Čína chce na Mesiaci svoju základňu: Postaví ju skôr, než všetci čakali. Predbehne aj iné veľmoci. Kto chce, sa môže pripojiť, hlási
Čína predstavila koncept pokročilej lunárnej základne, ktorá by prepájala viacero regiónov Mesiaca. Krajiny pozýva k účasti.
Ľudia sa vracajú späť na Mesiac a tentokrát tam plánujú vesmírne agentúry aj ostať. Jedným z hlavných bodov programu Artemis je vybudovanie lunárnej základne, ktorá by nám umožnila skúmať Mesiac do hĺbky, naučiť nás prežiť mimo Zeme a eventuálne nám poskytnúť odrazový mostík na Mars.
Ako informuje portál Xinhua, Čína zverejnila plány na vybudovanie medzinárodnej lunárnej stanice, ktorá prichádza s infraštruktúrou prepájajúcou južný pól Mesiaca, rovník a odvrátenú stranu Mesiaca. Táto základňa by mohla byť funkčná do roku 2050.
Plány ukazujú rozšíriteľný a udržateľný systém, ktorý dokáže fungovať dlhodobo na robotickej sile, pričom krátkodobo sa môže na chode základne podieľať aj ľudská posádka. Plány lunárnej základne predstavil Wu Yanhua, hlavný dizajnér čínskeho projektu Prieskumu hlbokého vesmíru.
Medzinárodná lunárna výskumná stanica, ILRS, predstavuje experimentálnu základňu, ktorá má sekcie na lunárnom povrchu, na obežnej dráhe a na Zemi. Predpokladá sa, že výstavba prebehne v dvoch fázach. Základný model vybudujú do roku 2035 na južnom póle. Následne sa bude stavať dodatočná infraštruktúra, ktorá by mala byť hotová do roku 2050.
Rozšírená základňa predstavuje vesmírnu stanicu, ktorá sa stane centrálnym uzlom a základňa na južnom póle sa stane primárnou výskumnou základňou na povrchu. Odtiaľ povedú prieskumné línie k rovníku a na odvrátenú stranu Mesiaca. Wu tvrdí, že rozšírená lunárna základňa môže slúžiť ako odrazový mostík na Mars. Momentálne Čína plánuje pristáť s prvými astronautmi na Mesiaci do roku 2030.
Neprehliadnite
Lunárna základňa ILRS má fungovať na solárnej a jadrovej energii. Astronautom poskytne rýchle komunikačné siete Zem-Mesiac a naprieč povrchom Mesiaca, spolu s rôznymi lunárnymi vozidlami, vrátane roverov s atmosférou a bez nej.
Infraštruktúra na Mesiaci
Lunárna základňa má naučiť astronautov ako prežiť v podmienkach mimo Zeme. Zároveň však má slúžiť ako odrazový mostík na Mars. Znamená to, že na Mesiaci astronauti budú ťažiť potrebné zdroje a vyrábať z nich palivo pre rakety. Tie odštartujú zo Zeme, pristanú na Mesiaci, doplnia zásoby a potom vyrazia na Mars.
Aby mohli rakety smerujúce na červenú planétu doplniť palivo, musí existovať infraštruktúra, ktorá astronautom dovolí presúvať potrebné materiály. Americká spoločnosť Northrop Grumman pracuje na koncepte lunárnej železnice, ktorá dokáže presne to.
Lunárna železnica spadá pod väčší 10-ročný projekt LunA-10, ktorého cieľom je navrhnutie širšej architektúry na Mesiaci, mimo samotnej základne. Do tohto projektu sa zapája okrem Northrop Grumman 14 ďalších spoločností. Rovnako ako prvé železnice na “divokom západe” v 19. storočí, rovnako aj lunárna železnica má pomôcť naštartovať ekonomický vývoj na povrchu Mesiaca.
Momentálne sa spoločnosť venuje limitovanému výskumu konceptu. V prvých krokoch sa lepšie pozrie na zdroje, ktoré by sa vyžadovali pre výstavbu železnice na Mesiaci. Spoločnosť identifikuje technologické a logistické riziká, pričom odhadne aj celkovú cenu na výstavbu tak monumentálneho projektu. Starostlivé zhodnotenie možností a technologických limitácií projektu bude kľúčové pred presunutím sa do ďalšej fázy.
Ako bude lunárna základňa vyzerať?
Stavať na Mesiaci predstavuje diametrálne odlišnú výzvu ako stavať na Zemi, pričom existujú dva možné postupy. Tým ekonomicky lepším je takzvaná in-situ metóda, ktorá využíva zdroje nájdené priamo na mieste. Výskumníci hľadajú aj dnes spôsoby, ako lunárny regolit využiť na výstavbu budov alebo ako z neho dostať palivo, či kyslík.
Druhým spôsobom je vyniesť potrebné materiály zo Zeme na Mesiac. Tomu sa ale spoločnosti pokúšajú vyhnúť, kvôli priam astronomickej cene transportu všetkého materiálu na Mesiac.
Čína predstavila svoju víziu lunárnej základne a zároveň prizvala krajiny do tohto projektu. Otázkou ale ostáva, ako sa koncept stanice bude vyvíjať ďalej.
Komentáre