Čínski vedci prekonali svoj rekord. „Umelé slnko“ udržali pri extrémnej teplote po šialene dlhú dobu!

Vedci prekonali svoj rekord o viac ako 1000%!

slnko sun pexels
Zdroj: pexels.com

Koncom roka 2020 odštartoval projekt „Umelého slnka“. Ide o projekt, ktorého cieľom je produkcia čistej a takmer neobmedzenej energie. Vo svojej podstate ide o zariadenie, ktoré je navrhnuté tak, aby bolo schopné replikovať nukleárnu fúziu. Ide o typ reakcie, ktorá dodáva energiu i nášmu slnku. Ešte v decembri toho istého roka, sme mohli čítať o prvých úspechoch tohto projektu. Umelému slnku sa podarilo vytvoriť a hlavne udržať teplotu nad 100-miliónmi Celzia stupňami a to až po dobu 20 sekúnd. Mimochodom, ide o teplotu, ktorá je približne sedemkrát väčšia, než je vnútorná teplota Slnka. Neskôr, v polovici minulého roka, sme mohli zas čítať, že vedcom sa podarilo udržať teplotu 120 miliónov Celzia stupňov po dobu 101 sekúnd.

Najnovšie čínski vedci opäť hlásia ďalší úspech spojený s projektom umelého slnka, informuje portál futurism.com s odvolaním sa na Čínsku akadémiu viet.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nový rekord: Sme o krok bližšie k čistej a neobmedzenej energii?

Čínska akadémia vied hlási nový úspech. Podľa publikovanej správy, vedcom sa podarilo udržať teplotu 120 miliónov stupňov Celzia po dobu 1056 sekúnd, čo je 17,6 minúty. Inými slovami, svoj posledný rekord prekonali o viac ako 1000%. Zaujímavosťou je, že tento úspech prišiel v hodine dvanástej. Dôvodom je, Čínska akadémia vied, si tento cieľ stanovila na koniec roku 2021. Samotný experiment prehol len pár dni dozadu, hovoria vedci.

„Toto predstavuje ďalší obrovský míľnik pre reaktor EAST. Reaktor nazývaný „umelé slnko“ je schopný čiastočne replikovať prirodzený proces jadrovej fúzie hviezd. Výskumníci dúfajú, že by to nakoniec mohlo viesť k udržateľnej a čistej výrobe energie.“ píše portál Futurism.com.

Niektorí vedci si myslia, že od čistej a prakticky neobmedzenej energie, sme len kúsok. Odhady Čínskej akadémie vied však sú, že technológia bude v praxi použiteľnou najskôr v rokoch 2040 až 2050.

Dôvodom je, že proces dosiahnutia fúzie je veľmi náročný a nesmierne nákladný. Na druhej strane treba uviesť, že na rozdiel od štiepnej reakcie, fúzia neprodukuje žiaden rádioaktívny odpad a riziko nehôd je oveľa menšie.

V závere však treba uviesť, že úspechy Číny nám ukazujú, že sme na dobrej ceste, aby sme získali čistý a prakticky neobmedzený zdroj energie. Netreba však zabúdať na to, že v súčasnosti sme závislí najmä od fosílnych palív, ktorých množstvo je vo všeobecnosti obmedzené a nehovor viac o tom, že ich spracovaním a spaľovaním, prispievame i k znečisteniu našej planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre