SpravodajstvoVesmír

Čínsky rover Zhurong je už viac ako 100 dní na červenej planéte. Pozrite sa na tieto fotografie, ako to tam vyzerá!

Odhadovalo sa, že rover Zhurong vydrží na Marse približne 3-mesiace. Dnes je tam už viac ako 100 dní!

Mars je v súčasnosti v hľadáčiku viacerých svetových veľmocí. Ide napríklad o americkú NASA, ktorá sa snaží zistiť, či na červenej planéte bol v minulosti prítomný život. Rovnako však aj Čína má na susednej planéte svoju misiu. Ide konkrétne o projekt Tianwen-1, ktorého súčasťou je rover Zhurong. Ide vôbec o prvý rover Číny na červenej planéte, ktorý niekoľko dní dozadu, slávil svoje prvé výročie, 100-dní na Marse.

Medzičasom, Čínska národný vesmírny úrad (CNSA), zdieľal niekoľko fotografií z červenej planéty. Rover doposiaľ prešiel viac ako 1 kilometer pričom sa odhadovala, že životnosť rovera bude tri mesiace. Inými slovami, každý deň navyše, je pre čínsky vesmírny program, malým darčekom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Zhurong_fotografia z Marsu_100 dni na Marse
Zdroj: CNSA, Fotografia z povrchu Marsu, Obrázok obsahuje panorámu miesta pristátia

Hlavnou misiou rovera je pozrieť sa na marťanskú geológiu a atmosféru, skúmať minerály a horniny, pôdu, ale i ľad, ak by na neho rover narazil. Aktuálne sa rover nachádza v geologickej oblasti známej ako „Utopia Planitia“, čo je najväčšia známa planina. Ide o najväčšiu uznávanú dopadovú panvu na Marse a v slnečnej sústave s odhadovaným priemerom 3 300 km. Je to marťanský región, kde pristál pristávací modul Viking 2 a začal skúmať 3. septembra 1976 planétu. Rover Zhurong pristál v tejto lokalite 14. mája 2021 ako súčasť misie Tianwen-1.

Zhurong_fotografia z Marsu_2_100 dni na Marse
Zdroj: CNASA, xinhuanet.com, fotografia zverejnená 11. júna 2021 Čínskym národným vesmírnym úradom (CNSA) zobrazuje panorámu miesta pristátia.

Dnes už však vieme povedať, že o niekoľko týždňov nastane slnečná konjunkcia Marsu, čo je udalosť, kedy Zem a Mars budú na opačných stranách Slnka. V praxi to bude znamenať, že bude dočasne viac menej znemožnená komunikácia medzi roverom a Zemou. Je však nepravdepodobné, že by sa touto udalosťou ukončila misia na Marse. Zatiaľ všetko vyzerá, že prebieha hladko. Misia Tianwen-1 Mars sa navyše skladá aj z orbitéra, ktorý bude naďalej krúžiť okolo Marsu. Orbiter je na svojom mieste už viac ako 400 dní.

Zhurong_fotografia z Marsu_3_100 dni na Marse.jpg
Zdroj: CNSA, xinhuanet.com, Fotografiu zverejnil Čínsky národný vesmírny úrad (CNSA) a ukazuje pristávaciu platformu prvého čínskeho rovera Zhurong

Via zmescience.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close