Čo nové nám prináša Chrome 101? Budete tieto funkcie používať?

Nie tak dávno sme tu mali Chrome vo verzii 100 a už tu máme aj verziu s číslom 101, ktorá prináša viacero vylepšení. Pozrite sa na to najpodstatnejšie!

chrome 101
Zdroj: Google

Oslavy od dosiahnutia verzie s trojciferným číslom prehliadača Google Chrome neboli tak dávno, no už ich musíme hodiť za hlavu, pretože tu máme aktualizáciu s poradovým číslom 101. Google tieto aktualizácie mieni robiť častejšie, preto zmeny nebudú až tak dramatické, no aj napriek tomu nás čaká niekoľko vylepšení. Na informáciu upozornil web howtogeek.com.

Zlepšovanie sťahovacieho UI

Už vo verzii 99 začal Google pracovať na kompletnej zmene sťahovacieho UI. To má byť presunuté z dolnej lišty do pravého horného rohu (podobne ako napríklad v prehliadači Edge). V najnovšej verzii prichádzajú isté zlepšenia, napríklad zobrazenie progresu sťahovania viacerých vecí naraz. Toto sťahovanie je ale stále dostupné iba po jeho aktivovaní cez Chrome Flags.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
chrome sťahovacie UI
Zdroj: Reddit

Vyskúšať si to viete aj vy zadaním chrome://flags/#download-bubble do poľa na zadávanie URL adresy a následným povolením možnosti Enable download bubble.

Uloženie skupinových kariet

Zmeny majú prísť aj pre ukladanie kariet, ktoré sa nám zobrazujú v hornej časti prehliadača. Už vo verzii Chrome 95 sa začalo pracovať na skupinových kartách. A podľa všetkého bude táto funkcionalita v plnej verzii dostupná už čoskoro. Vyskúšať si ju viete podobne, ako sťahovacie UI cez Chrome Flags zadaním chrome://flags/#tab-groups-save do URL poľa a následným povolením funkcie.

chrome skupiny kariet save
Zdroj: vosveteit.sk

Zlepšenia správcu hesiel

Správca hesiel vie byť mimoriadne užitočný nástroj, no tejto aktualizácii ho čakajú isté zlepšenia. Konkrétne ide o možnosť pridania poznámky k uloženému heslu. K heslu si viete uložiť napríklad bezpečnostnú otázku. Podobne ako v prípadoch vyššie, aj táto funkcionalita nie je dostupná ihneď, ale iba pomocou Chrome Flags po zadaní chrome://flags/#password-notes.

chrome heslá poznámka
Zdroj: vosveteit.sk

Menšie vylepšenia

Vyššie spomenuté vylepšenia a aktualizácie patrili k tým, s ktorými sa človek dostane najviac do kontaktu. Ostatné vylepšenia sú trochu menšie, prípadne si ich zmenu až tak nevšimnete. Ide napríklad o rozhranie MediaCapabilities, ktoré bolo rozšírené o podporu streamov WebRTC, či o odstránenie WebSQL v kontextoch tretích strán.

Samozrejme okrem týchto aktualizácií sa zapracovalo aj na oprave rôznych bezpečnostných dier a chýb, čo má určite dopad na zlepšenie bezpečnosti používateľov.

Aj preto si určite aktualizujte svoj prehliadač Chrome aj vy. Na to je potrebné kliknúť na tri bodky v pravom hornom rohu a následne otvoriť možnosť Pomoc. V tejto možnosti iba kliknite na O Google Chrome, čo vám otvorí okno, v ktorom si viete aktualizovať svoj prehliadač, prípadne skontrolovať jeho verziu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre