SpravodajstvoVeda a výskum

Čína aj napriek prepuknutia koronavírusu COVID-19 neplánuje zrušiť misiu na Mars

Aj napriek nedostatku pracovnej sily pokračujú prípravy podľa plánu

Čína plánuje štart svojej prvej samostatnej, medziplanetárnej misie už na tento júl. Koronavírus výrazne ovplyvnil a hlavne spomalil všetku aktivitu v krajine, ale zabráni COVID-19 Číne, aby išla na Mars?

Čínska vláda uplatnila viaceré cestovné a karanténne opatrenia, ktorými sa snaží bojovať proti šíreniu nákazy. Znamená to tiež, že pracovníci vo vesmírnom sektore sa nemohli dostaviť do práce. Avšak aj napriek tomu sa veci okolo misie na Mars vyvíjajú pozitívne. Krajina pošle na červenú planétu rover, ako aj satelit. Pracovné zariadenia, kde tieto dva prístroje vyrábali a testovali, pokračovali v práci napriek výraznému nedostatku pracovnej sily.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Možné to bolo vďaka opatreniam, ktoré zahŕňali použitie masiek, zákaz použitia výťahov, či podávanie obeda v individuálnych obalov. Čínske štartovacie stredisko Xichang pokračuje so štartmi kozmických letov podľa plánov.

Vesmírne stredisko Wenchang sa už teraz pripravuje na štart dvoch vesmírnych rakiet. Jedna z nich, ktorá poletí v apríli otestuje novú raketu s posádkou a položí základy pre vesmírnu stanicu na obežnej dráhe Zeme. Dobrou správou taktiež je, že čínska misia na Mars taktiež odštartuje z Wenchangu, v júli.

Veľká raketa Long March 5, ktorá vynesie satelit, spolu s  roverom do vesmíru, mala v decembri úspešný testovací let. V júli 2017, čo bol dátum dávnejšieho letu, ktorý skončil neúspechom, bolo rakete znemožnené štartovať dva roky. Vyzerá to tak, že sa Čína drží svojho plánu a to štart viac ako 40 letov v roku 2020.

Európska vesmírna agentúra, ako aj NASA implementovali niekoľko opatrení, ktorými chránia svojich zamestnancov. Jedno stredisko v Kalifornii nariadilo povinnú prácu na doma, no okrem toho zatiaľ nevyzerá, že by vírus zasiahol dôležité misie. Zrušených však bolo niekoľko vesmírnych konferencií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close