Človek hral hlavnú úlohu v ich vyhynutí, teraz ich vraciame späť: Podarí sa vedcom priviesť k životu tasmánskeho tigra?

V projekte pripomínajúcom Jurský park, vedci vyvíjajú všetky dostupné prostriedky na obnovenie živočíšneho druhu.

Človek hral pri vyhynutí tasmánskeho tigra hlavnú úlohu. Podarí sa ľudstvu vrátiť ho späť?
Zdroj: Wikimedia

Pred 3-tisíc rokmi sa tasmánske tigre premávali austrálskym vnútrozemím, no vplyvom človeka sa ich populácia znižovala. 7. september 1936 je známy ako deň, kedy umrel posledný jedinec tohto druhu. Tasmánsky tiger sa volal Benjamin a umrel v zoologickej záhrade Hobarta Beaumarisa. Hoci tasmánske tigre vyhynuli pred takmer 90 rokmi, možno sa už čoskoro opäť prejdú po tejto planéte.

Vedci z University of Melbourne totiž dostali dotáciu na výskum, ktorý má priniesť tasmánskych tigrov opäť k životu, píše portál IFL Science. Zánik tasmánskych tigrov je jeden z prípadov vyhynutia živočíšneho druhu, v ktorom hral človek priamu úlohu a podľa vedcov je práve to dôvod, prečo by sme sa ako ľudstvo mali pokúsiť priviesť tento druh späť k životu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako už ich názov napovedá, tasmánske tigre mali svoj domov v Tasmánii. Ide o región ktorý sa postupom času nijak extrémne nezmenil. Tieto živočíchy by sa teda mohli do Tasmánie vrátiť a viesť v tomto regióne plnohodnotný život. Projekt s cieľom priviesť tasmánske tigre späť k životu sa nazýva TIGGR (pozn. redakcie: Thylacine Integrated Genetic Restoration Research)pokúsi sa vytvoriť všetky dôležité technológie potrebné k obnoveniu a následnému zachovaniu tohto živočíšneho druhu.

Jediným problémom v tomto prípade môže byť genetická diverzita jedincov v prípade, že sa vedcom podarí tento druh obnoviť. Sekvenciou génov z niekoľkých jedincov by sa však tomuto problému mohlo predísť. Lenže ako plánujú vedci vrátiť tasmánskych tigrov na túto planétu?

Obnovenie vyhynutého druhu

V roku 2018 vznikla štúdia, ktorá priniesla prvú sekvenciu genómov tasmánskeho tigra. Vedci využili DNA z jedinca, ktorý bol počas 100 rokov konzervovaný v alkohole. Vďaka nedávnym pokrokom v študovaní DNA však môžu vedci využiť genómy aj z príbuzných živočíchov. Momentálne sa vedci pokúšajú analyzovať viacero ďalších vzoriek, ktoré následne porovnajú s príbuznými živočíchmi.

So všetkými potrebnými informáciami začína experimentovanie, ktoré môže pripomínať populárny film Jurský park. Následne vyvinú metódy, ako vytvoriť zo živých kmeňových buniek embryo tým, že spoja bunky tasmánskeho tigra s prázdnym vajíčkom živočíšneho druhu sminthopsis. Sú to malé stvorenia s čiernymi očami pripomínajúce myši.

Medzi týmito živočíchmi je veľkostný rozdiel, no v oboch prípadoch sa mláďatá rodia veľmi malé a vyvinú sa vo vrecúšku matky, zatiaľ čo sa kŕmia jej mliekom. Ak sa pokus podarí a narodí sa malý tasmánsky tiger, vedci ho oddelia a odchovajú ho iní vačkovec. Vačkovce sú druh živočíchov rodiacich slabo vyvinuté mláďatá, ktoré následne odchovajú vo vaku podobne ako klokan.

Tento projekt sa momentálne nachádza vo fáze príprav, čiže vedci ešte so svojim plánom nezačali. Očakávajú kritiku verejnosti a porovnávanie ich pokusu práve s Jurským parkom, no ako poznamenávajú autori štúdie na záver: „Je iné priviesť k životu velociraptora a tasmánskeho tigra“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre