Čína začala testovať stíhačku J-35. Svetovým veľmociam naháňa strach. Pred nepriateľskými radarmi sa hravo schová

Čína začala s testovaním pokročilej stealth stíhačky J-35, ktorá bude odlietať z lietadlovej lode.

stihacka_bojova
Zdroj: adameq2 / depositphotos.com, ilustračný obrázok

Čínske námorníctvo začalo s testovaním svojej pokročilej stíhačky J-35. V rámci testov námorníctvo skúma nový typ stíhačky, prispôsobený pre operáciu na lietadlovej lodi, informuje portál Interesting Engineering.  

Podľa dostupných správ testy prebiehajú na lietadlovej lodi CNS Liaoning. Informácie o teste stíhačky pochádzajú z videoklipu, ktorý sa na internet dostal v piatok, 13. septembra. Vo videu vyjadril jeden z členov posádky lietadlovej lode svoju hrdosť ohľadom vývoja stíhačky.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Nové bojové lietadlo pristálo na lietadlovej lodi v dobe, keď sa služba mojej lietadlovej lode blíži ku koncu,” hovorí námorník na zábere.  

Muž opísal novú stíhačku ako “prekrásnu” a dodal, že prvý test pristátia a vzletu sa odohral za jasného dňa. Test prirovnal ku dňu, kedy z lietadlovej lode Liaoning po prvýkrát odštartovala stíhačka J-15. Podľa dostupných informácií muž na vlastné oči videl prvý odlet stíhačky J-35, čo ho “naplnilo pýchou”.  

O stealth stíhačke sa toho vie málo

Ohľadom stíhačky J-35 neprezradil ďalšie informácie, rovnako ani nepovedal viac ani o priebehu testu. Jeho vyjadrenie je však samo o sebe potvrdením, že tieto testy prebiehajú. Zároveň to ale nie je prvýkrát, čo čínske námorníctvo hovorilo o nových stíhačkách pre lietadlové lode od modelu J-15. Táto stíhačka vstúpila do aktívnej služby pred viac ako desiatimi rokmi. 

Čínske námorníctvo ešte vo februári 2023 zverejnilo video, na ktorom mladý pilot kráča ku stíhačke, ktorá sa javí ako stealth model so skladacími krídlami. Išlo o náborové video, ktoré indikovalo, že táto záhadná stíhačka je určená pre operácie z lietadlovej lode.  

Ako to už býva zvykom, Čína neprezrádza detaily ohľadom nového modelu. Všetko podlieha prísnemu utajeniu a aj označenie J-35 je špekulatívne. Vojenský analytici ale predpokladajú, že tak sa bude nová stíhačka volať. Zároveň veria, že pôjde o novú generáciu stealth stíhačky operujúcej z lietadlovej lode.  

Rovnako aj na čínskych vojenských webových stránkach začali v poslednej dobe cirkulovať fotografie stealth stíhačky strednej veľkosti. To všetko vyvoláva špekulácie ohľadom toho, že J-35 už môže byť takmer pripravená na vojenskú službu.  

Iné zdroje zas hovoria, že stíhačka J-35 bola navrhnutá tak, aby štartovala pomocou elektromagnetického katapultu, ktorým je vybavená napríklad lietadlová loď 003 Fujian. Tento zdroj tvrdí aj to, že nová stealth stíhačka J-35 má pokročilý radar, pričom nepriateľské radary ju nezachytia až tak jednoducho. Popri tom odnesie výrazne viac nákladu.  

Stealth stíhačka J-35 vznikla nielen pre potreby čínskeho námorníctva, ale aj pre čínske letectvo. Prvé správy ohľadom J-35 sa po prvýkrát objavili v roku 2020. Vtedy sa hovorilo, že táto stíhačka bola pripravená na produkciu s elegantnejšími líniami, lepším radarom a lepším zarovnaním kontrolných povrchov pre zníženie radarovej stopy. 

Po prvýkrát stealth stíhačka J-35 pre lietadlové lode vzlietla 29. októbra 2021. Tento model sa vyznačoval skladacími krídlami a štartom s pomocou tradičnejšieho lyžového katapultu. Keď ale bude stíhačka plne v službe, mala by štartovať pomocou elektromagnetického katapultu na palube lietadlovej lode Fujian. Predpokladá sa, že tento systém štartu bude podobný ako systém EMALS, ktorý momentálne používa americké námorníctvo.  

bojova stihacka
Zdroj: Oliver Denker / Shutterstock.com

Čína investuje do pokročilých technológií 

Okrem stíhačky J-35 Čína nedávno predstavila aj pokročilého drona SeaDart. Tento dron prekvapil tým, že lieta podobne, ako lietajú objekty UFO na záberoch, ktoré kolujú internetom. Čo to presne znamená? SeaDart má byť prvým dronom, ktorý dokáže letieť ako lietadlo, vznášať sa na mieste ako klasický dron a ak by sa objavila potreba, dokáže zmiznúť pod vodnou hladinou a následne z nej vystreliť do vzduchu.  

Ide o prvého obojživelného drona a technológia, ktorú Čína predstavila, sa nepodobá na nič, čo sme mali doteraz šancu vidieť. Viac o tomto drone sa dozvieš v tomto článku. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre