Čo nás robí ľuďmi? Nahliadnite do minulosti s touto databázou, ktorá zachytáva najdôležitejšie evolučné zmeny

Opustenie Afriky, prechod na inú potravu, či prispôsobovanie sa podnebiu. Všetky tieto zmeny ovplyvnili človeka a prejavujú sa aj dnes.

Homo longi
Zdroj: Chuang Zhao

Naši predkovia prechádzali niekoľkými evolučnými zmenami. Museli sa prispôsobiť novému podnebiu keď opustili Afriku, prispôsobiť sa inej strave keď prešli z lovu a zberu ovocia na pestovanie potravy a chov zvierat, no prispôsobovali sa aj novým chorobám, ktoré sa rozmáhali naprieč populáciami. Všetky tieto zmeny nechali jasné stopy v našom genóme a vedci ich môžu identifikovať a tým aj sledovať vývoj človeka.

Vedecká skupina Bioinformatics of Gemonics Diversity v roku 2019 identifikovala 2859 regiónov ľudského genómu, ktoré sú dôležité pre pochopenie vývoja človeka, píše portál UAB. 873 z nich už boli známe z predchádzajúcich výskumov, no táto sada dát nám pomáha odpovedať na otázku: Čo nás robí ľuďmi?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Všetky zmeny, ktorými si naši predkovia museli prejsť sú voľne dostupné na portáli PopHumanScan. Išlo o prvý krok k pochopeniu základných stôp, ktoré na ľudskom genóme zanechala evolúcia. Ďalším krokom bola databáza PopHumanVar, ktorá tieto stopy ešte viac zúžila. Na jej základe môžeme študovať pôvod evolučných zmien a na základe neho rekonštruovať vývoj človeka. Vedci tak môžu lepšie pochopiť kedy sa jednotlivé mutácie odohrali a akú populáciu zasiahli.

Zmeny, ktoré nás urobili ľuďmi

PopHumanVar je databázou, ktorá graficky znázorňuje evolúciu genómu založenú na kompletných dátach z 26 populácií po celom svete. Tieto informácie by mohli vedcom značne pomôcť pri návrate do minulosti a určení presného času a miesta, kde jednotlivé zmeny vznikli. Vedci tak dokážu skúmať pôvod génov, ako napríklad EDAR, ktorý sa objavuje vo východoázijských populáciách, génu ACKR1, ktorý sa spája s odolnosťou voči malárii a prevláda v Afrike, alebo génu LCT, ktorý pomáha európskym populáciám tráviť laktózu.

Prostredníctvom aplikácie dokážu vedci pridať, analyzovať a upravovať ďalšie dáta. Na základe toho môžu študovať evolučné zmeny, ktoré nie sú zahrnuté v aplikácii. PopHumanVar je prelom v chápaní človeka a schopnosti našich predkov prispôsobiť sa novým podmienkam. Počas našej evolúcie a postupného osídľovania Zeme sme čelili množstvu evolučných výziev. Tie sa odzrkadlili na našom vývoji a ich stopy možno nájsť aj v moderných ľuďoch. Táto databáza je voľne dostupná na internete a ak chcete nahliadnuť do našej minulosti, stačí kliknúť na tento odkaz.

Je ale nutné spomenúť, že táto databáza nie je pre každého. Sú to hlavne vedecké dáta, ktoré sú síce bohaté, no ak sa nevyznáte do problematiky, samé o sebe vám veľa nepovedia. Ak sa ale dokážete vyznať v grafoch a tabuľkách, do rúk dostanete sadu bohatých možností. Pomocou nich nájdete, čo hľadáte. Na portáli totiž nájdete obrovské množstvo evolučných zmien. Tie mali obrovský dopad na vývoj celých civilizácií počas toho, ako expandovali a osídľovali našu planétu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre