Čo nás môže naučiť prehistorický ľadový muž Ötzi o používaní tetovaní v staroveku?

Ľadový muž Ötzi je mimoriadne dobre zachovaná múmia, ktorá nám poskytuje pohľad do minulosti.

Čo znamenali tetovania na tele najznámejšej európskej múmie?
Zdroj: South Tyrol Museum of Archaeology

Ötzi má dnes približne 5300 rokov a považuje sa za najznámejšiu Európsku múmiu. Zároveň sa však radí medzi najvýznamnejšie objavy v rámci celého sveta. Výskumníkom prezrádza napríklad históriu tetovaní, vysvetľuje portál The Conversation.

Na múmii sa našlo až 61 rôznych tetovaní, ktoré sa vďaka ľadovcu, v ktorom bol muž uväznený, dokonale zachovali až do dnešnej doby. Čo však znamenali ostáva sčasti záhadou aj dnes. Mnohé sa nachádzajú na spodnej časti chrbta, kolenách, zápästiach či členkoch. Ide o rôzne línie a nachádzajú sa na častiach tela, ktoré s vekom zvyknú najčastejšie bolieť. Predpokladá sa, že tetovania mohli byť akýmsi liekom na bolesť. Neďaleko miesta, kde Ötziho našli sa objavili aj liečivé rastliny, ktoré túto teóriu len podporujú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Niektorí vedci sa domnievajú, že tieto tetovania sú starodávnou liečbou bolesti.“

Ľadový muž mal však tetovania aj na hrudi, ktoré vedci odhalili pomocou špeciálnej techniky v roku 2015. Teórie účelu tejto sady tetovaní, ktoré boli objavené pomocou nových techník, siahajú od ranej akupunktúry alebo obradných liečebných rituálov až po súčasť systému rituálnych či náboženských presvedčení.

No vedkyňa Allison Hawn sa domnieva, že nie je rozumné si myslieť, že Ötziho tetovania mali pre neho hlboký kultúrny význam. Hawnová hovorí, že v celom starovekom svete sa tetovania skôr používali na obradné liečenie, náboženské obrady a na preukázanie príslušnosti ku kultúrnym a náboženským skupinám.

Prvé tetovania boli prevažne bodky alebo iné geometrické tvary. V Egypte sa našla múmia, ktorá žila 2-tisíc rokov pred Kristom, no tetovania boli znázornené aj na vyrezávanej figuríne datujúcej sa do roku 4000 pred Kristom. V oboch prípadoch išlo o ženu, ktorá mala vytetované bodky na bruchu. Zároveň sa našli aj tetovania bohyne Bes na vrchnej časti stehna. V oboch prípadoch sa predpokladá, že tetovania slúžili ako talizmany na ochranu žien, ktoré sa chystali porodiť deti.

Tetovania a ich význam

Tetovania sa spájali s náboženstvom už od nepamäti. Napríklad Maoriovia, domorodí obyvatelia Nového Zélandu, sa tetovali už celé storočia a táto praktika prežila aj dodnes. Tetovania nemusia mať len osobný a náboženský význam, ale môžu sa spájať aj s kultúrou. S tetovaniami sa spája aj história Indiánov. Tí dávali tetovaniam posvätné významy.

V antickom Grécku sa zas nechávali tetovať otroci, ktorým sa podarilo od svojich pánov utiecť. Tetovaniami si prekrývali svoje značky, čo malo znamenať, že už neslúžia nikomu okrem božstva, ktorému sa rozhodli svoj život zasvätiť.

Aj aztécky boh Quetzalcoatl sa častokrát vyobrazuje s tetovaniami. Aj o samotných Aztékoch je známe, že sa tetovali, pričom na tento proces vždy dohliadal duchovný.

Tetovanie však nie je len otázkou minulosti. Aj dnes sa mnohí dávajú tetovať, pričom rôzne obrazy môžu mať náboženské, kultúrne alebo osobné významy. Čo sa však týka Ötziho, s najväčšou pravdepodobnosťou sa nikdy nedozvieme, čo mohli jeho tetovania znamenať. V niektorých prípadoch sa môžu vedci dovtípiť, no iné symboly nenechávajú žiadnu stopu, ktorá by nám pomohla dopracovať sa k ich významu. Napriek tomu však vieme, že tetovania majú oveľa hlbšiu históriu, než by ste si mohli myslieť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre