Chytili online podvodníka. Prišiel si na milióny, okrádal záujemcov o kúpu domu a bytu. Mnohým vybielil bankový účet

Polícia odkryla online gang, ktorý okrádal záujemcov o kúpu domu či bytu. Ukázali, ako získali od poškodených milióny dolárov.

pozor peniaze podvod
Zdroj: Vosveteit.sk, OpenClipart-Vectors z Pixabay

Stretnúť sa dnes s online podvodom môžeš prakticky kdekoľvek. Nedávno sme napríklad upozorňovali na to, ako útočníci prelepujú parkovacie QR kódy falošnými s cieľom, aby si zaplatil parkovné na podvodnej stránke. Alebo na podvod, kedy vydierači posielali potenciálnym obetiam fotografiu domu spolu s požiadavkou, aby zaplatili peniaze. Našťastie, fotografie domov brali z Google Máp.

Najnovšie muži zákona odkryli schému, ako Nigérijčan (spolu s ďalšími kumpánmi) okrádal záujemcov o kúpu domov či bytov. Podvodná schéma bola premyslená do posledného kroku a takto si podvodníci prišli na viac ako dvadsať miliónov dolárov. Celkovo sa nachytalo cez štyristo ľudí.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Ako takou útechou môže pre teba byť, že tento podvodník, ktorého chytili, nejakú dobu nebude páchať kriminálnu činnosť, dostal sa totiž do basy. Ale to nie je teraz podstatné, ale skôr to, ako okrádal spolu so svojimi kumpánmi ľudí o peniaze, častokrát aj celoživotné úspory.

Určite nám dáš za pravdu, že kúpa vlastného bývania je veľký krok v živote každého človeka. Častokrát ide o investíciu, ktorú sa zaviažeš splácať aj tridsať rokov.

Aké podvody najčastejšie prebiehajú na Facebooku?
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Online podvodníci napádali e-mailové schránky realitných kancelárií

Tento podvod, ktorý vymysleli, spočíval v kompromitovaní e-mailových účtov realitných kancelárií. Do ich schránok sa dostali najčastejšie tak, že im posielali rôzne správy spolu s podkladmi domov a bytov, ktoré údajne predávali. Akonáhle ale realitný maklér klikol na prílohu alebo URL odkaz, tak bol vyzvaný, aby sa prihlásil do e-mailovej schránky.

„Ak zamestnanec v zacielenej realitnej firme klikol na škodlivý odkaz alebo prílohu, bol vyzvaný, aby zadal prihlasovacie údaje k svojmu e-mailovému účtu.“, približujú strážcovia zákona, ako tento podvod prebieha. „Prihlasovacie údaje zamestnanca boli zachytené a odoslané na e-mailové účty kontrolované Ayenim a ďalšími podvodníkmi.“, doplňujú.

Následne sa útočníci sústreďovali na konverzácie, kde sa schyľovalo ku transakcii, najčastejšie ku platbe za nehnuteľnosť.

„Ayeni a ďalší sprisahanci potom poslali kupujúcemu e-maily z napadnutého e-mailového účtu. Tieto e-maily obsahovali pokyny, ako postupovať ďalej. Keď kupujúci previedol finančné prostriedky podľa pokynov v e-maile, peniaze boli vložené na bankové účty spojené so zločincami namiesto legitímnej transakcie s nehnuteľnosťami.“

Celkovo sa podvodníkom takto podarilo nachytať cez štyristo ľudí, pričom 231 sa nepodarilo transakciu zvrátiť. Čo to ale znamená? Viac ako dve stovky ľudí prišli nenávratne o 19 599 969,46 dolárov.

„Kybernetické zločiny môžu obetiam v okamihu spôsobiť značné a trvalé škody. Zločinci na celom svete sa môžu domnievať, že svojim obetiam nespôsobujú žiadnu škodu a že sú za svojimi klávesnicami v bezpečí, ale tento prípad dokazuje opak. S našimi partnermi v oblasti presadzovania práva budeme naďalej agresívne vyšetrovať, prenasledovať a brať na zodpovednosť podvodníkov, ktorí páchajú podvody online, nech sú kdekoľvek.“, vyhlásil sudca, ktorý poslal Ayeni za mreže.

Dvaja spoluobvinení, Feyisayo Ogunsanwo a Yusuf Lasisi, sú aktuálne na úteku, no polícia po nich aktívne pátra. Pre nás, bežných ľudí, to znamená, že keď sa chystáme urobiť väčšiu finančnú transakciu, tak predtým, ako ju vykonáme, by sme si mali riadne overiť, že peniaze posielame na správny bankový účet.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre