Čína ohlásila plán, kedy chce poslať prvú misiu s ľudskou posádkou na Mars. Podarí sa im predbehnúť NASA?
Čína chce poslať prvú misiu spolu s ľudskou posádkou na Mars už v roku 2033. Ak sa im to podarí, tak je veľká šanca, že predbehnú aj americkú NASA.
Zatiaľ čo v minulom storočí prebiehali vesmírne preteky najmä medzi USA a Sovietskym zväzom, tak v súčasnosti je čoraz významnejším hráčom Čína. Druhej najväčšej ekonomike sveta sa podarilo ako prvej krajine na svete pristáť na odvrátenej strane Mesiaca, rovnako sa jej podarilo pristáť na Marse s roverom Zhurong a tiež sa môže pochváliť sondou na obežnej dráhe nášho suseda. Ide konkrétne o sondu Tianwen-1. Inými slovami, Čína je dnes jedným z najvýznamnejších hráčov na poli vesmíru.
Rovnako netreba zabudnúť ani na to, že nedávno ohlásili spojenectvo s Ruskom, ktorého cieľom je vybudovanie trvalej základne na Mesiaci vrátane dopravnej infraštruktúry. Ide o dohodu, ktorou reagujú na projekt Artemis, za ktorým stojí najmä americká NASA.
Najnovšie spravodajský portál cnbc.com poukazuje na plány čínskeho vesmírneho programu v súvislosti s Marsom. Konkrétne s cestou na planétu s ľudskou posádkou.
Čína pošle na Mars misiu s ľudskou posádkou
Podľa publikovaných správ, Čína už dnes aktívne plánuje misiu s ľudskou posádkou, ktorej cieľom je planéta Mars. Ambície Číny možno považovať za ambiciózne. Dôvodom je, že prvá misia tohto druhu by sa mala započať už v roku 2033. Nepôjde však o jedinú misiu. Podľa publikovaných správ, Čína alokovala prostriedky aj na roky 2035, 2037, 2041 a 2043. Len pre porovnanie, americká NASA plánuje misiu s prvou ľudskou posádkou poslať na Mars v priebehu tridsiatych rokov, teda v rozpätí rokov 2030 až 2039.
Wang Xiaojun, šéf štátnej Čínskej akadémie China Academy of Launch Vehicle Technology načrtol, že na Mars vyšlú najprv robotov na preskúmanie planéty, zozbieranie vzoriek a určenia vhodnej polohy na prípadné vybudovanie základne a v ďalších fázach pošlú na planétu ľudí. Okrem iného Čína má v pláne vybudovať „pravidelnú linku“, medzi Zemou a Marsom, prostredníctvom ktorej by mali byť na planétu distribuované potrebné suroviny.
Neprehliadnite
Mimochodom, určite stojí za reč spomenúť, že Čína aktuálne buduje vesmírnu stanicu Tianhe, ktorá by mala byť obdobnou stanicou, ako je dnes ISS. Kompletne vybudovanou by mala byť najneskôr do roku 2023 pričom už dnes je hlavný modul na obežnej dráhe Zeme a to aj spolu s prvými astronautmi, ktorými sú Nie Haisheng, Liu Boming a Tang Hongbo. Mimochodom, nižšie si môžete pozrieť prvý príhovor astronautov z čínskej vesmírnej stanice ľuďom na Zemi, ktorý sa konal dva dni dozadu.
Komentáre