Čo je to Hynekova škála a ako sa spája s pozorovaniami UFO?

Okrem pozorovaní tajomných svetiel na oblohe poznáme aj niekoľko iných druhov pozorovaní

ufo vesmir
Zdroj: Pixabay.com (tombud)

Existuje nespočetné množstvo výpovedí, ktoré rozprávajú o stretnutiach s mimozemskými civilizáciami. Niektoré boli vyvrátené ako hoaxy, iné ostali nevyriešené aj niekoľko rokov.

Ufológia je veda, ktorá sa zaoberá skúmaním neidentifikovateľných lietajúcich objektov, ktoré poznáme aj pod označením UFO (pozn. redakcie: angl. Unidentified flying object). Objavujú sa prípady, kedy tento fenomén skúmali vládne, či iné sektory, no vo všeobecnosti je ufológia považovaná za odnož pseudovedy. Pseudoveda sa často charakterizuje protichodnými, prehnanými, alebo nevyvrátiteľnými tvrdeniami, ktoré sa nedajú spájať s bežnými vedeckými postupmi, píše Wikipedia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V ufológii existuje škála, ktorá rozdeľuje pozorovania lietajúcich objektov do niekoľko kategórií. Nazýva sa Hynekova škála a prvýkrát sa objavila v roku 1972. Navrhol ju astronóm a ufológ Josef Allen Hynek vo svojej knihe The UFO Experience: A Scientific Inquiry. V tejto knihe sa objavujú tri výrazné typy blízkych stretnutí s mimozemskou civilizáciou. Ide o blízke stretnutia prvého, druhého a tretieho druhu. Hovorí sa o tom v YouTube videu používateľa Unveiled.

Blízke stretnutia

Hynek si bol vedomý toho, že niektoré stretnutia sa nedajú považovať za blízke. Mal na mysli pozorovanie zvláštnych svetiel na oblohe, ktoré sa už podľa odhadov javili extrémne ďaleko. Blízke stretnutie prvého druhu preto znamená pozorovanie mimozemského objektu na vzdialenosť do 150 metrov. Blízke stretnutie druhého druhu nastáva, ak má neznámy mimozemský objekt fyzický dopad na prostredie. Môže to znamenať buď spálenú vegetáciu v okolí, alebo známe kruhy v obilí.

Blízke stretnutie tretieho druhu je stretnutie, kedy je možné pozorovať akúkoľvek cudziu bytosť. Hynek tvrdí, že nemusí ísť o malého zeleného mužíčka, ktorého poznáme z filmov. Za bytosť sa môže považovať aj robot, alebo obyčajný človek, ktorý vyšiel zo záhadného objektu.

Práve tento druh stretnutí sa v histórii pozorovaní neznámych objektov javil ako najčastejší, lenže čo by sa s vami stalo, ak by ste prežili blízke stretnutie tretieho druhu? Existuje mnoho výpovedí, v ktorých ľudia popisovali stretnutie s mimozemskou civilizáciou. Niektorí popisovali pokus o komunikáciu, iní popisovali sériu nepríjemných experimentov. Je jedno, ako by toto hypotetické stretnutie prebiehalo, faktom je, že väčšina ľudí týmto fascinujúcim príbehom neverí.

Japonské ministerstvo obrany reaguje na odtajnenie videa Američanmi, na ktorom je zachytené UFO

Doteraz sa nám totiž nepodarilo nadviazať kontakt so žiadnou mimozemskou civilizáciou, ani nemáme dôkazy o jej existencii. Na druhú stranu existujú skupinové terapie, ktoré sa zameriavajú na prípady únosov cudzími bytosťami. Ide o sedenia, ktoré sú väčšinou organizované ľuďmi s podobnými zážitkami. Zaujímavosťou však je, že počas psychologickej prehliadky sa objavili stopy post-traumatickej stresovej poruchy u ľudí, ktorí tvrdia, že sa stali obeťami únosu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre