Ak sa pod povrchom planéty nachádza tlak presahujúci hodnotu 2-miliónov atmosfér, začína vznikať špecifická kryštalická štruktúra. V bežnom prípade majú kremičitany zloženie pozostávajúce zo štyroch väzieb, no v prípade extrémnych podmienok vzniká šesť väzieb. Tento objav je pre vedcov mimoriadne významný, pretože vďaka nemu môžu lepšie pochopiť nielen procesy v útrobách našej Zeme, ale aj procesy prebiehajúce v interiéri vzdialených planét.

Podľa štúdie môže ísť o revolúciu v tomto vednom odbore a v chápaní procesov odohrávajúcich sa hlboko pod povrchom planét.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close