Čína žiada USA, aby skončili s neprimeraným tlakom na čínske firmy. Na stole sú aj tvrdé protiopatrenia

Obchodná vojna medzi Čínou a USA sa nám v posledných dňoch poriadne vyostrila

USA a Cina
Zdroj: flickr.com (USDA), Public domain

Nie je žiadnou novinkou, že čínsky technologický gigant – Huawei, je už niekoľko rokov v hľadáčiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, čo potvrdzuje len včerajšie pritvrdenie sankcií voči tejto spoločnosti. Predĺženie sankcií do budúceho roka však nepotešilo nie len predstaviteľov spoločnosti Huawei, ale aj čínskych vládnych predstaviteľov, ktorí od USA žiadajú zmiernenie opatrení a tlaku na čínskych výrobcov, informuje agentúra Reuters.

Čína plánuje chrániť svoje firmy

Najnovšie informácie, s ktorými prišla agentúra Reuters dávajú jasne najavo postoj čínskej vlády. Tá chce hájiť zákonné práva svojich domácich firiem, ktoré podnikajú aj na medzinárodnom trhu, ako aj v USA. Čínske ministerstvo zahraničných vecí taktiež najnovšie potvrdilo, že podnikne „odvetné“ opatrenia namierené proti USA, ako odpoveď na nedávne predĺženie sankcií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

I keď samotné ministerstvo zahraničných vecí nešpecifikovalo typ odvetných opatrení, už včerajšie zverejnené informácie nám čiastočne napovedajú, akým smerom sa Čína plánuje vybrať. Čína totižto plánuje taktiež vytvoriť špeciálny zoznam firiem, označený ako zoznam „nedôveryhodných“ entít, na ktorý budú umiestnené najdôležitejšie spoločnosti sídliace v USA – Apple, Qualcomm, či Cisco Systems.

Kto má podľa vás navrch?

I keď aktuálna situácia nie je pre žiadnu zo „zúčastnených“ strán dobrá, stále musí byť niekto v lepšej, strategickejšej pozícii. Ak sa ku vyššie spomenutým krokom Čína naozaj prikloní, je dosť možné, že USA pocíti naozaj krutú odvetu, čo sa iste americkému prezidentovi pozdávať nebude. Stále je však otázne, či sa plánujú obe strany „pretekať“ v krokoch v rámci obchodnej vojny, alebo či časom jedna zo strán ustúpi požiadavkám druhej vlády.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre