BezpečnosťSpravodajstvo

Čína začala testovať kvantové šifrované hovory. Aké výhody prináša táto technológia oproti konvenčným spôsobom šifrovania?

Teoreticky, pri „bežných“ algoritmoch šifrovania, správy môžu byť pri dostatku času rozšifrované. Na tento problém reaguje nová technológia

Čínsky telekomunikačný operátor, China Telecom, spustil nový pilotný projekt, ktorý má priniesť na trh kvantové šifrované hovory. Nová služba bola spustená v rámci provincie Anhui, kde spoločnosť začala naberať prvých testerov tejto novinky. Na tému upozorňuje portál SCMP.

Portál píše, že používatelia, aby sa stali testermi, tak musia navštíviť pobočku operátora za účelom, aby si vymenili SIM kartu za novú s podporou technológie „quantum secure call“. Rovnako, funkcia je aktuálne dostupnou len pre operačný systém Android, uvádza sa vo vyhlásení China Telecom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová technológia prináša viac bezpečnosti. V čom je však hlavný rozdiel?

Nová technológia na rozdiel od tradičných metód šifrovania, ktoré využívajú za týmto účelom rôzne algoritmy, je chránené zákonmi kvantovej fyziky. Teoreticky všetky informácie kódované tradičnými šifrovacími algoritmami dokáže počítač rozbiť s dostatkom času. Kvantová kryptografia je však v niečom odlišná.

Kvantová kryptografia sa líši v tom, že akýkoľvek pokus o zachytenie údajov spôsobí fyzickú zmenu správy, ktorá zároveň upozorní odosielateľa a prijímateľa na potenciálne odpočúvanie.

Portál ďalej vysvetľuje, že pri hovore prostredníctvom tejto technológie, sa pri začatí hovoru vygenerujú pomocou tajnej informačnej technológie dva tajné kľúče, ktoré sa využívajú na overenie totožnosti volajúcich vrátane ďalších informácií.

Analytik a expert na kryptografiu, Gao Chengshiho, hovorí, že súčasne technológie využívajúca asymetrickú kryptografiu na overenie totožnosti, sú dostatočne bezpečná na to, aby uspokojila súčasný dopyt na trhu. Druhým dychom však dodáva, že superrýchle kvantové počítače, môžu ľahko prelomiť takéto šifrovacie schémy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close