Čínsky laser je snom každého špióna. Dokáže prečítať písmenká veľké ako sezamové semienko na vzdialenosť jedného kilometra
Výskumníci z Číny predstavili zariadenie, ktoré posúva zobrazovacie technológie míľovými krokmi vpred.
Výskumníci z Číny predstavili prelomové zariadenie, laser, ktorý dokáže prečítať drobný text zo vzdialenosti viac ako kilometer.
Text dokázali vedci prečítať pomocou intenzitnej interferometrie, ktorá vytvára obraz trochu odlišným spôsobom ako bežné kamery. Ako informuje portál Science Alert, bežné kamery zachytávajú svetelné vlny priamo. Intenzitná inteferometria namiesto toho meria spôsob, akým sa svetlo odráža a ako reagujesamé so sebou. Následne rekonštruuje obraz zo získaných dát.
V rámci novej štúdie výskumníci otestovali túto metódu. Vytvorili prístroj, ktorý vyžaruje infračervené laserové lúče a tie smerujú na špecifické body v určitých vzdialenostiach. Následne využili dva teleskopy na to, aby zachytili intenzitu svetelných odrazov. Dokázali to mimoriadne presnou kalibráciou ôsmich laserov, ktoré osvietili určitý cieľ. Variácia zachytených spätných laserových signálov výskumníkom dovolila merať rozdiely v intenzite laserových lúčov a následne rekonštruovať písmená
“Cez experimenty v exteriéry sa nám podarilo úspešne zachytiť milimetrové ciele na vzdialenosť 1,36 kilometra. Podarilo sa nám zároveň dosiahnuť rozlíšenie 14-násobne vyššie, než je difrakčný limit jedného teleskopu,” píšu autori vo svojej štúdii.
Významný pokrok v zobrazovacích technológiách
Podobné technológie sa využívajú v celej škále rôznych technológií, od vesmírnych teleskopov cez diaľkové senzory. Metóda, ktorú uplatnili výskumníci v tejto štúdii, dokáže prekonať aj atmosférické turbulencie a lepšie sa vysporiadať s rôznymi nedokonalosťami.
Technológia predstavená v štúdii dokázala presne prečítať písmená v rozlíšení 3 mm. Použitím len jedného teleskopu v rovnakom nastavení by vyústilo v presnosť 42 milimetrov. Ide o výrazné zlepšenie, ktoré ponúka pokrok v oblasti intenzitnej interferometrie.
Neprehliadni
Po prvýkrát sa táto metóda začala používať vo vesmírnych observatóriách. Momentálne začíname pozorovať jej využitia aj na Zemi, v rámci pokročilých fyzikálnych experimentov.
“Táto aplikácia aktívnej intenzitnej interferometrie ukazuje prísľub v oblasti optického zobrazovania vo vysokom rozlíšení a senzorovej technológií,” hovoria autori štúdie.
Spôsob, akým sa fotóny zoskupujú a môžu byť interpretované použitou technológiou je v skutočnosti kvantový efekt, ktorý by nebol predpovedaný normálnou fyzikou. Toto je mimoriadne dôležitý faktor pre dosiahnutie vysokého rozlíšenia. Autori štúdie veria, že svoju technológiu môžu ešte viac vylepšiť. Jedno vylepšenie pochádza napríklad zo spôsobu, akým sú infračervené lúče ovládané.
Rovnako autori rozmýšľajú aj o implementovaní AI algoritmov, ktoré by dokázali interpretovať špecifický text alebo tvary o niečo presnejšie. Nová práca však ukázala nový a technologicky významný pokrok, ktorý nám dovoľuje zobrazovať vzdialené objekty nevyžarujúce vlastné svetlo.
Čína predstavila ešte jedno pokročilé zobrazovacie zariadenie
Čínski výskumníci začiatkom roka predstavili aj mimoriadne silný sysntetický lidarový systém. Ten by mohol krajine dať možnosť odhaliť technológie nepriateľa s mimoriadnou presnosťou, obzvlášť vojenské satelity. Čína demonštrovala výkon tohto systému tým, že zachytili detailný obraz tváre zo vzdialenosti viac ako 95 km.
Odborníci a obávajú. Ak by tento lidarový systém bol napríklad na obežnej dráhe, dokázal by z vesmíru poznať človeka po tvári. Na vytvorenie tejto prelomovej technológie použili výskumníci z Čínskej akadémie vied niekoľko špičkových technológií. Rozdelením laserového lúča naprieč sústavou mikrošošoviek dokázali zvýšiť veľkosť závierky zatiaľ čo si dokázali udržať široký záber.
Špecializované laserové moduly vydávajú “štebotavé” signály, ktoré sa šíria naprieč pásmom širšom ako 10 gigahertzov. Pokročilé algoritmy dokázali znížiť šum 10-tisíc násobne. Vďaka tomu dokáže systém zachytiť aj najjemnejšie signály.
Laserový systém má v sebe zároveň integrované aj systémy na spracovanie dát v reálnom čase. Vďaka tomu dokáže spracovať obrovské množstvo dát efektívne. Nový lidarový systém otestovali na jazere Qinghai, ktoré sa nachádza na severozápade Číny. Kombináciou revolučných technológií dokázali zaznamenať detaily o veľkosti 1,7 milimetra zo vzdialenosti 101 kilometrov. Viac o tomto systéme nájdeš v našom článku.
Komentáre