SpravodajstvoVeda a výskum

Čína predstavila čip, ktorý je schopný dešifrovať informácie vyslané z mozgových vĺn

Čína dosiahla prelom v prieskume čipov Brain-Computer Interface, pričom jej prvý čip pod názvom Brain Talker bol predstavený v piatok na prebiehajúcom svetovom spravodajskom kongrese, ktorý sa konal v severnej Číne. Na tému upozorňuje portál xinhuanet.com.

Brain Talker, čip ktorý dekóduje vaše „myšlienky“

Brain-Computer Interface je systém, ktorý umožňuje osobe ovládať počítač alebo iné elektronické zariadenie pomocou jeho mozgových vĺn, bez toho, aby vyžadovali akýkoľvek pohyb alebo slovné inštrukcie (pozn. redakcie: mozgové vlny vznikajú okolo mozgu vďaka elektrickej aktivite neurónov). Brain Talker, špeciálne navrhnutý pre dekódovanie informácií z mozgových vĺn, môže nahradiť tradičné počítačové zariadenia používané v Brain-Computer Interface vďaka svojej prenosnej veľkosti, presnosti dekódovania, vysokej efektivite výpočtovej techniky a rýchlejšej komunikačnej schopnosti, zdôraznil Ming Dong, riaditeľ Akadémie medicínskeho inžinierstva a translačnej medicíny na Tianjinskej univerzite. Takisto povedal, že čip dokáže identifikovať menšie informácie o neurónoch zaslané mozgovou vlnou z mozgovej kôry, účinne dekódovať informácie a výrazne urýchliť komunikačnú rýchlosť medzi mozgom a zariadením.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Cheng Longlong, dátový vedec z China Electronics Corporation, povedal, že vedci sa budú snažiť zvýšiť výkon čipu pre širšie využitie v oblasti lekárskeho ošetrenia, vzdelávania, života v domácnosti a hier v budúcnosti. Najväčším problém totiž je, že aktuálne technológie sú schopné monitorovať len obmedzené množstvo neurónov, rádovo v stovkách až tisícoch. Máme ich však výrazne viac.

Potenciál tejto technológie je obrovský, na konci dňa môže pomôcť statisícom ľudí, ktorí sú paralyzovaní. Čína však nie je jediná, ktorá pracuje na podobnom projekte. Ak Vás táto téma zaujíma viac a Angličtina Vám nerobí problém, tak určite odporúčame pozrieť si video nižšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close