Čo je bezpečnejšie, odomknutie pomocou hesla, odtlačku prsta či biometriou tváre? Pozrite sa!

Odomknutie pomocou hesla je najčastejším spôsobom zabezpečenia. Pozrite sa ale, ako je to s bezpečnosťou iných spôsobov.

Detail selfie kamera 13 Pro
Zdroj: Vosveteit.sk

V dnešnej dobe rôznych kybernetických útokov či krádeže osobných údajov sa snažíme zabezpečiť svoje zariadenia a účty čo najlepšie. Rovnako je však nepríjemné, ak nám niekto ukradne náš smartfón a začne si prezerať našu galériu, poznámky či dokonca správy v rámci sociálnych sietí. Zabezpečenie by teda malo byť pre nás na prvom mieste. V tomto prípade ale prichádza na mieste otázka, ktorý spôsob zabezpečenia je najlepší? Je to odomknutie pomocou hesla, odtlačku prsta či biometriou tváre? A ako je to z hľadiska bezpečnosti a pohodlnosti pre používanie? Aj na to sa teraz pozrieme v našom článku.

Odomknutie pomocou hesla má svoje pre a proti

Zabezpečenie smartfónu heslom je azda najtradičnejším spôsobom, aký bežne volíme. Ide o jednoduchý druh zabezpečenia, ku ktorému nemusí byť naše zariadenie vybavené snímačom odtlačku prstu a rovnako sa vyhneme aj nepríjemnostiam s overením biometrie tváre. Odomknutie pomocou hesla má však svoje problémy, s čím sa spája aj fakt, že nám ho môže ktokoľvek uhádnuť. Aj z tohto dôvodu by sme mali myslieť na to, že by sme si mali voliť unikátne heslá. Najlepšie heslá sú také, ktoré obsahujú kombinácie veľkých a malých písmen spolu s číslicami a špeciálnymi znakmi. Naše heslá by rovnako nemali byť do očí bijúce a heslo J0zef123# postráda bezpečnosť rovnako, ako keby sme kombinácie číslic s písmenami a znakmi nevyužili.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
ako zmenit heslo od Wi-Fi(1)
Zdroj: pngwing.com

Aj z tohto dôvodu by sme heslá mali kombinovať s ďalšími spôsobmi overenia. Jednou z možností je využiť dvojfaktorové overenie, pri ktorom si po zadaní hesla služba vyžiada overenie napríklad unikátnym kódom v SMS správe či e-mailovej schránke. Odomknutie pomocou hesla v prípade smartfónu by sme však mali spájať aj s biometriou tváre či overením odtlačkov prstov.

Biometria má trochu vyššiu úroveň zabezpečenia

Odomknutie pomocou hesla má značnú nevýhodu, keďže nie je unikátna. To sa ale nedá povedať o našich odtlačkoch prstov či biometrii tváre. V prípade takéhoto zabezpečenia je teda oveľa pravdepodobnejšie, že sa nám do služby či zariadenia nikto nedostane. Aj v tomto prípade ale musíme rátať s tým, že by sa tieto spôsoby overenia mohli sfalšovať a nejde o ochranu na 100%.

Biometria tváre či odtlačky prsta majú však výhodu v tom, že ich používanie je pohodlné. Odomknutie pomocou hesla nám totiž môže trvať pomerne dlho v porovnaní s inými metódami. Radi by sme teda prízvukovali, že by sa tieto metódy mali kombinovať a využitie viacerých druhov ochrany pre nás môže znamenať vyššiu úroveň zabezpečenia.

V súvislosti s odomknutím zariadenia treba ale rovnako povedať, že predtým, ako sa vrhneme do používania tejto metódy, tak by sme sa mali pozrieť na to, ako funguje. Väčšina moderných smartfónov dnes pri overení tvárou využíva 3D sken tváre. No staršie mobily používali len 2D sken. V praxi sa to pretavilo v to, že smartfón mohol byť odomknutý pomocou fotografie. No dnešné telefóny sa s týmto problémom už vedia hravo vysporiadať.

Podobne je to aj v prípade skenerov odtlačkov prsta. Prvé zariadenia vytvárali 2D snímku prstu a tu následne porovnávali. No kapacitné snímače odtlačkov prstov sa už nenechajú oklamať. No tými „naj“ snímačmi sú ultrazvukové. Tento typ snímača využíva ultrazvukové vlny na vytvorenie 3D obrazu končeka vášho prsta. Ultrazvukový snímač je oveľa ťažšie oklamať, pretože skener nereferuje len podľa vzoru vášho odtlačku prsta, ale aj s presnými obrysmi hrebeňov, zárezov a abnormalít.

Akým spôsobom si váš smartfón či služby chránite vy? Využívate heslá či aj overenie odtlačkom prasta alebo biometriou tváre? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre