„Čo je nezákonné offline, by malo byť nezákonné aj online“: Únia prichádza s legislatívou, ktorá sľubuje menej dezinformácií

Zákon o digitálnych službách (DSA / Digital Services Act) zmení fungovanie sociálnych sietí a veľkých platforiem naprieč EÚ. Sľubuje menej dezinformácií!

Socialne siete_uvodny obrazok
Zdroj: unsplash.com (Piotr Cichosz)

Dezinformácie sú problémom sociálnych sietí a veľkých platforiem dlhé roky. Pandémia COVID-19, ale aj vojnový konflikt na Ukrajine ukázal, že tento problém prerástol do enormných rozmerov. Len pár dní dozadu sme napríklad upozorňovali na to, že dezinformácie súvisiace so zverstvami ruských vojakov v Buche, prevalcovali regulárne správy na plnej čiare. Táto situácia pritom nie je ojedinelou.

Sociálne siete dlhodobo hovoria, že bojujú proti dezinformáciám a škodlivému obsahu. „The Facebook Papers“, dokumenty ktoré zverejnila whistleblowerka Frances Haugenová odhalili, že sociálne siete nerobia toho tak veľa, ako deklarujú. Zdá sa však, že Európska únia pritlačí na veľké sociálne siete a online platformy, prostredníctvom ktorých sa šíria rôzne dezinformácie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Európska únia poukazuje na to, že Európsky parlament a členské štáty EÚ dosiahli jednu z kľúčových dohôd o návrhu zákona o digitálnych službách (DSA / Digital Services Act), ktorý predložila Komisia ešte v decembri 2020.

Sociálne siete a veľké platformy budú zodpovedné za obsah, ktorý šíria

Nové pravidlá EÚ by mali zvýšiť zodpovednosť technologických spoločnosti za obsah vytvorený používateľmi, ktorý je ďalej distribuovaný medzi používateľov na základe rôznych algoritmov.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen uviedla: „Dnešná dohoda o zákone o digitálnych službách je historická, a to z hľadiska rýchlosti aj podstaty. DSA aktualizuje základné pravidlá pre všetky online služby v EÚ. Zabezpečí, aby online prostredie zostalo bezpečným priestorom, pričom sa zabezpečí sloboda prejavu a príležitosti pre digitálne podniky. Prináša princíp, že to, čo je nezákonné offline, by malo byť nezákonné aj online. Čím väčšia je platforma, tým väčšia bude aj zodpovednosť platformy.“

Ursula von der Leyen ďalej vysvetľuje, že platformy budú musieť byť viac otvorené, pokiaľ ide o pravidlá moderovania obsahu. Rovnako budú povinné zabrániť šíreniu virálneho obsahu, ktorý je nebezpečný a má charakter dezinformácií.

Cieľom novej legislatívy je, aby sa predišlo dnešnému stavu, keď sociálne siete sa správajú spôsobom, že „sme príliš veľkí, aby sme sa o to dokázali postarať“. Únia preto stanovuje jasné pravidlá, ktoré ak nebudú platformy dodržiavať, tak im bude hroziť pokuta až do výšky 6% z ročného obratu celého konzorcia. Pri opakujúcom porušení pravidiel, Únia bude mať dokonca právomoc zakázať spoločnosti podnikať na území Európskej únie. Nové pravidlá sa budú dotýkať všetkých platforiem, ktoré majú 45 miliónov a viac používateľov naprieč úniou.

Podľa práva EÚ vlády budú môcť požiadať spoločnosti, aby stiahli zo svojich stránok obsah, ktorý je považovaný za nezákonný vrátane materiálu, ktorý propaguje terorizmus, sexuálne zneužívanie detí, nenávistné prejavy a komerčné podvody. Tie budú mať povinnosť promptne reagovať. Platformy rovnako budú musieť vytvoriť vhodné nástroje na to, aby mohol byť tento typ obsahu nahlásený. Tieto systémy budú zároveň štandardizované, aby fungovali rovnakým spôsobom na akejkoľvek online platforme. Jednou z ďalších noviniek bude aj povinnosť platforiem riadne deklarovať, aké kroky robia v súvislosti s regulovaním a moderovaním obsahu. To napríklad zahŕňa aj podrobnosti o tom, ako systémy odporúčajú obsah.

Nové pravidlá prídu do platnosti najskôr 15 mesiacov potom, ako prebehne celý legislatívny proces, alebo od 1. januára 2024. Uprednostnení bude neskorší termín.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre