Čínsky gigant tvrdí, že dekódoval reč domácich miláčikov. Budeme sa s našimi psami alebo mačkami už čoskoro rozprávať?

Čínska spoločnosť Baidu si nechala registrovať patent na AI prekladač zvieracej reči.

Dokážeme sa rozprávať so zvieratami?
Zdroj: Vosveteit.sk, upravené cez AI

Každý, kto má doma zvieracieho miláčika aspoň raz v živote chcel, aby mu dokázal rozumieť. Hoci časom dokážeme intuitívne predpovedať, čo sa náš psík alebo mačka pokúša vyjadriť, až doteraz sme mohli iba snívať o “zvieracom translátore”. Ako ale informuje portál BGR, čakanie môže byť na konci.  

Z Číny prichádzajú správy, že sa vedcom podarilo s pomocou umelej inteligencie vyvinúť prekladač, ktorý dokáže dešifrovať brechot alebo mňaukanie našich domácich miláčikov. Za touto technológiou stojí čínsky gigant Baidu, ktorý síce nepredstavil funkčný prototyp, no ešte v decembri poslal žiadosť na schválenie patentu na Čínsky úrad pre duševné vlastníctvo.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Podarí sa spoločnosti priniesť zvierací prekladač?

Z praxe vieme, že žiadosť o patent nemusí nutne znamenať, že spoločnosť predstaví aj produkt, ktorý sa dostane na trh. V tomto prípade je to 50/50, či sa čínskej spoločnosti podarilo nájsť spôsob, ako preložiť zvieraciu reč do niečoho zmysluplného a zrozumiteľného.  

Ktorý domáci miláčik je múdrejší? Pes, alebo mačka?
Zdroj: Pixabay (flutie8211)

Podľa najnovších správ sa ale objavil dokument, ktorý popisuje, ako by mohol AI prekladač fungovať. Podľa tohto dokumentu by AI prekladač najprv sledoval domáceho miláčika. Skúmal by jeho hlas, reč tela, behaviorálne zmeny a ďalšie biologické znaky. Následne, so všetkými dátami k dispozícii, sa AI prekladač pokúsi určiť emóciu zvieraťa a preložiť ju do ľudskej reči.  

AI technológia spoločnosti Baidu by sa spoliehala na niekoľko rôznych oblastí z odboru umelej inteligencie, vrátane strojového učenia, hĺbkového učenia a prirodzeného spracovania reči. Tieto technológie dovoľujú systému spracovať veľké datasety a učiť sa z nich. Umelá inteligencia by trénovala na hlase a pohybe domácich miláčikov a tieto informácie by následne využívala na prekladanie do ľudskej reči.  

Otázkou je, či bude táto technológia vôbec fungovať. Ak áno, stále si na ňu môžeme počkať dlhšiu dobu. Analytici ale predpokladajú, že jej implementácia by bola jednoduchá.  

“Predstav si, že cez mobilnú aplikáciu namieriš kameru smartfónu na tvojho psa alebo mačku. Tento AI model by bol predtrénovaný na obrovskom množstve dát a rozpoznal by brechot alebo mňaukanie tvojho domáceho miláčika. Dokonca by vedel určiť aj ich náladu. Následne by ti tieto informácie povedal v našej reči. Ďalšou možnosťou je, že by AI model chvíľu pozoroval tvojho vlastného domáceho miláčika ako posledný krok trénovania. V tomto prípade by mohla aplikácia priniesť ešte presnejšie odpovede, šité na mieru tvojmu zvieratku,” hovoria IT odborníci.

Schrödingerova mačka
Zdroj: Lloyd Henneman on Unsplash

Okamžitý feedback

Dobrou správou je, že bude jednoduché zistiť, či táto technológia funguje alebo nie. Ak sa podarí zistiť, čo domáci miláčikovia chcú a okamžite im splníme ich potrebu, je veľká šanca, že nám dajú okamžitý pozitívny feedback. Dokonca aj mačky, ktoré sa väčšinu času tvária nonšalantne.  

Rovnako dôkazom o správnom preklade by bola každá úspešná “výmena” brechotu alebo mňaučaní. Výskumníci zároveň dodávajú, že zatiaľ môže byť translátor obmedzený len na psov alebo mačky. Je veľmi nepravdepodobné, že by sme dokázali preložiť reč rýb alebo napríklad škrečkov.

IT odborníci si všímajú, že hoci čínska spoločnosť Baidu si dala registrovať patent, určite nebude jedinou AI spoločnosťou, ktorá mala podobný nápad. Predpokladajú teda, že je len otázkou času, kedy niekto prinesie prvý skutočne funkčný AI prekladač zvieracej reči.  

Ešte v lete minulého roka sa objavila zaujímavá štúdia, ktorá ako prvá “dekódovala” reč psov. Hoci nešlo o prekladač, ktorý by nám dal pohľad na to, čo si náš pes o nás skutočne myslí, v rámci tohto výskumu dokázali pomocou umelej inteligencie identifikovať, či pes breše z radosti alebo kvôli tomu, že je nahnevaný. Viac o tomto výskume píšeme v našom článku. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre