Chlapík, ktorý sa prihlásil do umeleckej súťaže s obrazom, ktorý vygenerovala AI, ju vyhral. Umelci sú pohoršení!

Bizarná situácia. Chlapík sa prihlásil do umeleckej súťaže s obrazom, ktorý vygenerovala AI. Potom ju vyhral. Súťažiaci sú naštvaní, on ale svoje víťazstvo obhajuje.

Jason Allen obraz vygenerovany pomocou AI
Zdroj: Jason Allen (Autor fotografie) via Twitter (Master Ninja Theme Song)

Umelcom nemôže byť každý. Vytvoriť obraz, sochu alebo iné dielo, ktoré sa bude ľuďom páčiť, dá zabrať nejednému autorovi. To, čo ale niekto tvorí týždne až mesiace, dokáže AI vygenerovať v priebehu pár minút až hodín.

Portál vice.com (via futurism.com) poukazuje na bizarnú situáciu, ktorá sa odohralo počas súťaže výtvarného umenia na Colorado State Fair. Jeden zo súťažiacich sa prihlásil do súťaže ale nie so svojim umeleckým dielom, ktoré vytvoril, ale s obrazom, ktorý vygenerovala umelá inteligencia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

AI vytvorila obraz, ktorý vyhral súťaž

Jason Allen sa prihlásil do súťaže s umeleckým dielom s názvom „Théâtre D’opéra Spatial“, ktoré zobrazuje scénu operného predstavenia inšpirovanú scifi. Ako sme ale vyššie už spomenuli, tak obraz nenamaľoval on, ale za účelom jeho vytvorenia použil AI generátor obrázkov Midjourney. Čo ale čert nechcel, tak umelecké dielo si odnieslo prvenstvo.

Tento incident ukazuje, ako ďaleko táto technológia zašla, čím znovu rozprúdila chúlostivú diskusiu o definícii umenia a o tom, čo robí umelca umelcom. Samozrejme, mnoho umelcov krútilo hlavami nad celou situáciu, pričom mnohí si nedávali servítku pred ústa.

Jedným z nich je aj umelec Genel Jumalon, ktorý bol z celej situácie frustrovaný.

„Niekto sa prihlásil do výtvarnej súťaže s dielom vygenerovaným AI a vyhral prvú cenu. Áno, je to k*** blbé.“, uviedol umelec na sociálnej sieti.

V rámci diskusie sa na sociálnych sieťach rozbehla bohatá konverzácia, pričom mnohí začali hovoriť o smrti umenia, ale nielen toho. Napríklad jeden z komentujúcich povedal:

„Sledujeme, ako sa nám pred očami odohráva smrť umenia,“ uviedol jeden z diskutujúcich. „Ak kreatívne práce nie sú bezpečné pred strojmi, hrozí, že obsadia aj vysokokvalifikované pracovné miesta. Čo budeme potom robiť?“

Allen hovorí, že umelci nevnímajú „ľudský element“

A hoci sa na sociálnej sieti zvrhla vlna kritiky, tak Allen si z toho veľkú hlavu nerobí. Svoje konanie dokonca obhajuje.

„Vedel som, že to bude kontroverzné,“ povedal Allen v utorok na serveri Midjourney Discord. „Je zaujímavé vidieť, ako všetci títo ľudia na Twitteri, ktorí sú proti umeniu generovanému umelou inteligenciou, ako prví hodia človeka pod autobus diskreditáciou ľudského elementu! Zdá sa vám to pokrytecké?“

Allen v rámci diskusie prízvukoval, že hoci umelecké dielo vygenerovala AI, tak vytvoriť obraz nebolo také jednoduché, ako si mnohí myslia. Na to, aby sa dostal k výslednému dielu, tak vygeneroval stovky obrazov, ktoré dolaďoval za pomoci umelej inteligencie niekoľko týždňov, až kým si nevybral ten najlepší, ktorý poslal do súťaže.

Ďalej argumentoval tým, že hodnotitelia umenia ho často posudzujú i tým, ako náročný proces stál za jeho vytvorením, čo nie je podľa neho správne. Preto sa opýtal absurdnú otázku, či dielo vytvorené v komplikovaných podmienkach, napríklad ak by bol umelec zavesený dolu hlavou a bičovaný, je hodnotnejšie ako identické dielo, ktoré niekto vytvoril jednoduchším spôsobom?

Aký je váš názor na túto tému? Je umenie vygenerované umelou inteligenciou umením alebo nie? Dajte nám vedieť váš názor v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre