Čínsky rover Zhurong je už viac ako 100 dní na červenej planéte. Pozrite sa na tieto fotografie, ako to tam vyzerá!

Odhadovalo sa, že rover Zhurong vydrží na Marse približne 3-mesiace. Dnes je tam už viac ako 100 dní!

Mars Zhurong
Zdroj: CNSA

Mars je v súčasnosti v hľadáčiku viacerých svetových veľmocí. Ide napríklad o americkú NASA, ktorá sa snaží zistiť, či na červenej planéte bol v minulosti prítomný život. Rovnako však aj Čína má na susednej planéte svoju misiu. Ide konkrétne o projekt Tianwen-1, ktorého súčasťou je rover Zhurong. Ide vôbec o prvý rover Číny na červenej planéte, ktorý niekoľko dní dozadu, slávil svoje prvé výročie, 100-dní na Marse.

Medzičasom, Čínska národný vesmírny úrad (CNSA), zdieľal niekoľko fotografií z červenej planéty. Rover doposiaľ prešiel viac ako 1 kilometer pričom sa odhadovala, že životnosť rovera bude tri mesiace. Inými slovami, každý deň navyše, je pre čínsky vesmírny program, malým darčekom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Zhurong_fotografia z Marsu_100 dni na Marse
Zdroj: CNSA, Fotografia z povrchu Marsu, Obrázok obsahuje panorámu miesta pristátia

Hlavnou misiou rovera je pozrieť sa na marťanskú geológiu a atmosféru, skúmať minerály a horniny, pôdu, ale i ľad, ak by na neho rover narazil. Aktuálne sa rover nachádza v geologickej oblasti známej ako „Utopia Planitia“, čo je najväčšia známa planina. Ide o najväčšiu uznávanú dopadovú panvu na Marse a v slnečnej sústave s odhadovaným priemerom 3 300 km. Je to marťanský región, kde pristál pristávací modul Viking 2 a začal skúmať 3. septembra 1976 planétu. Rover Zhurong pristál v tejto lokalite 14. mája 2021 ako súčasť misie Tianwen-1.

Zhurong_fotografia z Marsu_2_100 dni na Marse
Zdroj: CNASA, xinhuanet.com, fotografia zverejnená 11. júna 2021 Čínskym národným vesmírnym úradom (CNSA) zobrazuje panorámu miesta pristátia.

Dnes už však vieme povedať, že o niekoľko týždňov nastane slnečná konjunkcia Marsu, čo je udalosť, kedy Zem a Mars budú na opačných stranách Slnka. V praxi to bude znamenať, že bude dočasne viac menej znemožnená komunikácia medzi roverom a Zemou. Je však nepravdepodobné, že by sa touto udalosťou ukončila misia na Marse. Zatiaľ všetko vyzerá, že prebieha hladko. Misia Tianwen-1 Mars sa navyše skladá aj z orbitéra, ktorý bude naďalej krúžiť okolo Marsu. Orbiter je na svojom mieste už viac ako 400 dní.

Zhurong_fotografia z Marsu_3_100 dni na Marse.jpg
Zdroj: CNSA, xinhuanet.com, Fotografiu zverejnil Čínsky národný vesmírny úrad (CNSA) a ukazuje pristávaciu platformu prvého čínskeho rovera Zhurong

Via zmescience.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre