„Človek, ktorý sa dožije 1 000 rokov, sa už narodil,“ hovorí známy futurológ. Dlhovekosť nám klope na dvere, pomôže tomu táto technológia
Ľudstvo sa podľa slov známeho futurológa rapídne blíži do momentu, kedy prekonáme slabiny našich biologických tiel.
Známy futurológ, Raymond Kurzweil, údajne vie, kedy ľudstvo dosiahne takzvanú singularitu, teda bod, kedy prekonáme naše “biologické limity” a formu nesmrteľnosti. Kurzweil sa pre portál Popular Mechanics vyjadril, že sa k tomuto bodu rapídne blížime.
Človek sa dokáže v najlepšom prípade dožiť 120 rokov a aj v takýchto prípadoch ide o výnimku ako pravidlo. Mnohí experti predpokladajú, že s lepším zdravotníctvom sa človek môže dožiť viac, než 70 až 80 rokov, no zatiaľ nespomenuli nič o našej nesmrteľnosti.
Kurzweil je však teoretik a jednou z jeho najväčších vášní je zamýšľanie sa nad tým, ako môže vyzerať budúcnosť ľudstva. Druhou jeho najväčšou vášňou sú počítače a už viac ako 50 rokov verí, že počítače dokážu transformovať náš svet. Aj preto vidí cestu k ľudskej singularite práve v technológiách. Lenže ako teda bude vyzerať?
Večný život
Vo svojej knihe, The Singularity is Nearer, vysvetľuje, že cesta k nesmrteľnosti povedie cez kombináciu umelej inteligencie a nanotechnológie. Dokopy tieto dve technológie dokážu prekonať limitácie, ktoré sa nesú s našimi biologickými orgánmi. V ľudskom tele totiž bunky prechádzajú neustálym rozmnožovaním a počas tohto procesu dochádza k rôznym chybám. Mladé telo sa ale dokáže opraviť oveľa jednoduchšie ako to staršie.
“Jediný spôsob ako vyriešiť otázku dlhého života je vyriešiť samotné starnutie. Jednoducho povedané, potrebujeme nájsť spôsob, ako opraviť poškodenie tela, ktoré starnutie spôsobuje. Existuje niekoľko spôsobov, ako by sme to mohli dosiahnuť, no verím, že len jedno riešenie je “ultimátnym riešením”,” tvrdí Kurzweil.
Jeho ultimátnym riešením pre dosiahnutie nesmrteľnosti sú nanoroboty. Ide o technológiu, ktorá momentálne neexistuje a nikto nevie zaručiť, že sa nám v budúcnosti mikroskopické roboty skutočne podarí vytvoriť. Zároveň je ale ťažké predpovedať, akým smerom sa bude ľudský pokrok v nasledujúcich dekádach vyvíjať.
Neprehliadni
Nesmrteľnosť prostredníctvom nanorobotov v ľudskom tele ale nemusí byť až tak vzdialený sen, aspoň podľa Kurzweila. Súhlasí totiž s tvrdením, ktoré predniesol iný odborník v oblasti starnutia, vedec menom Aubrey de Grey. Ten pevne verí, že človek, ktorý sa eventuálne dožije tisíc rokov, sa už narodil.
“Ak nanotechnológia roku 2050 spôsobí, že sa storoční ľudia začnú dožívať 150 rokov, potom máme čas do roku 2100, aby sme vyriešili akékoľvek nové problémy, ktoré sa objavia v tak vysokom veku. Zároveň verím, že umelá inteligencia sa v tomto období bude oveľa výraznejšie podieľať na výskumoch,” hovorí Kurzweil.
Ľudské telá bez obmedzení
Futurológ priznáva, že jeho teórie dnes znejú “absurdne” a mnohí ich môžu považovať skôr za rozprávky, ako hypotézy, ktoré si zaslúžia serióznejšiu pozornosť. Podľa neho však existujú presvedčivé dôvody, prečo by sme mali investovať do nanorobotov v zdravotníctve.
To je však podľa neho len začiatok. Človek sa môže vďaka nanorobotom dožívať výrazne vyššieho veku, no v určitom momente môže nastať bod, kedy naše telá budú vyrobené z 99% nebiologickými materiálmi. Nanotechnológia nám však otvorí možnosť “vyprodukovať” optimalizovanejšie ľudské telo na povel. To znamená, že budeme môcť bežať dlhšie, dostaneme možnosť dýchať pod vodou alebo teoreticky môžeme mať aj vlastné mechanické krídla.
Komentáre