Čína robí ďalší krok, aby sa stala vesmírnou superveľmocou. Prví astronauti dorazili na palubu novej čínskej vesmírnej stanice
Čína vo svojom vesmírnom programe výrazne napreduje.
Vo štvrtok, 17. júna, Čína urobila ďalší významný krok k tomu, aby sa stala novou vesmírnou superveľmocou. Jej úspechy vo vesmíre (pozn. redakcie: Prvý rover na odvrátenej strane Mesiaca a úspešné pristátie rovera na Marse), sa zbierajú a po dvoch mesiacoch od štartu modulu ich novej vesmírnej stanice, Tiangong, do vesmíru odštartovala jej prvá posádka, píše portál Universe Today.
Posádka sa na novú vesmírnu stanicu dostala prostredníctvom misie Shenzhou 12, ktorá ich vyniesla do vesmíru na rakete Long March-2F. Štart rakety bol vysielaný aj prostredníctvom čínskej štátnej televízie CCTV. Podľa Čínskeho úradu pre pilotované vesmírne lety bol štart „úplným úspechom“. Po približne 10 minútach sa modul oddelil od rakety a vstúpil na obežnú dráhu. Po ďalších šesť a pol hodinách sa modul úspešne spojil so základným modulom stanice Tiangong, Tiahne.
Práca na stanici
Posádka bude nasledujúce tri mesiace žiť na palube stanice Tiangong a vykoná celú radu vedeckých experimentov. Posádka niekoľkokrát opustí stanicu, aby vykonali takzvané „vesmírne prechádzky.“ Zároveň otestujú mechanické rameno stanice a otestujú aj systém podpory života. Základný modul stanice sa bude starať o pohon, navigáciu a kontrolu orientácie. V module sa nachádza aj ubytovacia časť, ktorá má 50 m3. V nej astronauti nájdu postele, kuchyňu, toalety, počítače a komunikačné zariadenia.
Modul má zároveň niekoľko dokovacích portov. Tie slúžia pre ďalšie moduly Shenzou, ale aj pre ďalšie časti vesmírnej stanice, ktoré sa pripoja neskôr. Stanica má dve mechanické ramená. Menšie meria 10 m a slúži na úlohy, ktoré sa budú vykonávať mimo stanice. Väčšie rameno sa nazýva Chinaarm a bude použité na pripájanie ďalších častí stanice.
Dodatočné moduly by sa mali k stanici pripojiť v roku 2022. V rozmedzí máj-jún by mal odštartovať modul Wentian a v auguste, alebo septembri, odštartuje druhý modul, Mengtian. Dodatočné moduly umožnia posádke vykonávať širšiu škálu vedeckých experimentov.
Neprehliadnite
Čínska stanica Tiangong je v poradí treťou vesmírnou stanicou čínskeho vesmírneho programu. Cieľom stanice je konkurovať Medzinárodnej vesmírnej stanici, ktorá by mala skončiť okolo roku 2024. Existuje však možnosť, že projekt Medzinárodnej vesmírnej stanice bude predĺžený do roku 2028.
Čína však má ešte väčšie plány. Krajina uzatvorila spoluprácu s Ruskom. Ich spoločným cieľom je vybudovanie infraštruktúry na obežnej dráhe a povrchu Mesiaca. Touto spoluprácou chcú krajiny konkurovať americkej NASA a jej programu Artemis.
Komentáre