SpravodajstvoVeda a výskum

Čínska sonda Chang’e-5 pristála na Mesiaci. K dispozícii sú tieto dychberúce zábery

Úlohou sondy je zozbierať materiál z povrchu našej prirodzenej družice

Čína zverejnila videozáznam, ktorý ukazuje príchod sondy Chang’e-5 na povrch Mesiaca. Po krátkej pauze sa začal dychberúci zostup, ktorý sa v momente skončil rozprášením mesačného regolitu, píše portál NYTimes.com. Pristátie sa skončilo úspechom.

„Išlo o veľmi presné a veľmi vzrušujúce pristátie. Sonda dopadla priamo doprostred významného geologického regiónu,“ vyjadril sa profesor geológie James W. Head III. Ten spolupracoval s čínskymi vedcami pri výbere miesta, kde sa sonda pokúsi o zber vedeckého materiálu.

Sonda pristála podľa plánu, v regióne, ktorý je známy aj ako Mons Rümker. Sonda zosadla uprostred bazaltovej, lávovej planiny, ktorá je približne o dve miliardy rokov mladšia, ako časti Mesiaca, preskúmané misiami Apollo. Len pár hodín po pristátí sa sonda Chang’e-5 pustila do práce a začala s vŕtaním a zberom materiálu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Priebeh misie

Zábery, ktoré môžete vidieť ukazujú prevažne typický povrch Mesiaca – šedivú pustatinu. Vedci však chcú zistiť, ako je možné, že región, kde sonda pristála, ostal rozpustený oveľa dlhšie, ako zvyšok Mesiaca. Odpovede by mohla priniesť analýza vzoriek v laboratóriách, vďaka čomu by mohli vedci zistiť presný vek hornín.

Sonda už ukončila vrtné práce a potrebné vzorky uložila do svojho interiéru. Momentálne sa venuje zberu pôdy v jej okolí. Po ukončení tejto úlohy sa vrchná polovica sondy oddelí a vznesie sa na obežnú dráhu. Odlet by mal byť naplánovaný už na budúci utorok.

Počas pristátia sa sonda Chang’e-5 rozdelila na dve. Jedna polovica ostala na obežnej dráhe, zatiaľ čo tá druhá sa zniesla dolu, na povrch Mesiaca. Keď sonda dokončí všetky úlohy a bude pripravená na návrat, spojí sa s druhou polovicou, na obežnej dráhe. Následne sa vzorky prevedú do návratovej kapsule a vrátia sa späť na Zem. Vzorky by mali pomocou padáku dopadnúť niekde do vnútornej časti Mongolska.

Zaujímavosťou je, že momentálne sa na povrchu Mesiaca nachádzajú tri sondy a všetky sú čínskeho pôvodu. Žiadnej z krajín sa nepodarilo úspešne pristáť so sondou na povrchu našej prirodzenej družice od roku 1976. Posledné dva pokusy sa uskutočnili minulý rok a oba skončili neúspechom. Na povrch Mesiaca sa pokúša dostať aj americká NASA. V nasledujúcich rokoch plánuje vyslať na povrch astronautov, no ešte predtým poverí komerčné spoločnosti doručením robotických nákladov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close