Čínska misia Zhurong priniesla ďalšiu várku záberov: Pozrite sa na Mars v 360° panoráme
Čína v oblasti vesmírneho priemyslu rapídne napreduje.
Minulý piatok zverejnila Čína nové fotografie, ktoré zachytávajú ich rover, Zhurong, na povrchu Marsu. Zverejnené fotografie boli oslavou ich misie, ktorá bola podľa ich slov „úplným úspechom,“ píše portál CNN.
Rover Zhurong, pomenovaný podľa čínskeho boha ohňa, pristál 15. mája v regióne Utopia Planitia. Pre Čínsku vesmírnu agentúru bolo pristátie obrovským úspechom, pretože krajina sa stala len druhou, po Spojených štátoch, ktorej sa podarilo úspešne pristáť s roverom na povrchu Marsu. Po pristátí poslal rover prvú várku záberov, na ktorých bolo možné vidieť pristávací modul a rampu, po ktorej rover zišiel dole, na povrch.
Druhá várka fotografií dorazila minulý piatok. V nej nájdete aj 360-stupňovú panorámu. Tá zachytáva celú oblasť, kde rover pristál a poskladaná bola z niekoľkých fotografii, ktoré rover po pristátí zachytil. Ďalšie zábery ukazovali marťanské skaly, ale aj kráter, ktorý sa nachádzal na vzdialenej strane pristávacej plochy, či duny v pozadí.
Medzi zábermi nájdeme aj pohľad na pristávací modul, s čínskou vlajkou, ktorá je na ňom pripevnená. Rover si však spravil aj „selfie“ a ukazuje svoje solárne panely. Rover má na povrchu Marsu vydržať tri mesiace. Počas tejto doby bude pátrať po stopách života na planéte. Teórie totiž naznačujú, že v minulosti vyzeral Mars úplne inak, ako dnes. Na jeho povrchu sa mali nachádzať jazerá, rieky a aj oceány. Zároveň sa predpokladá, že niekedy v minulosti mohol na povrchu Marsu existovať život, no len v podobe mikróbov.
Vesmírne úspechy Číny
Zatiaľ čo rover skúma povrch červenej planéty, vedecké experimenty vykonáva aj sonda Tianwen-1 na obežnej dráhe Marsu.
Neprehliadnite
„Čína publikuje vedecké dáta výskumu v prijateľnom čase, aby ľudstvo mohlo zdieľať plody, ktoré priniesli vesmírne pokroky našej krajiny,“ vyjadril sa Zhang Kejian, šéf Čínskej národnej vesmírnej agentúry.
Čína zaznamenáva pozoruhodné úspechy, čo sa týka vesmírnych misii. Zatiaľ je jedinou krajinou, ktorá dostala rover na odvrátenú stranu Mesiaca. Misia Zhurong sa k Marsu dostala pomocou sondy Tianwen-1. Aj v tomto prípade išlo o pozoruhodnú misiu. Čína sa dokázala dostať na obežnú dráhu a následne na povrch Marsu na prvý šup. Americká vesmírna agentúra, NASA°, potrebovala niekoľko misií, aby to dokázala. Zároveň je dôležité pripomenúť, že misie NASA sa odohrávali medzi rokmi 1971 a 1997.
Čínsky rover Zhurong nie je až tak vyspelý, ako americký rover Perseverance, ktorý sa momentálne na povrchu Marsu nachádza tiež. Samotná misia Zhurong je však pripomienkou, že Čína pomaly dobieha Spojené štáty, čo sa týka vesmírneho odvetvia.
Komentáre