SpravodajstvoVeda a výskum

Čo je to Planetárne spoločenstvo a ako prispieva k objavovaniu vesmíru okolo nás?

Založené bolo jedným z najznámejších popularizátorov vedy

Vo svete existujú takzvané astronomické spoločenstvá a ich úlohou je šíriť vzdelanie a povedomie o astronomickom výskume, tvrdí YouTube kanál Insane Curiosity.

Najznámejším astronomickým spoločenstvom je Planetárne spoločenstvo (pozn. redakcie: The Planetary Society). Je to americká, medzinárodne operujúca nezisková organizácia, ktorá okrem iného prezentuje vedecké objavy spoločnosti. Srdcom každej vesmírnej misie, či kozmického objavu je práve obyvateľstvo. Bez neho by svetové vlády nemali takú veľkú iniciatívu preskúmavať vesmír okolo nás.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keďže väčšina vesmírnych programov je dotovaná vládou, verejnosť hrá dôležitú úlohu. Ak verejnosť podporuje odvážne vesmírne programy, budú voliť predstaviteľov, ktorí tieto odvážne vesmírne programy podporujú. Cieľom Planetárneho spoločenstva je hájenie vedeckých a astronomických záujmov ľudstva. Na oficiálnej stránke Planetárneho spoločenstva sa uvádza, že toto spoločenstvo má tri hlavné ciele: Preskúmavať mimozemské svety, nájsť život a obraňovať Zem.

Ciele planetárneho spoločenstva

Prieskum planét je činnosť, ktorá sa neudeje zo dňa na deň. Ak sa vláda rozhodne vyslať misiu na Mars a zozbierať vzorky, táto misia trvá niekoľko rokov od plánovania misie, konštrukcie rakety, samotnú cestu a návrat na Zem. Vesmírne agentúry preto potrebujú neustály prísun dotácií. Úlohou Planetárneho spoločenstva je ukázať vládnym predstaviteľom, ktorí vesmírne agentúry dotujú, ale aj ľuďom, dôležitosť vesmírneho prieskumu.

Úlohou Planetárneho spoločenstva je tiež ukázať ľuďom, že vo vesmíre nemusíme byť sami a pátranie po mimozemskom živote by sa malo radiť medzi vedecké priority. Ako to chcú dosiahnuť? Planetárne spoločenstvo poskytuje rôzne vedecké informácie zdarma, či už prostredníctvom internetu, alebo rádiového vysielania.

Posledným cieľom Planetárneho spoločenstva je ochrana Zeme. Toto spoločenstvo pomáha monitorovať kozmické objekty v blízkosti našej planéty. Zároveň pracuje s odborníkmi na zostavení medzinárodného krízového plánu v prípade, že by Zem ohrozoval asteroid.

Planetárne spoločenstvo bolo založené v roku 1980 astronómom Carlom Saganom, Bruceom Murraym a Louisom Friedmanom. Zakladajúci členovia boli v tom roku veľmi známymi členmi vedeckej komunity. Medzi najznámejších však patrí Carl Sagan, ktorý sa podieľal aj na zhotovení zlatej platne, nachádzajúcej sa na sondách Voyager.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close