SpravodajstvoVeda a výskum

Čo pohlo so supermasívnou čiernou dierou? Vedci objavili jednu, ktorá sa premáva galaxiou vysokými rýchlosťami

Väčšina supermasívnych čiernych dier "sedí" v jadre svojej domovskej galaxie

Supermasívne čierne diery sa právom radia medzi tie najväčšie galaktické monštrá. Ich hmotnosť je často väčšia ako miliarda našich Sĺnk dokopy a nachádzajú sa v jadrách galaxií, kde pohlcujú všetku hmotu, ktorá sa nachádza okolo nich, píše portál IFLScience.

Vedcov preto prekvapilo, keď sa im podarilo objaviť supermasívnu čiernu dieru, ktorá prelietala vysokou rýchlosťou cez jej domovskú galaxiu. Doteraz sa predpokladalo, že je niečo také možné, ale objaviť to „tam vonku“ je naozaj výnimočné. Za objavom stojí tím z Harvard Smithsonian Center for Astrophysics, ktorý študoval supermasívne čierne diery v desiatich galaxiách. Ich štúdia bola publikovaná v denníku The Astrophysical Journal.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Deväť z desiatich galaxií sa ničím nelíšilo od normálu, no v prípade desiatej galaxie, ktorá sa označuje ako J0437+2456, objavili niečo nečakané. Supermasívna čierna diera, ktorá sa mala nachádzať v jej jadre sa pohybovala galaxiou, rýchlosťou 180-tisíc km/h.

„Neočakávame, že by sa supermasívne čierne diery pohybovali. Väčšinou sa nachádzajú v jadrách galaxií, kde sedia na mieste. Supermasívne čierne diery majú zvyčajne tak veľkú hmotnosť, že ich máločo dokáže dostať do pohybu,“ vyjadril sa hlavný autor štúdie, Dr. Dominic Pesce.

Nezvyčajné pozorovania

Vedci odhadli pohyb čiernej diery pomocou vody. Molekuly vody, ktoré sa točia okolo čiernej diery môžu občas produkovať jasný signál, podobný laseru. Jediný rozdiel je v tom, že tento signál vysiela v mikrovlnnom spektre. Vedci na základe tohto signálu odhadujú, že galaxia mohla prežiť v istom čase niečo, čo ju poriadne narušilo.

„Myslíme si, že v tomto prípade môžeme pozorovať výsledok zlúčenia dvoch supermasívnych čiernych dier. V určitých prípadoch môže po zlúčení čiernych dier nastať spätný ráz, ktorý novú čiernu dieru dá do pohybu,“ vyjadril sa spoluautor štúdie, Jim Condon.

Zároveň vedci nevylučujú možnosť, že ide o pár supermasívnych čiernych dier. V tomto prípade môže byť druhá čierna diera „schovaná,“ pretože ju vedci nevedeli nájsť. Každopádne sú naplánované ďalšie pozorovania, ktoré by dokázali odhaliť, prečo sa supermasívna čierna diera dala do pohybu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close