Čína predstavila obojživelného drona Nezha-SeaDart, ktorý sa pohybuje ako UFO! Prechod zo vzduchu do vody a späť mu nerobí problém
Čína predstavila obojživelný dron SeaDart, ktorý sa dokáže plynule premiestňovať medzi vodným prostredím a vzduchom.
Výskumníci zo Shanghai Jiao Tong University predstavili nový typ obojživelného drona, ktorý sa dokáže vznášať ako bežný dron, no popri tom vie letieť ako lietadlo a dokáže sa vysokou rýchlosťou vrhnúť pod morskú hladinu ako nič, čo sme doteraz mali šancu vidieť.
Výskumníci nazvali tohto obojživelného drona Nezha-SeaDart, informuje portál NewsAtlas. Ide o novú triedu drona, ktorú vedci označujú ako HAUV (Hybrid Areal Underwater Vehicle). Táto technológia sa nepodobá na nič, čo sme mali šancu doteraz vidieť. Dron SeaDart dokáže plynulo prejsť zo vzduchu do vody, tam splniť hocijakú úlohu a následne z vody opäť vystreliť do vzduchu bez akéhokoľvek zdržania.
Dnes existujú lietadlá a vrtuľníky schopné pristáť na vode, no zatiaľ sme nevideli žiadne vozidlo, ktoré by dokázalo plynule prejsť zo vzduchu do vody a následne z vody do vzduchu. Dizajnom nový dron pripomína trošku projekt amerického námorníctva z 50. rokov minulého storočia. Ide o prototyp hydroplánu Covair Sea Dart. Išlo o jediný hydroplán, ktorý dokázal letieť nadzvukovou rýchlosťou. Počas jedného z letov sa však lietadlo rozpadlo uprostred letu a celý projekt sa náhle skončil.
Čo sa však drona Nezha-SeaDart týka, ten sa vyznačuje špecifickými charakteristikami. Na let vzduchom používa štyri trysky a pre pohyb pod vodou ich má osem. Nedávno tento jedinečný dron ukončil náročný, desať dní dlhý test. Hlavným cieľom skúšky bolo demonštrovať, ako dokáže dron plynule prechádzať zo vzduchu do vody a naopak.
Nižšie sa môžeš pozrieť na video z testovania drona. Možno aj tebe udrie do očí, že sa dron pohybuje spôsobmi, aké u bežných dronov alebo lietadiel nevidno. Vďaka kombinovaným vlastnostiam drona, lietadla a “ponorky”, sa let drona veľmi podobá na let lietajúcich tanierov UFO.
Neprehliadnite
Experti vysvetľujú, že dron môže slúžiť na morský výskum, záchranné operácie alebo prieskumné misie. Zároveň má však aj vojenské využitie. Drona by mohla armáda využiť na nenápadný útok.
Nie prvý čínsky obojživelný dron
Nie je to prvýkrát, čo sa Čína pustila do obojživelných strojov. Ešte pred dronom SeaDart sme mohli vidieť Nezha-IV. Tento dron dokázal operovať až 50 metrov pod hladinou mora a to aj v drsných podmienkach. Vo vzduchu sa mohol vznášať 15 minút a mal dolet približne 7 km pri rýchlosti 36 km/h.
V poslednej dobe Čína demonštruje, že je svetovým lídrom v oblasti vývoja dronov. Drony spoločnosti DJI kompletne ovládli v poslednom desaťročí trh vďaka svojim kvalitným a fantasticky navrhnutým zariadeniam.
Zatiaľ nikto nevie povedať, či najnovší dron SeaDart pôjde čínskej armáde alebo bude určený na komerčné použitie.
Pokroky pri vývoji dronov
Do vývoja dronov investujú aj iné krajiny a spoločnosti. Príkladom môže byť Mayman Aerospace, ktorá ešte v máji predstavila nový dron Razor. Tento dron má schopnosť vykonať komplexné misie rýchlo a presne. Tento dron dokáže letieť rýchlosťou až 800 km/h a mohol by sa využívať ako na zásobovacie, tak aj útočné misie. Keďže ide o drona typu VTOL, znamená to, že dokáže vzlietnuť a pristáť vertikálne.
Razor využije špičkovú umelú inteligenciu na zachytenie a analyzovanie dát v reálnom čase. Okamžite dokáže vyhodnotiť hrozby a zároveň poskytne informácie, na základe ktorých môže armáda konať. Dron Razor dokáže efektívne konať v dvoch prípadoch. Prvým prípadom je, ak človek drona ovláda, no dokáže konať aj s plnou autonómiou. K tomu spoločnosť Mayman Aerospace predstavila aj AI platformu SKYFIELD, ktorá dokáže ovládať celú flotilu Razor dronov. Viac túto technológiu približujeme v tomto článku.
Komentáre