Čo je to HDR technológia a ide pri mobilnom fotografovaní o podstatnú funkciu, či nie?
Čo je to HDR (High Dynamic Range) a ide o dôležitú technológiu? Pozrite sa, aký vplyv má na mobilné fotografovanie a ako vlastne funguje.
Technológia HDR sa pravidelne začala objavovať v našich televízoroch a smartfónoch relatívne nedávno a to konkrétne od roku 2015. Môže sa nám však zdať, že je tu oveľa dlhšie vzhľadom na to, že ide o technológiu, ktorá je vo veľkej miere prítomnou v marketingu mnohých výrobcov spotrebnej elektroniky.
Čo je to HDR a aký má vplyv na kvalitu snímok?
Zaujímavosťou však je, že ide o koncept, ktorý je oveľa starší, ako len niekoľko rokov. Prišiel s ním ešte v 30. rokoch minulého storočia Američan Charles Wales Wyckoff. Tento fototechnik prišiel s konceptom, ktorý ponúkal oveľa vyšší dynamický rozsah, než bolo v tom čase bežné. Samozrejme, ako plynul čas, tak sa vyvíjala i technológia. HDR je skratkou pre High Dynamic Range.
Ako už z názvu tejto technológie plynie, tak jej cieľom je ponúknuť obraz s veľmi širokým rozsahom jasu. Stručne povedané, ide o schopnosť nášho fotoaparátu zachytiť informácie o svetlách a tieňoch na obrázku. V prípade, ak by ste fotili bez tohto režimu, tak výsledkom bude, že pri nie najideálnejších svetelných podmienkach na výslednej fotografii budú dominovať najtmavšie a najsvetlejšie časti. V mobilnej fotografii režim HDR slúži na zvýšenie dynamického rozsahu fotografií, ktorý sa dosiahne prostredníctvom lepšieho spracovania svetiel a tieňov. Pre lepšiu ilustráciu sa nižšie môžete pozrieť na rozdiel vo kvalite fotografie, ak je vyhotovená bez funkcie HDR a s funkciou HDR.
Táto technológia (nielen) v mobilnej fotografii väčšinou funguje tak, že pri fotení vás smartfón vyzve, aby ste podržali telefón niekoľko sekúnd bez pohnutia. Fotoaparát smartfónu následne urobí viacero snímok s rôznymi expozíciami a softvér tieto snímky skombinuje do jednej fotografie, ktorá zachováva detaily z najtmavších a najsvetlejších oblastí.
Samotná rýchlosť spracovania fotografií s HDR závisí od viacerých faktorov. Jedným z nich je napríklad i výpočtová sila smartfónu. Spracovanie fotografie môže tak trvať zlomok sekundy, ale i niekoľko sekúnd.
Neprehliadnite
Vo všeobecnosti vám odporúčame skontrolovať si, či funkciu HDR vaše zariadenie podporuje, ale aj to, či ju máte zapnutú. Dôvodom je, že niektorí výrobcovia smartfónov túto funkciu predvolene nezapínajú. V prípade, ak funkciou váš telefón disponuje, tak vám odporúčame jej využívanie v režime automatického zapínania, resp. vypínania.
Nie však vždy je funkcia HDR žiadanou
Dôvodom je, že v niektorých špecifických situáciách, môže funkcia HDR zhoršiť kvalitu výsledných fotografií. Napríklad, keď chcete zachytiť objekt v pohybe. Tu treba brať do úvahy, že ak nemáte špičkový smartfón, tak zachytenie snímky v režime HDR môže trvať i niekoľko sekúnd, keďže telefón nerobí jednu, ale viacero snímok. Výsledkom môže preto byť „roztrasená“ fotografia. Rovnako treba povedať, že v niektorých prípadoch, napríklad počas fotografovania v noci, funkcia HDR môže mať za následok horšiu ostrosť fotografií a preto sa odporúča, najmä pri lacnejších zariadeniach, aby funkcia bola v prípade nedostatku svetla vypnutou.
Komentáre