Čo je to Bandwidth a ako funguje? Tento pojem je dôležité pochopiť, ak chcete optimalizovať rýchlosť internetu čo najlepšie!

Pojem Bandwidth má rôzne významy, no v spojení s internetom ide o jednoznačnú, no dôležitú vec, ktorej pochopenie vie zlepšiť vaše pripojenie.

internet modem wireless-1861612_1920
Zdroj: Pixabay.com (3844328)

Dnes sa na internete viete stretnúť s množstvom rôznych pojmov. Mnohé z nich majú viacero významov a preto je logické, že si ich ľudia pletú a mýlia. Medzi takéto pojmy môžeme určite zaradiť napríklad Bandwidth. Na tému upozornil web lifewire.com.

Čo je vlastne Bandwidth?

Pojem Bandwidth, alebo po slovensky šírka pásma, má mnoho technických významov, no od popularizácie internetu sa vo všeobecnosti vzťahuje na objem informácií za jednotku času, ktoré dokáže spracovať prenosové médium, najčastejšie ide o internetové pripojenie. Internetové pripojenie s väčšou šírkou pásma dokáže presunúť isté množstvo údajov (napríklad video súbor) oveľa rýchlejšie, ako internetové pripojenie s nižšou šírkou pásma.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto šírka pásma sa vyjadruje v bitoch za sekundu, napríklad 60 Mbps, alebo 60 Mb/s. To popisuje rýchlosť prenosu dát v objeme 60 miliónov bitov za každú sekundu. Niekoho možno takéto číselné údaje nezaujímajú, no ak sa v tejto oblasti aspoň trochu vyznáte, tak vám to vie pomôcť k optimálnemu nastaveniu vášho domáceho internetového pripojenia.

Akú šírku pásma potrebujem?

Sú rôzne typy používateľov internetu. Ak človek býva sám a iba prezerá Facebook a sem tam si pozrie video, tak mu bohato stačí najmenšia šírka pásma. No ak v domácnosti býva viacero ľudí, ktorí využívajú streamovacie služby, hrajú online hry a do toho sťahujú rôzne súbory, tak je potrebná väčšia šírka pásma.

Celú šírku pásma si treba predstaviť ako vodovodné potrubie, kde voda predstavuje internet. Ak má človek malú spotrebu vody a v jeden moment jej nepotrebuje veľa, tak plne postačuje úzke potrubie. No ak je potrebné veľké množstvo vody v jeden moment a potrubie je úzke, tak jednoducho nebude stíhať a voda bude pritekať pomalšie, ako je potreba.

Poskytovateľ internetových služieb vám vie predať rôzne balíky, no len vy sami si viete presne zistiť, akú šírku pásma potrebujete na základe vašej domácej spotreby. Streamovacie služby na svojich stránkach zväčša uvádzajú minimálne rýchlosti, ktoré je potrebné zabezpečiť pre plynulé vysielanie. No na základné meranie postačí úplne jednoduché sledovanie jednotlivých úkonov. Ak v týchto úkonoch vidíte pravidelné záseky, tak je vhodné navýšiť šírku pásma.

Svoju aktuálnu šírku pásma si viete približne zmerať aj na rôznych webových stránkach, aj keď nejde o úplne presné meranie. Jednou z najpopulárnejších stránok je napríklad speedtest.net.

NordVPN_rychlost internetu
Zdroj: Vosveteit.sk

Poznajte rozdiel medzi Mbps a MBps

Rôzne stránky a rôzny poskytovatelia vedia uvádzať rôzne typy údajov. Poskytovateľom ide zväčša o čo najväčšie číslo a preto je dôležité poznať rozdiel medzi MBMb. Za skratkou MB sa skrývajú megabajty, kdežto Mb znamená megabity. Rozdiely vedia byť veľké, pretože na jeden bajt potrebujete 8 bitov. Preto si na tieto skratky treba dávať najmä pri objednávaní internetového pripojenia pozor.

Veríme, že po tomto článku je vám pojem bandwidth o niečo bližší. Jeho porozumením si totiž viete zlepšiť vaše internetové pripojenie.

Majte Bandwidth pod kontrolou

Ako už určite viete, tak pojem Bandwidth, teda šírka pásma, vplýva na rýchlosť internetu. Vedeli ste však, že pomocou rôznych špecializovaných programov môžete jednotlivým aplikáciám obmedziť, koľko pásma môžu využívať? Inými slovami, môžete konkrétnej aplikácii obmedziť, aby používala len časť šírky pásma, aby vám „nezahltila“ celú kapacitu internetu. Túto funkciu odporúčame využíť najmä vtedy, ak máte k internetu pripojených viacero zariadení.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre