Chrome pre smartfón dostane funkciu, ktorá ti pomôže viac ochrániť tvoje online súkromie

Chrome pre Android bude lepšie pracovať s povoleniami, ktoré si udelil stránkam.

Internetovy prehliadac chrome
Zdroj: Vosveteit.sk, Logo Google Chrome

Veľmi ťažko by ste hľadali niekoho, kto nikdy nepočul o prehliadači Chrome. Ide o najpoužívanejší prehliadač na svete, to potvrdzuje aj fakt, že akosi zľudovel pojem „googliť“ a tento pojem niektorí ľudia používajú častejšie, než vyhľadávať.

Čo sú to povolenia?

Možno si už niekedy počul o pojme povolenia, ale nezamýšľal si sa nad tým, čo to vlastne tieto povolenia sú. Vo svojej podstate ide o privilégia, s ktorými môže aplikácia narábať, napríklad pristupovať k určite časti zariadenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
povolenia aplikacii android telefonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Je potrebné sa vždy zamyslieť, či aplikácia alebo rozšírenie skutočne potrebuje prístup, o ktorý tak žiada. Častokrát to tak byť úplne nemusí a toto povolenie môže zneužiť. Napríklad bude z tvojho mobilu zbierať údaje.

Povolenia slúžia ako privilégia, ktoré udeľujeme aplikáciám. Tie umožňujú aplikáciám pracovať s citlivými údajmi, ktoré máme v smartfóne. Niektoré povolenia sú schopné robiť aj zmeny v nastaveniach zariadenia či vykonávať rôzne aktivity, preto je nesmierne dôležité dôkladne zvážiť, či nejakej aplikácii dané povolenie udelíš alebo naopak nie. Ale aj keby povolenia nerobili zmeny v nastavenia tvojho mobilu, nemusí sa ti páčiť, že napríklad pristupujú ku kamere tvojho mobilu a to často aj bez tvojho vedomia a podobne.

Chrome pre Android bude lepšie pracovať s povoleniami, ktoré si udelil stránkam

Podľa zdrojov z portálu androidpolice.com Chrome dostane užitočnú funkciu, ktorá bude automaticky odoberať povolenia internetovým stránkam, s ktorými si dlho nepracoval, a udelil si im nejaké privilégium. Aktuálne je tento nástroj dostupný vo verzii prehliadača Chrome Canary. Možno si teraz hovoríš, že táto funkcia v prehliadači je predsa dostupnou už dlhšiu dobu. Máš ale len polovičnú pravdu. Dôvodom je, že dostupnou je len v desktop verzii prehliadača a nie v mobilnej verzii. Toto je prvýkrát, čo sa objavila v mobilnej aplikácii.

„Chrome pre Android má teraz tiež možnosť odobrať povolenia webom, ktoré ste v minulosti nenavštívili (vo verzii Chrome Canary), táto možnosť bola pridaná do desktopovej verzie už dávno,..“, upozorňuje Leopeva 64 na sociálnej sieti.

Rovnako ale treba podotknúť, že povolenia stránok fungujú mierne odlišne ako povolenia, ktoré udeľujeme aplikáciám v smartfóne. V mobile, aplikácia je schopnou prebudiť sa, a následne pracovať s „čerstvými dátami“. V prípade stránok, ak udelíš nejakému webu povolenie, tak väčšinou nemôže na pozadí tieto informácie aktualizovať bez tvojej interakcie, ale môže pracovať s údajmi, ku ktorým sa v minulosti stránka dostala.

Ak by si sa chcel pozrieť, ku akým povoleniam majú prístup internetové stránky v tvojom počítači, tak cesta je nasledovná:

  • Otvor prehliadač Chrome.
  • Prejdi do Nastavení (ozubené koliesko).
  • Vyber „Ochrana súkromia a zabezpečenie„.
  • Ponuku zroluje k možnosti „Povolenia„.
  • Na karte „Nedávna aktivita“ klikni na možnosť „Zobraziť povolenia a uložené dáta webov„.
  • Potom uvidíš zoznam webov, a ku akým dátam pristupujú. Rozklikni si stránku a klikni potom na šípku. Uvidíš následne, akými povoleniami disponuje stránka.
povolenia stranok v chrome pre pocitac
Zdroj: Vosveteit.sk

Kedy bude nový nástroj na odoberanie povolení dostupný pre smartfóny?

Nateraz nevieme presne povedať, kedy sa funkcia dostane do komerčnej verzie prehliadača a kedy. Je ale vysoko pravdepodobné, že sa tak neskôr stane. Spravidla ale, to trvá aj niekoľko týždňov, kým nástroj dorazí. Predpokladáme, že funkcia by sa mohla potenciálne objaviť v prehliadači Chrome niekedy v priebehu augusta, najneskôr v septembri.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre