Čína predstavila jadrovú raketu DF-5B, ktorá dala celý svet do pozoru. Dolet má 12-tisíc kilometrov!
Čínska jadrová zbraň DF-5B môže predstavovať problém pre konkurenčné svetové mocnosti.
Podľa dostupných informácií Čína predstavila svoje interkontinentálne balistické rakety DF-5B, ktoré môžu niesť jadrové hlavice a majú dolet približne 12-tisíc kilogramov. DF-5B ICBM rakety sú pre Čínu kľúčový prvok ich jadrovej strategickej obrany.
Predpokladá sa, že rakety dokážu niesť náklad o sile od troch do štyroch megaton TNT. Odborníci hovoria, že táto raketa môže vyvolať katastrofickú deštrukciu na zasiahnutom mieste.
“Sila tejto interkontinentálnej balistickej rakety prekonáva silu atómových bômb, ktoré boli použité počas druhej svetovej vojny. DF-5B je momentálne najsilnejšou zbraňou v čínskom raketovom arzenáli. Oficiálne odhalenie rakety môžeme vnímať ako snahu Číny ukázať sebavedomie vo sfére ich vojenskej modernizácie,” hovoria analytici.
Ukázanie tejto desivej jadrovej ICBM rakety zároveň môže slúžiť ako nástroj na odradenie potenciálnych hrozieb.
“Čínsky jadrový program bol tradične veľmi tajnostkársky, najmä pokiaľ ide o špecifické raketové spôsobilosti a rozmiestnenie, a nebolo jasné, prečo boli informácie o DF-5, medzikontinentálnej balistickej strele (ICBM), zverejnené,” píše portál SCMP.
Dostupné informácie naznačujú, že čo sa presnosti týka, DF-5B má mať systém navigácie na základe zotrvačnosti a satelitnú navigáciu. To dáva rakete lepšie presnosť oproti predchádzajúcim verziám. V praxi to znamená, že raketa dokáže zničiť presne vytýčené dôležité ciele, napríklad veliteľské centrá, bunkre alebo kriticky dôležitú infraštruktúru.
🚨 China's Dongfeng (DF) missile family packs a serious punch! 💥 The DF-5 series, including DF-5A, DF-5B, and DF-5C, are silo-based ICBMs with a staggering 12,000km range capable of hitting targets across the globe! 🌍
These 32.6m giants weigh 183,000kg, use a two-stage liquid… pic.twitter.com/6syXLOBUkt— NewsDaily🪖🚨🪖 (@XNews24_7) June 4, 2025
Neprehliadni
Odstrašujúca zbraň
Experti hovoria, že veľká deštrukčná sila a vylepšená presnosť robia z DF-5B interkontinentálnej rakety vhodnú operačnú zbraň, nielen odstrašujúcu technológiu. Raketa sa má zároveň vyznačovať pokročilou technológiou, ktorá jej dovolí udržať si presnosť a kontrolu nad trajektóriou aj počas prechodu späť do atmosféry.
DF-5B je raketa, ktorá sa strieľa zo sila a beží na tekuté palivo. To znamená, že pred štartom sa musí tankovať, čo predstavuje dlhší čas na prípravu. Tento čas na prípravu ale kompenzuje výrazne väčšou ničivou silou. DF-5B môže niesť jednu mimoriadne silnú hlavicu alebo niekoľko MIRV striel, informuje portál Armyrecognition. Výbava rakety sa určí podľa potrieb misie.
Raketa je zároveň rýchlejšia a má väčší dolet ako raketa na pevné palivo DF-41. Vďaka tomu môže zasiahnuť hlboko v nepriateľskom území.
“S doletom 12-tisíc kilometrov dokáže interkontinentálna balistická raketa DF-5B zasiahnuť akýkoľvek cieľ v kontinentálnej oblasti Spojených štátov. To zahŕňa kľúčové vojenské základne, mestské centrá a kritickú infraštruktúru. Táto možnosť dáva Číne možnosť druhého útoku, teda schopnosť opätovať útok dokonca aj v prípade, ak ten prvý príde neočakávane. Konfigurácia MIRV predstavuje problém pre obranné systémy, pretože tie potrebujú viacero interceptor rakiet na zastavenie hrozby,” hovoria analytici.
Verejné odhalenie rakety prichádza v čase narastajúceho vojenského trenia medzi Spojenými štátmi a Čínou, najmä v indo-pacifickom regióne. Americký minister obrany Pete Hegseth nedávno zdôraznil potrebu preskupiť americké vojenské sily a prostriedky s cieľom čeliť rastúcim raketovým schopnostiam a regionálnemu vplyvu Číny. Verejné objavenie sa DF-5B sa javí ako zámerná reakcia na tento posun, zameraná na posilnenie záväzku Číny k udržaniu strategickej parity a odstrašenie akýchkoľvek vnímaných hrozieb pre jej suverenitu. Zároveň signalizuje pripravenosť Pekingu využiť svoje schopnosti ďalekého dosahu ako kľúčový prvok svojej doktríny národnej bezpečnosti.
DF-5B momentálne stojí v centre čínskeho programu modernizácie jadrových zbraní. Zároveň odzrkadľuje snahu Číny priniesť spoľahlivejšie a silnejšie jadrové zbrane. Odborníci veria, že táto nová interkontinentálna balistická raketa môže zmeniť pomer síl v globálnom merítku.
Aj Rusko vystrašilo západ
Nedávno sa objavili správy o tom, že chce Rusko poslať do arktickej oblasti ponorku Knyaz Pozharsky. Ide o jadrovú ponorku triedy Borei-A. Na palube dokáže uniesť 96 jadrových hlavíc.
Knyaz Pozharsky je ôsmou ponorkou triedy Borei a piatou, ktorá prešla vylepšením cez projekt 955A. Ponorka sa dostala do služby 3. februára 2024. Postavená bola v lodenici Sevmash, jedinej lodenici, ktorá má prostriedky na vybudovanie jadrových ponoriek. Momentálne prebieha raketovými a systémovými testami. Tie by ale mali byť čoskoro ukončené a ponorka by sa mala dostať do arktickej oblasti ešte tento mesiac. Viac o nej píšeme v našom článku.
Komentáre