Čím je vybavená táto ukrajinská stíhačka? Záhadná munícia vyvolala vlnu diskusií
Na Telegrame sa objavilo video ukrajinskej stíhačky Su-24, ktorá niesla zvláštnu muníciu.
Na portáli X (bývalý Twitter) sa objavili zábery ukrajinskej stíhačky Su-24 Fencer, ktorá je vybavená záhadnou zbraňou.
Zo záberov nemožno jasne vyčítať, o aký zbraňový systém ide, no portál The Warzone informuje, že by mohlo ísť o nový typ navádzanej strely odpálenej zo vzduchu. Záber sa po prvýkrát objavil na neoficiálnom Telegram kanály Ukrajinských vzdušných síl. V pôvodnom príspevku sa spomínalo, že stíhačka so záhadnou strelou patrí k 7. Taktickej leteckej brigáde. Natáčal ju pilot zo stíhačky Su-27UB Flanker, ktorá patrí k 831. Taktickej leteckej brigáde.
👀👀👀
A Ukrainian Sukhoi Su-24M bomber spotted with (I believe) previously unseen munition installed under its wing.
According to the original source, the video is dated to August 2024. The description says: "A bomber conducts a test flight to test a new guided aerial bomb."… pic.twitter.com/LZsX5I4PxM
— Status-6 (Military & Conflict News) (@Archer83Able) September 6, 2024
Nový druh navádzanej strely
Čo sa samotnej strely týka, počas celého záberu sa s ňou nedeje nič. Špekulácie naznačujú, že môže ísť o testovaciu verziu strely, ktorá má vyskúšať, či reálna strela dokáže ostať pripevnená k stíhačke počas základných manévrov. Tým sa otestujú základné letové vlastnosti a získajú sa ďalšie dáta.
Zároveň ale nemožno vylúčiť, že stíhačka nakoniec vystrelila, niekedy po konci videa. Strela sa na prvý pohľad skladá z troch individuálnych častí, nosa, strednej časti a chvosta. Experti podotýkajú, že môže ísť o “nástavec”, ktorý dokáže jednoduchú “hlúpu bombu” pretvoriť na riadenú strelu. Ide o mechanizmus, ktorý sa vo sfére riadených striel objavuje čoraz častejšie.
Neprehliadnite
Zadná časť strely, teda chvost, má akúsi dieru. To môže značiť, že táto strela má svoj vlastný systém pohonu, napríklad malý turbojet motor alebo raketu na pevné palivo. O niečo menej jasne možno pozorovať aj výrez na boku rakety, ktorý môže nasávať vzduch. Ukrajina už v minulosti nasadila niekoľko typov kamikaze dronov poháňaných tryskovým motorom.
Odborníci sa však nevedia zhodnúť na tom, či má táto záhadná strela vyskakovacie krídla alebo ide o štruktúru, ktorá strelu pripevňuje k lietadlu. Ak by mala táto neznáma zbraň svoj vlastný systém pohonu a vyskakovacie krídla, potom by sa drasticky zvýšil dostrel tejto munície. Zároveň ale treba mať na pamäti, že dolet akejkoľvek bezmotorovej riadenej strely závisí na tom, ako vysoko stíhačka letí.
Ukrajinské vzdušné sily zvyknú lietať nízko, aby sa vyhli vystaveniu ruským protilietadlovým zbraniam. Ak by ale neznáma munícia mala svoj motor, potom by mohla doletieť ďalej aj v prípade, ak lietadlo letí nízko.
Množstvo špekulácií
Odborníci vysvetľujú, že nakoniec môže ísť o celkom tradičnú raketu alebo dokonca aj dron, ktorý štartuje zo vzduchu. Nemusí ísť teda o nástavec pre jednoduchú bombu. Keď sa na zverejnený záber pozrieme lepšie, môžeme si všimnúť čiastočnú podobnosť s novým ukrajinským dronom Paliyanytsia. Podľa dostupných informácií má dron dostatočný dolet na to, aby s ľahkosťou zasiahol niekoľko letísk na území Ruska. K tomu sa objavujú informácie o tom, že nového raketového drona už použila Ukrajina počas útoku v sobotu, 24. augusta. Dron bol vo vývoji menej ako 18 mesiacov.
Ukrajina ale priznala, že nové raketové drony dokážu zasiahnuť približne 24 ruských vojenských cieľov. Dron štartuje z pozemného odpaľovacieho zariadenia a je vybavený turbojet motormi. Zbraň stojí údajne menej ako bežné rakety dlhého doletu.
Čo sa novej záhadnej munície týka, zatiaľ nevieme povedať ani to, ako sa dostane ku svojmu cieľu, nech je ten cieľ akokoľvek vzdialený. Najväčšiu výhodu môže strela Ukrajine ponúknuť tým, že pôjde o ďalšiu domácky vyrobenú zbraň. To pomôže hlavne teraz, keď sa objavujú špekulácie o tom, aká stabilná je dodávka navádzaných zbraní zo západných krajín.
Navádzané strely, ako napríklad Storm Shadow a SCALP-EG sa vyrábali len v limitovanom množstve na území Spojeného kráľovstva a Francúzska. Jedno je ale isté, v budúcnosti môžeme očakávať oveľa viac informácií o tejto záhadnej strele.
Komentáre