Chránite sa na sociálnych sieťach dostatočne? Pozrite sa, čomu by ste sa mali vyvarovať!

Sociálne siete sú plné nástrah, ktoré na nás striehnu. Pozrite sa, ako sa pred nimi chrániť jednoduchými prostriedkami.

socialne siete pozor
Zdroj: pngwing.com (koláž)

Takmer každý z nás využíva sociálne siete aspoň nejakou formou. Možno ste sa aj k tomuto článku dostali prostredníctvom takejto siete, keď ste klikli na odkaz na Facebooku. Nie všetci si však dávame na dostatočný pozor na to, ako na sociálnych sieťach vystupujeme z hľadiska bezpečnosti. Existuje totiž niekoľko bodov, ktoré by sme mali dodržiavať, aby sme sa nevystavili nebezpečenstvu. Veríme, že niektoré z týchto bodov dodržiavate aj vy, no opatrnosti nie je nikdy dosť. Práve preto sa teraz pozrieme na niektoré body, ktoré by sme z hľadiska bezpečnosti mali na internete a sociálnych sieťach dodržiavať. Tieto tipy na bezpečné vystupovanie na internete nám poskytol McAfee.

Dodržujete pravidlá pre sociálne siete?

Internet je večný, hovoria deťom už na základných školách na informatike. Všetci by sme si mali pamätať, že čokoľvek, čo uverejníme na sociálne siete, na nich ostane už navždy. Nezáleží na tom či tento obsah odstránime, informácie, snímky a správy jednoducho ostávajú prakticky už navždy, pričom si ich môže ktokoľvek jednoducho uložiť či vyfotiť. Preto by sme si mali dávať pozor na to, čo na tieto siete sami uverejňujeme. Okrem toho by sme si mali dávať pozor aj na to, s kým sa na internete kontaktujeme a koho si pridávame medzi priateľov. Nie každý musí mať totiž čestné úmysly.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Socialne siete_uvodny obrazok
Zdroj: unsplash.com (Piotr Cichosz)

Sociálne siete vedia byť plné nástrah a rôznych odkazov. Nemali by sme otvárať všetko, čo na nich vidíme. Za niektorými odkazmi sa totiž môžu skrývať malvéry, ktoré by nášmu zariadeniu mohli aj uškodiť. Pamätať by sme si však mali aj to, že používať vstavané prehliadače na sociálnych sieťach nemusí byť vždy najlepším a najbezpečnejším riešením. Väčšina sociálnych sietí nám tiež ponúka upraviť si nastavenia pre našu bezpečnosť. Keď si teda vytvárate profil na nejakej sociálnej sieti, množstvo informácií si viete pred druhými skryť a strážiť si tak svoje súkromie.

Pozor aj na zdieľanie informácií

Väčšina z nás využíva viaceré sociálne siete, ktoré sa môžu prepájať. Pri uverejňovaní príspevku si teda skontrolujte, na ktoré siete sa zdieľa. Príspevok, ktorý pridáme na Instagram sa totiž môže automaticky zdieľať aj na Facebook, čo by sa nám nemuselo páčiť. Opäť sa však sústredíme na zverejňovanie informácií. Osobné údaje by sme na sociálnych sieťach nemali nikdy prezrádzať. Naša adresa bydliska, číslo občianskeho preukazu či dokonca telefónne číslo by vo väčšine prípadov malo zostať mimo dosahu verejnosti, ak k tomu teda nemáme špecifické dôvody.

Pozor by sme si mali dať aj na metadáta fotografií. Pri vytvorení fotografie sa totiž častokrát k nej pridá aj informácia o tom, kde bola vytvorená, čím dávame verejnosti informáciu o tom, kde sa nachádzame. Pre bezpečnosť by pre nás bolo najlepšie, keby sme snímky na internet pridávali až s odstupom času. Ak však už chceme niečo uverejniť v reálnom čase, pozor na údaje o polohe.

Automatické prihlasovanie bezpečnosti nenapomáha

Veľa ľudí využíva pre sociálne siete možnosť automatického prihlásenia. Heslá rovnako ako používateľské mená či email sa nám automaticky doplní a k účtu má tak prístup ktokoľvek, kto využije dané zariadenie. Preto radšej túto možnosť vynechajte a prihlasujte sa vždy manuálne. Heslá by sme si mali navyše pravidelne meniť, aby neprichádzalo k ich prezradeniu. Vymyslieť by sme si mali heslo, ktoré nemá nikto šancu uhádnuť. Náš dátum narodenia teda nie je bezpečnou voľbou, najmä keď si ho zadáme na sociálnu sieť. Využite špeciálne znaky a kombináciu veľkých, malých písmen a číslic.

prelomene hesla
Zdroj: Vosveteit

V prípade, že niektoré sociálne siete či účty na nich nevyužívate, najlepšie bude, keď tieto účty deaktivujete alebo odstránite. Nezanecháte po sebe stopu pre ľudí, ktorí danú sieť stále využívajú, aj keď je jasné, že naše údaje daná sociálna sieť stále uschováva.

Dodržiavate tieto pravidlá pre bezpečné používanie sociálnych sietí? A máte ešte nejaké ďalšie tipy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre