Čína predstavila prelomový radar, ktorý dokáže sledovať objekty s rýchlosťou viac ako 21-tisíc km/h

Nový radarový systém Číny môže byť odpoveďou na test hypersonických rakiet, ktorý vykonali Spojené štáty.

prelomovy radar titulka
Zdroj: jakegfx / depositphotos.com

Hypersonické zbraňové systémy sú podľa mnohých odborníkov budúcnosťou vojny. Ide predovšetkým o rakety, ktoré dokážu letieť rýchlosťou Mach 5 a vyššie. Do výskumu hypersonických zbraní investujú viaceré krajiny a ako informuje portál News Atlas, Čína nedávno urobila v tomto smere výrazný krok vpred.  

Hypersonické rakety predstavujú mimoriadnu hrozbu, pretože zatiaľ neexistuje spoľahlivý spôsob, ako ich zneškodniť, hoci sa objavilo už niekoľko konceptov. Izrael má momentálne jedinú efektívnu obranu proti hypersonickým zbraniam. Čína predstavila mimoriadne presný laserový radarový systém, ktorý dokáže sledovať objekty letiace oblohou rýchlosťou vyššou ako 21-tisíc km/h.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Za týmto prelomovým laserovým radarovým systémom stojí Zheng Xiaoping, ktorý strávil desaťročia výskumom ultrarýchlej optickej komunikácie. Ako vo svojej práci vysvetľuje, ich radarový systém dokáže s mimoriadnou presnosťou sledovať objekty, ktoré oblohou letia rýchlosťami takmer 7 kilometrov za sekundu, s odchýlkou približne 28 cm. Radarový systém dokázal zároveň odhadnúť rýchlosť sledovanej rakety s 99,7% presnosťou.  

Čína predstavuje radarový systém, ktorý dokáže odhaliť rakety letiace Mach 20
Zdroj: Pixabay (Dylan_Agbagni)

Nový radarový systém dokáže tieto mimoriadne rýchle objekty sledovať na vzdialenosť 600 km.  

“Za hypersonickú sa považuje každá raketa, ktorá cestuje rýchlosťou Mach 5 a vyššou, čo predstavuje necelé dva kilometre za sekundu. Náš systém ukázal, že dokáže efektívne sledovať rakety s rýchlosťou Mach 20,” tvrdí Xiaoping.  

Ako radar funguje?  

Výskumníci vysvetľujú, že prelomovú radarovú technológiu dokázali vytvoriť tak, že používajú lasery spojené s troma odlišnými pásmami mikrovlnnej komunikácie. Detektor môže posielať informácie medzi uzlami rýchlosťou svetla. Systém zároveň dokázal vyriešiť problém prehrievania, ktorý vzniká kvôli rapídne sa pohybujúcim elektrónom. Prehrievanie mohlo jednoducho spáliť obvody, čím sa radar stal nefunkčným.  

Použitie niekoľkých pásiem mikrovlnných signálov dokázalo s pomocou špeciálneho algoritmu vylepšiť presnosť tohto pokročilého radarového systému.  

raketa
Zdroj: Nomad_Soul / Shutterstock.com

Hypersonické zbrane sa posúvajú vpred 

Oznámenie Číny ohľadom vývoja radarového systému na sledovanie hypersonických rakiet prišlo len pár mesiacov po úspešnom teste hypersonickej rakety, ktorý vykonali Spojené štáty. Test prebehol v oblasti Maršalových ostrovov.  

Posledné testovanie bolo generálkou, na ktorej americké letectvo otestovalo všetky faktory spojené s používaním rakety. Lietadlo vzlietlo z leteckej základne Andersen a test hyperosnickej rakety vykonalo na testovacom zariadení Reagan, na Marshallových ostrovoch. Ako sme už spomenuli na začiatku, americké letectvo sa k výsledkom testu nevyjadrilo.  

Viacerí odborníci poukazovali na to, že test hypersonickej rakety by sa dal považovať za správu Číne. USA týmto testom ukázala, že je na rovnakej pôde, čo sa týka vývoja týchto mimoriadne rýchlych rakiet.  

Spojené štáty boli donedávna krajinou, ktorá v hypersonickej sfére zaostávala. Čína ale na test amerických hypersonických rakiet reaguje tým, že už má pripravenú potenciálnu obranu.  

Hypersonické rakety sa okrem mimoriadnej rýchlosti vyznačujú ešte svojou špičkovou manévrovateľnosťou a schopnosťou letieť nízko. Tým sa líšia napríklad od interkontinentálnych balistických rakiet. Tie spravidla nasledujú mimoriadne predvídateľnú trasu.  

Ako sme už spomenuli na začiatku, hypersonické výskumy vykonávajú všetky svetové veľmoci, pričom do tejto technológie vrážajú nemalé prostriedky. Odborníci veria, že hypersonické zbrane majú potenciál zmeniť usporiadanie svetových mocností.  

vesmirna raketa raketoplan vesmirne plavidlo
Zdroj: Vadim Sadovski / Shutterstock.com

Hypersonické motory vo vesmíre 

Hypersonický odbor ale nie je len o raketách, no hypersonické motory by mohli nájsť uplatnenie aj vo vesmíre. Presnejšie by mohli viesť k zdokonaleniu takzvaných aerospike motorov, ktoré vznikli ako koncept už v 50. Rokoch. Aerospike motory odborníci opisujú ako “obrátené zvoncové motory” tradičných rakiet. Oproti tradičným motorom majú najväčšiu výhodu v tom, že sú v priemere efektívnejšie.  

Raketa potrebuje odlišné tvary trysiek vzhľadom na nadmorskú výšku a atmosférický tlak. Určité veľkosti sú efektívne len v určitom výškovom rozsahu, čo je dôvod, prečo majú rakety odlišné stupne. So zdokonalením aerospike motorov by sme mohli vidieť “vesmírne lietadlá”, ktoré nás dostanú na obežnú dráhu v jednom stupni. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre