SpravodajstvoVeda a výskum

Čierna diera ako urýchľovač častíc? Táto teória v sebe ukrýva niekoľko háčikov

Mohli by v budúcnosti tieto extrémne objekty slúžiť ľudstvu?

Čierne diery patria medzi čistú gravitačnú silu, ktorá pritiahne všetky okolité objekty k sebe a už im nedovolí uniknúť preč.

Keď sa priblížia k horizontu udalostí (pozn. redakcie: hranica, za ktorou úniková rýchlosť prekračuje rýchlosť svetla), objekty zrýchlia na závratné rýchlosti. Preto niektorí fyzici tvrdia, že z čiernych dier by boli dokonalí kandidáti na urýchľovače častíc. Podľa nich je kľúčom k úspechu starostlivá príprava, vďaka ktorej by častice nemali šancu padnúť do útrob čiernej diery. Píše o tom portál Live Science.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Častica, ktorá sa približuje k čiernej diere zrýchľuje, podobne ako lopta, ktorú sme pustili dole kopcom. Častice sa však pohybujú oveľa rýchlejšie. Horizont udalostí je región, kde padajúca častica dosiahne rýchlosť svetla. Ak sa dostane za horizont, už je navždy stratená. V tomto prípade je reč len o jednej, osamotenej, častici. Ak ich do čiernej diery hodíme viac, celá situácia sa stane oveľa zaujímavejšou.

Extrémny urýchľovač

Urýchľovače častíc, ktoré máme u nás na Zemi, dokážu zrýchliť ťažké častice až na 99% rýchlosti svetla. Na to však potrebujeme veľa energie. Čiernym dieram stačí, že existujú. Ak by sme vyslali dvojicu častíc do jednej z nich, mohli by sme pozorovať niečo zaujímavé. Čím bližšie by boli pri horizonte udalostí, tým rýchlejšie by cestovali. Ak by leteli tým správnym smerom a rýchlosťou, existuje šanca, že by sa od seba častice odrazili. Jedna by prešla horizontom udalostí, zatiaľ čo tá druhá by dokázala uniknúť, letiac na hrane horizontu.

Ide o mimoriadne vzácne udalosti, avšak predchádzajúce výskumy ukázali, že dve častice sa môžu spolu zraziť. Záleží len na tom, ako blízko sa dostanú k horizontu udalostí v bode nárazu. Má to však háčik. Vedci pracovali s prípadom čisto teoretických čiernych dier, ktoré by mali najmenšiu možnú hmotnosť. V skutočnosti je však drvivá väčšina čiernych dier oveľa masívnejšia, než by bolo pre potreby výskumu vhodné.

Tohto roku však vyšiel nový výskum, ktorý tvrdí, že aj reálne čierne diery môžu slúžiť ako urýchľovače častíc. Vedci zistili, že častice sa môžu odraziť aj v blízkosti masívnych čiernych dier. Zrážky sa však dejú na hranici horizontu udalostí, čo znamená, že odrazená častica minie všetku nahromadenú energiu, aby sa vymanila z gravitačného zovretia čiernej diery, no ani to niekedy nemusí stačiť. Rotujúce čierne diery by však mohli fungovať ako urýchľovače častíc, pretože v tomto prípade sa zrážka môže udiať v oveľa väčšej vzdialenosti od horizontu udalostí, než v prípade iných čiernych dier.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close