Čína predstavila AI torpéda, ktorým nič neunikne. Desivá zbraň môže predstavovať pre západ problémy

Štúdia z Číny popisuje torpéda, ktoré majú s mimoriadnou presnosťou odhaliť, či útočia na skutočnú ponorku alebo návnadu.

topredo ponorka
Zdroj: izanbar / depositphotos.com

Čína odhalila, že pracuje na inteligentnom torpéde, ktoré bude mimoriadne rýchle a ovládané umelou inteligenciou, informuje portál SCMP.  

Informácie o novom torpéde sa objavili v recenzovanej štúdii, za ktorou stoja výskumníci z PLA Navi Armament Department a China State Shipbuilding Corporation. V štúdii sa píše, že toto smart torpédo má bezkonkurenčnú presnosť pre torpéda cestujúce vysokými rýchlosťami.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Nové torpédo porovnávali s utajovanými dátami, ktoré pochádzajú z testovaní vysokorýchlostných torpéd. Nová zbraň údajne dosiahla 92% úspešnosť v rozpoznávaní reálnych ponoriek od falošných návnad, dokonca aj počas intenzívneho boja. Nové torpédo predstavuje obrovský skok oproti starším zbraniam, ktoré častokrát svoj cieľ minuli. 

ponorka
Zdroj: Iurii / depositphotos.com

Budúcnosť ponorkového boja závisí na schopnosti oklamať torpéda pomocou rôznych ilúzii. Jednou z nich je používanie realistických modelov, ktoré dokážu replikovať akustický signál reálnej ponorky alebo vytvoriť falošnú bublinovú stopu, ktorá zmätie protivníka a presvedčí ho, že nepriateľská ponorka robí núdzový úhybný manéver. 

Tieto taktiky sú obzvlášť efektívne na zmätenie ultrarýchlych torpéd. Tieto zbrane vytvárajú bubliny pary okolo nich, aby znížili trenie.  

“Zistili sme, že súčasné metódy na rozpoznanie vojenských cieľov sú neefektívne v prostredí, kde sa môžu torpéda stretnúť s pokročilými obrannými opatreniami. To nás vedie k vývoju nových postupov, ktoré by nám pomohli v budúcnosti presnejšie identifikovať vojenské ciele. Len tie podmorské vysokorýchlostné systémy, ktoré sú vybavené detekčnými schopnosťami na dlhú vzdialenosť a dokážu dobre rozpoznať svoj cieľ, môžu ponúknuť dostačujúcu operačnú efektivitu,” vyjadril sa Wu Yajun, jeden z vedúcich výskumu. 

Vedci vo svojej práci ponúkli riešenie, ktoré sa vyznačuje doteraz nevidenou kombináciou fyziky a strojového učenia. Výskumníci využili reálne dáta na vytvorenie simulácií návnad a signálov, ktoré najčastejšie používajú. Následne tieto dáta vložili do zaujímavého AI systému, ktorý pozostával z dvoch súperiacich AI agentov.  

Jeden AI agent vytváral návnady a vylepšoval ich na základe fyziky a akustických zákonov. Druhý AI agent sa pokúšal nájsť chyby v týchto návnadách a na základe toho rozlíšiť reálnu ponorku od falošnej návnady. Tieto dva AI systémy prešli množstvom kôl, no na konci vytvorili obrovskú zbierku profilov návnad.  

Mimoriadne presná a nebezpečná zbraň

Nakoniec umelá inteligencia využíva špeciálnu neurónovú sieť na zachytenie týchto signálov a následne rozpoznáva, či by mohlo ísť o signál reálnej ponorky alebo o signál návnady. Autori štúdie píšu, že keď sa AI systém stretol s tými najsofistikovanejšími návnadami, jeho presnosť stúpla zo 61,3% na viac ako 80%.  

Objav prichádza uprostred globálneho snaženia sa o vývoj smart torpéd. Túto zbraňovú technológiu vyvíja aj Rusko, ktoré prinieslo model VA-111 Shkval. Rovnako aj Američania vyvíjajú smart torpédo, ktoré by využívalo AI na navigáciu.  

“S neustálym napredovaním modernej podvodnej akustiky, elektronických technológií a umelej inteligencie moderné podvodné bojisko častokrát obsahuje niekoľko simultánnych hrozieb v jednej operačnej oblasti. To zahŕňa návnady, elektroakustické protiopatrenia, elektronické rušičky či diverzné zbraňové systémy,” píše sa v štúdii.

Čína predstavuje inteligentné AI torpéda
Zdroj: AI, Vosveteit.sk

Podľa autorov štúdie ide o intenzívne prostredia, kde sa môže niekoľko cieľov alebo návnad objaviť naraz. Zbraňové systémy preto musia vedieť okamžite rozpoznať reálne ciele od návnad, aby mohli úspešne splniť misiu alebo aby neplytvali drahou muníciou. Torpéda sú autonómne zbraňové systémy, ktoré musia vyhodnocovať nové faktory bez externej komunikácie. Umelá inteligencia v torpédach im dovoľuje útočiť s maximálnou efektivitou.  

Čína pracuje na vývoji inteligentného AI torpéda, no štúdia presnejšie nepribližuje, kedy by sme mohli vidieť prvý koncept, alebo kedy by malo byť torpédo nasadené do aktívnej vojenskej služby. Takáto zbraň ale predstavuje problém pre každého, kto sa ocitne stáť proti nej. Ponorky sa už nebudú môcť spoliehať na bezpečnostné opatrenia, pretože AI systém ich dokáže rýchlo prehliadnuť.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre