BezpečnosťNávody

Chodí vám do mailovej schránky cudzia osoba alebo sú vaše správy v ohrození? Takto to môžete zistiť!

Google ponúka niekoľko nastavení, ktoré vám rýchlo prezradia, či vašu schránku navštívila cudzia osoba.

Hackeri stále hľadajú nové spôsoby, ako sa dostať do našich účtov a získať prístup k cenným a pre nás osobným informáciám. Mailová schránka je priestor, v ktorom máme uložené mimoriadne súkromné veci a preto sa nemôžeme čudovať tomu, že sa do nej pokúša dostať množstvo útočníkov. Rovnako pomocou e-mailových účtov, môžu získať aj prístup do ďalších služieb, ak požiadajú o obnovenie hesla.

Nemusí však ísť výhradne o hackera, ale aj o cudzieho človeka, ktorý nejakým spôsobom získal prístup k vášmu mailovému účtu. Lenže ako sa proti narušeniu súkromia vieme chrániť? Ak máte čo i len najmenšie podozrenie, že sa niekto cudzí dostal do vášho účtu, odporúča sa zmeniť heslo do mailovej schránky a prípadne aj do ostatných účtov, ktoré sú zabezpečené rovnakým heslom.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosť Google však v minulosti zaviedla niekoľko bezpečnostných funkcií, ktoré si môžete skontrolovať a ubezpečiť sa, že je váš účet v bezpečí. Navštívte vašu mailovú schránku a v pravom hornom rohu kliknite na nastavenia. Potom kliknite na zobraziť všetky nastavenia a otvoríte okno, v ktorom nájdete niekoľko kariet. V týchto možnostiach sa môžete ubezpečiť, že do vášho účtu nemá prístup nikto iný

Všeobecné nastavenia

Hneď prvou kartou sú všeobecné nastavenia. V tomto okne si skontrolujte váš podpis a uistite sa, že text vyzerá rovnako, ako ste ho napísali. Rovnako si skontrolujte aj nastavenia automatickej odpovede.

Gmail kontrola podpisu a automatickej odpovede
Zdroj: Vosveteit.sk

Účty a import

Ďalšou kartou, ktorú si otvoríme sú Účty a import. V tomto okne nás zaujíma ako prvé nastavenie Odoslať ako. Skontrolujte si, že uvedené mailové adresy patria skutočne vám a neobjavila sa tu žiadna nová.

Gmail kontrola odoslat ako
Zdroj: Vosveteit.sk

Rovnako dôležitým je aj nastavenie udeliť prístup k vášmu účtu. Tu si skontrolujte, že prístup k vášmu Gmailu nemá žiaden iný neznámy účet. Posledným nastavením je možnosť skontrolovať poštu z iných účtov. Opäť sa pozrite na to, či nenájdete neznámu adresu.

Gmail kontrola ci nezdielam s niekym schranku
Zdroj: Vosveteit.sk

Filtre a blokované adresy

V tomto okne si skontrolujte, či nie sú náhodou všetky vaše maily automaticky preposielané iným osobám, ktoré nepoznáte. Rovnako si všimnite, či náhodou nemáte vytvorený filter, ktorý automaticky maže správy.

Preposielanie a POP/IMAP

Posledným oknom je preposielanie správ a nastavenie POP a IMAP. V tomto okne je dôležité skontrolovať si, či sú všetky nastavenia tak, ako ste si ich nastavili vy. Aj tu môžete vidieť, či sa vaše správy nepreposielajú inému účtu.

Gmail preposielanie e-mailov
Zdroj: Vosveteit.sk

Skontrolujte si, či sa vám niekto cudzí prihlasuje do účtu

Posledný nástroj, ako môžete odhaliť, že vám niekto cudzí chodí do účtu, je pomocou skontrolovania posledných prihlásení sa. K tomuto nástroju sa dostanete potom, ako zrolujete vašu e-mailovú schránku na spodok, kde nájdete funkciu Posledná aktivácia účtu. Ako na ňu kliknete, tak uvidíte zoznam posledných prístupov.

Chráňte si svoj účet

Lepšie je si svoj účet zabezpečiť vopred, ako potom riešiť problémy s neželaným návštevníkom, ktorý si už mohol prečítať alebo stiahnuť vaše maily. Najlepšou obranou je mať bezpečné heslo, ktoré útočník len tak ľahko neprelomí. Nezabúdajte ani dvojstupňové overenie, teda prihlasovanie sa pomocou hesla a ďalšieho zariadenia, typicky pomocou vášho smartfónu.

Odporúča sa mať aktualizovaný internetový prehliadač. Najnovšie verzie hackeri nemôžu napadnúť až tak jednoducho ako staršie, ktoré obsahujú už známe bezpečnostné medzery.

Ak dostanete mail, ktorý si od vás pýta osobné, či finančné informácie, nahláste ho spoločnosti Google, ktorá situáciu prešetrí a účet zablokuje.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close