Čína predstavila stíhačku, ktorá prinesie Hviezdne vojny bližšie k realite. Ako prvá sa vie odpútať od našej atmosféry!
Čína predstavila stíhačku Biely cisár, ktorá podľa všetkého dokáže letieť až do vesmíru. Blížia sa Hviezdne vojny?
Keď Spojené štáty založili svoje Vesmírne sily, mnohí očakávali, že budúcnosť ako z Hviezdnych vojen je už za rohom. Zdá sa ale, že to bude Čína, ktorá ako prvá predstaví vesmírne stíhačky.
Keď sa povie vesmírna vojna, mnohí si predstavia futuristické bojové kozmické lode, ktoré sa vo vesmíre naháňajú podobne, ako sa naháňajú stíhačky vo vzduchu, no táto predstava je na míle vzdialená od reality. Kozmický boj sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude odohrávať na veľké vzdialenosti s minimálnym množstvom dramatických manévrov. Aj napriek tomu nás môže nový čínsky projekt pokročilej bojovej stíhačky prekvapiť.
Na leteckej výstave Zhuhai krajina predstavila prototyp šiestej generácie stíhačky, ktorý je známy aj ako “Biely cisár”. Ide o pokročilú stíhačku vyvíjanú v rámci projektu Nantiamen, ktorá sa oficiálne označuje ako Baidi B-Type. Odhalenie prototypu je dôkazom toho, že Čína chce viesť aj v oblasti vesmírnych technológií, informuje portál EurAsian Times.
Čína sa chce presadiť v neokúsenej doméne
Vývoj stíhačky vedie štátom vlastnená spoločnosť Aviation Industry Corporation of China a nový model má potlačiť hranice leteckej technológie. Biely cisár je opisovaný ako integrovaná “vesmírno-vzdušná” stíhačka, ktorá má schopnosť operovať nielen v rámci atmosféry našej planéty, ale aj mimo nej.
Veľa detailov o tomto lietadle nemáme, pretože projekt podlieha utajeniu. Objavili sa ale zábery z leteckej výstavy, ktoré nám približujú uhladený, no hranatý dizajn, ktorý v sebe spája moderné stealth prvky a futuristické elementy.
Neprehliadni
White Emperor: China reveals mysterious jet that could be its first 6th-gen fighter https://t.co/2JvPABLAxL
— Interesting Engineering (@IntEngineering) November 13, 2024
Ako sme už spomenuli, Čína túto stíhačku opisuje ako vesmírno-vzdušnú technológiu. Z toho môžeme bezpečne usúdiť, že stíhačka bude mať schopnosť operovať aspoň v blízkom vesmírnom prostredí. Ak je stíhačka robená na to, aby mohla opustiť atmosféru našej planéty, zrejme bude robená tak, aby dokázala zasiahnuť satelity alebo iné technológie na obežnej dráhe planéty.
Zároveň je bezpečné predpokladať, že ak má stíhačka schopnosť vyletieť do vesmíru, musí byť vybavená špeciálnymi motormi, ktoré majú v sebe vlastné okysličovadlo. Letecké motory dnes fungujú na princípe nasávania vzduchu, ktorý ale vo vesmíre nenájdeme.
Okrem vesmírnych schopností Čína prezrádza aj to, že Biely cisár je jedinečným spojením umelej inteligencie a dátový technológií. Táto duálna úloha zaisťuje výhodu vo vzdušnom priestore a pri plnení svojich cieľov. Stíhačka sa taktiež vyznačuje stealth prvkami, vďaka čomu ju bude náročné zachytiť na radare a pomocou infračervených systémov. Dizajn kokpitu minimalizuje lesklé povrchy, čo je bežný komponent stealth lietadiel.
Kozmická stíhačka Biely cisár má v sebe špičkovú avioniku, ktorá ponúkne pilotovi mimoriadnu kontrolu nad lietadlom. Vďaka integrovaniu AI systémov sa hovorí aj o tom, že stíhačka bude môcť prechádzať z AI riadenia na manuálne riadenie alebo že sa ovládanie pilota plynulo integruje s AI systémami.
Hviezdne vojny sa pomaly, ale isto blížia
Projekt Nantianmen značí pokus o preklopenie mocenských váh v prospech Číny, aspoň pokiaľ hovoríme o vesmírnom priestore. Dnes napätie medzi Čínou a Spojenými štátmi rastie. Vývoj tak pokročilej stíhačky je jasnou správou, že sa Čína pokúša získať výhodu v relatívne novej kozmickej doméne.
Predstavenie Bieleho cisára zároveň môže značiť dôležitý míľnik, ktorý podnieti aj iné veľmoci k vývoju vesmírnych stíhačiek. Čím viac takýchto stíhačiek vznikne, o to väčšia pravdepodobnosť, že sa budúce letecké konflikty budú odohrávať aj za hranicou zemskej atmosféry.
Zatiaľ ale nemôžeme povedať, do akej miery sa Číne podarí koncept vesmírnej stíhačky naplniť. Aj v prípade, ak by Biely cisár naplnil všetky očakávania, stále to nebude stíhačka, ktorá by sa dokázala dostať hlbšie do vesmíru. Na skutočné Hviezdne vojny tak budeme musieť ešte aspoň pár desaťročí počkať.
Komentáre