Čo písala Mária Antoinetta svojmu údajnému milencovi? Po viac ako 150 rokoch vedci odhalili tajomstvá jej listov

Rok pred svojou smrťou sa Mária Antoinetta ocitla uprostred obrovskej politickej krízy. Listy musela poslať potajomky.

Čo písala Mária Antoinetta svojmu údajnému milencovi?
Zdroj: @CRC

Medzi rokmi 1791 a 1792 sa Francúzsko ocitlo na vrchole nepokojov. Revolúcia bola na spadnutie a o nadvládu súperilo niekoľko rôznych frakcií. Uprostred chaosu sa ocitla aj vtedajšia kráľovná, Mária Antoinetta. Tá sa len nedávno pokúsila utiecť a preto bola vo svojom paláci starostlivo monitorovaná. Počas tohto obdobia poslala svojmu priateľovi, švédskemu grófovi menom Axel von Fersen niekoľko listov.

Viac ako 150 rokov sa výskumníci snažili odhaliť tajomstvá, ktoré sa v listoch ukrývali, informuje portál Inside Science. Gróf si urobil kópie, no niektoré slová či celé pasáže vyčiernil atramentom. Tajomstvo bolo prelomené v roku 2021, kedy sa vedcom pomocou röntgenovej fluorescenčnej spektroskopie podarilo nahliadnuť za cenzúru a tým pádom dokázali prečítať, čo gróf zakryl pred zrakom sveta. Výskum ukazuje, že medzi Antoinettou a von Fersnom panovalo mimoriadne hlboké priateľstvo, no či boli títo dvaja milencami, ako sa povrávalo, ostalo tajomstvom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vždy mi prišlo mimoriadne zaujímavé čo sa ukrýva v myšlienkach, ktoré osoba považovala za mimoriadne intímne a rozhodla sa ich ukryť,“ vyjadrila sa Anne Michelin, spoluautorka štúdie.

V rámci štúdie vedci preskúmali 15 listov a podarilo sa im nahliadnuť aj za atramentovú cenzúru, no len pri ôsmich listoch. Tieto listy vykazovali konzistentné rozdiely v pomere medi ku železu a zinku. Vďaka špeciálnej spektroskopii sa ukázali slová, ktoré pôvodne napísané Máriou Antoinettou.

Hlboké priateľstvo

Zdá sa, že švédsky gróf cenzúroval hlavne slová, ktoré vyjadrovali emócie francúzskej kráľovnej. Medzi týmito slovami vedci našli napríklad milovaný, drahý priateľ, zbožňujem, či bláznivo. V archívoch sa nachádza množstvo listov, ktoré mala napísať Mária Antoinetta, no vo väčšine prípadov ide o kópie, ktoré prepísal sám von Fersen. V danej dobe sa listy prepisovali pomerne často, hlavne kvôli zálohe.

Von Fersen teda listy prepísal a následne začiernil niektoré pasáže. V niektorých prípadoch nad cenzúru napísal vetu, ktorou síce nahradil pôvodné slová, no myšlienku zachoval. V jednom prípade gróf cenzuroval vetu, v ktorej Antoinetta vyjadrovala svoju radosť z prijatia jeho listu a nahradil ju frázou, ktorá pôsobila neutrálnejšie. Autori štúdie veria, že to von Fersen urobil z politických dôvodov. Ak by sa listy dostali do zlých rúk, potom by sa situácia mohla ešte zhoršiť.

„Proces odhaľovania zakrytých slov je náročný. Občas máte šťastie a atramenty sa dostatočne líšia na to, aby ste dokázali odhaliť ukryté slová. Inokedy to šťastie nemáte,“ vysvetľuje Aniko Bezur, ktorá sa na výskume nepodieľala.

Metóda, ktorú v rámci výskumu vedci použili by mohla pomôcť aj pri odhalení obsahu ďalších cenzurovaných historických textov. Listy vznikli v čase mimoriadnej politickej krízy, no Antoinetta v nich použila naozaj silné slová. Vedci sa preto domnievajú, že jej vzťah s grófom von Fersen bol skutočne úprimný.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre