Čína vysmiala Trumpovu „Zlatú kupolu“. Cez obranný systém USA dokážu hravo prekĺznuť vďaka novej technológii

Čína tvrdí, že má v rukách stealth materiál, ktorý dokáže prejsť aj cez Trumpovu Zlatú kupolu.

raketovy system
Zdroj: MikeMareen / depositphotos.com

Spojené štáty momentálne investujú do obrany proti hypersonickým a jadrovým zbraniam. Americký prezident, Donald Trump, ešte v januári nariadil vybudovanie takzvanej “zlatej kupoly”, obranného systému, ktorý by dokázal zneškodniť balistické, hypersonické a jadrové rakety priamo z vesmíru. Informoval o tom v apríli Interesting Engineering. 

Momentálne Spojené štáty skúmajú, aký druh interceptor rakety a ďalšie komponenty by boli najvhodnejšie pre vybudovanie zlatej kupoly. Do tohto projektu sú zapojené aj ďalšie spoločnosti, ktoré sú podporované v tom, aby hľadali aj menej tradičné riešenia. Tradičné obranné systémy sa dokážu vysporiadať s raketovou hrozbou z povrchu, vesmírny obranný systém je preto novým a neprebádaným územím.   

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ
Dostane Čína neviditeľné lietadlá?
Zdroj: Vosveteit.sk a Bing Image Creator

Portál Interesting Engineering informuje aj o tom, že nedávno sa ohľadom Zlatej kupoly vyjadrila aj Čína, ktorá sa doslova “vysmiala” Spojeným štátom. Krajina k tomu dodáva, že vyvinula špičkový stealth materiál, vďaka ktorému sa rakety a iná vojenská technika dokáže Zlatej kupole hravo vyhnúť.  

Tento špeciálny materiál navrhla Čína tak, aby sa vedel vyhnúť ako infračerveným, tak aj mikrovlnným detekčným systémom. Ako príklad použitia tohto materiálu uviedla krajina lietadlá alebo rakety letiace vo veľkých výškach.  

“Detekčné technológie sa stávajú čoraz sofistikovanejšie a stealth materiály sa adaptujú. Tie najmodernejšie poskytujú multispektrálnu ochranu, teda maskujú objekty naprieč niekoľkými vlnovými dĺžkami, od viditeľného spektra až po mikrovlny. Jedinou nevýhodou môže byť, že najdôležitejšie vojenské systémy fungujú v prostredí s vysokými teplotami, čo znižuje efektivitu týchto multispektrálnych ochranných náterov,” hovoria výskumníci.  

Bežné stealth materiály sú pri vysokých teplotách prehnane namáhané, čo znižuje ich efektivitu a môže viesť až k štrukturálnemu poškodeniu. Práve preto sa vyžadujú nové stealth materiály, ktoré by poskytli multispektrálnu ochranu a robustnú odolnosť voči teplu.  

Výskumníci z Číny tvrdia, že sa im podarilo takýto materiál vytvoriť. Stealth materiál počas testov ukázal významnú redukciu v intenzite radiácie, až o 63,6% oproti testovaciemu čiernemu telesu.  

Okrem schopnosti vyhnúť sa odhaleniu nový stealth materiál vyniká aj v uvoľňovaní tepla. Keď ho výskumníci zahriali na 700 stupňov Celzia, vyžiaril teplo oveľa efektívnejšie ako typické kovy.  

Čína vysmiala Trumpovu Zlatú kupolu 

Ako sme spomenuli, výskumníci z Číny sú presvedčení, že ich stealth materiál dokáže prejsť cez Trumpovu zlatú kupolu. Viacvrstvový film je špecificky navrhnutý s drobnými zárezmi, ktoré dovoľujú mikrovlnám prejsť priamo cez objekt. Popri tom sa neznižuje stealth schopnosť objektu voči infračerveným monitorovacím systémom.  

Zatiaľ nie je jasné, ako bude Zlatá kupola zaznamenávať a zneškodňovať hypersonické zbrane. Ak ale bude sledovať infračervené a mikrovlnné emisie, Čínska stealth technológia by sa mohla Zlatej kupole hravo vyhnúť.  

hypersonicka raketa
Zdroj: Popel Arseniy / Shutterstock.com

Zlatá kupola má veľa kritikov, ktorí sa pýtajú, či sa dá niečo takéto skonštruovať a ak áno, či nepôjde o príliš nákladný projekt. Financie by mohli byť problematické aj preto, lebo vesmírny sektor je oblasť, ktorá už dlhodobo pracuje s obmedzenými zdrojmi. Trumpova administratíva ale hovorí, že tento projekt je kriticky dôležitý pre národnú bezpečnosť krajiny. Popri tom Spojené štáty hľadajú aj partnerské krajiny, s ktorými by rozšírili ochranu proti nepriateľským raketám.   

Zlatá kupola sa nachádza momentálne vo veľmi ranných štádiách vývoja a experti zatiaľ len uvažujú nad tým, ako by sa dal obranný systém takéhoto typu vyvinúť. Uvidíme, ako sa projekt pohne ďalej v budúcnosti. Keďže má ďaleko od praktického uplatnenia, otázkou ostáva, ako bude v konečnom dôsledku fungovať. Čína sa možno svojou stealth technológiou chváli predčasne, no to ukáže až čas.  

Spojené štáty celkovo začali investovať viac do vesmírnych monitorovacích systémov. Mnohí odborníci naznačujú, že sa pripravujú na “Hviezdne vojny”.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre