Chýbajúci článok v evolúcii človeka? Nový objav vysvetľuje prechod predkov na dve nohy

Čo sa stalo, keď sa človek postavil na dve nohy? Tento druh kráčal ako my, no šplhal ako opica.

Kedy sa naši predkovia postavili na dve nohy? nový výskum prináša ďalšie dôkazy
Zdroj: University College London

Vedci objavili chýbajúci článok, ktorý zodpovedá už desaťročia prebiehajúcu diskusiu. Nález totiž dokazuje že naši prvotní predkovia používali ruky na to, aby šplhali ako opice, no pritom kráčali ako ľudia.

Za objavom stoja vedci z New York University, ktorí spolupracovali so 16 ďalšími vednými inštitúciami. Objavili driečne stavce jedného jedinca, ktorý sa radí do druhu Australopithecus sediba. Stavce objavili v južnej Afrike. Nový objav sa radí k predchádzajúcemu nálezu takmer zachovalej spodnej časti chrbtice jedného z našich najskorších predkov. Vedci tak poodkrývajú záhadu toho, ako prví predkovia človeka kráčali a šplhali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Fosílie antropológovia objavili v roku 2015 v južnej Afrike. Pár rokov predtým, v roku 2008 sa na rovnakom mieste podarilo objaviť ostatky, ktoré viedli ku kategorizácii nového druhu predka, ktorým je už spomenutý Australopithecus sediba. Datovanie fosílií vedcom prezradilo, že sú staré približne 2-milióny rokov. Objavené stavce sa nachádzali obalené pevnou skalou nazývajúcou sa brekcia.

Vedci nechceli vzorky poškodiť, preto vytvorili prostredníctvom počítačovej tomografie virtuálny model. Objavené stavce patrili s najväčšou pravdepodobnosťou samici, ktorej vedci dali prezývku Issa, čo v svahilčine znamená ochranca. Zároveň sa zistilo že Australopithecus sediba mal len päť driečnych stavcov, rovnako ako moderný človek.

„Oblasť drieku je mimoriadne dôležitá pre pochopenie toho, ako sa naši predkovia pohybovali. Nielen to, ako u nich fungoval bipedalizmus, ale aj to, ako prešli na pohyb po dvoch nohách a ako sa na túto mimoriadne dôležitú zmenu dokázali adaptovať,“ vyjadril sa profesor Scott Williams, vedúci štúdie.

Chodil ako človek, šplhal ako opica

Objavenie niekoľkých driečnych stavcov je podľa autorov výskumu mimoriadne významný objav. Vedci zatiaľ majú k dispozícii len tri spodné časti chrbtice, ktoré môžu porovnávať. Driek australopiteka Issa patrí medzi najzachovalejšie, aké sa antropológom podarilo objaviť. Na základe toho zároveň dokázali lepšie popísať anatómiu chrbtice tohto druhu.

Predchádzajúce výskumy naznačovali, že Australopithecus sediba mohol mať relatívne rovnú chrbticu bez zakrivenia v spodnej časti. Toto zakrivenie patrí medzi pomerne silné indikátory toho, že sa druh adaptoval na chôdzu po dvoch nohách. Nový výskum ale dokázal, že zakrivenie chrbtice tohto druhu bolo oveľa výraznejšie, než v prípade iných australopitekov. Väčšie mali už len predkovia z druhu Homo erectus.

Zároveň sa ale ukázalo, že Issa mala aj pomerne silný trup podobný stavbe trupu opíc. To naznačuje, že Australopithecus sediba bol dobre adaptovaný aj na lezenie. Myšlienka že tento druh australopiteka bol prispôsobený zároveň na chôdzu po dvoch nohách a na lezenie sa už objavili aj v predchádzajúcich výskumoch. Objav stavcov však všetko spojil dokopy, ako poznamenávajú autori štúdie. Tí sebavedomo tvrdia, že Australopithecus sediba bol druhom, ktorý kráčal ako človek, no zároveň vedel šplhať ako opica.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre