Chcú Slováci väčšiu moderáciu obsahu na sociálnych sieťach? Veľký oxfordský dotazník sa pýtal aj ich. Tu je výsledok!
Vedci vytvorili veľký globálny prieskum, ktorý skúmal názor ľudí na moderovanie obsahu na sociálnych sieťach.
Sociálne siete sa stali súčasťou našich digitálnych životov, no nesú sa s nimi viaceré problémy. Jedným z nich je napríklad moderovanie obsahu. Viaceré spoločnosti nedávno prehlásili, že zavedú slobodnejší prístup k tomu, aké typy príspevkov môžu užívatelia pridávať. Ako na to reaguje komunita?
Výskumníci z Oxfordskej univerzity vykonali globálny prieskum, ktorý zisťoval, či ľudia naozaj preferujú slobodu vyjadrenia, alebo by boli radšej, keby sa príspevky a komentáre na sociálnych sieťach regulovali prísnejšie. Väčšina užívateľov, vrátane Slovákov, je za to, aby sa nenávistné prejavy, vyhrážanie alebo zosmiešňovanie kontrolovalo prísnejšie a aby boli takéto príspevky mazané.
Prísnejšia moderácia obsahu
Väčšina užívateľov, presnejšie až 79%, je za to, aby sa odstraňoval na sociálnych sieťach obsah, ktorý podnecuje násilie alebo nenávisť. Najväčšiu podporu dostala prísnejšia regulácia obsahu na Slovensku, v Nemecku a Brazílii, v týchto krajinách za ňu hlasovalo až 86% užívateľov. Len 14% užívateľov verí, že by sa mal nenávistný obsah na sociálnych sieťach ponechať bez moderácie, aby mohli na takýto typ obsahu užívatelia reagovať.
Z prieskumu ďalej vyplynulo, že 17% užívateľov verí, že by malo mať možnosť publikovať urážlivý obsah kritizujúci určitú skupinu ľudí.
V ďalšej časti prieskumu výskumníci hodnotili, čo by užívatelia brali radšej, ak by mali na výber z dvoch extrémnych možností, buď absolútnu slobodu slova alebo sociálne siete bez akýchkoľvek ofenzívnych príspevkov či dezinformácií. Vo všetkých krajinách väčšina skôr prijala online priestor bez nenávistných prejavov a zavádzajúcich informácií.
Neprehliadni
“Vplyvné osobnosti, napríklad Mark Zuckerberg alebo Elon Musk, nedávno hovorili, že sloboda slova musí byť dôležitejšia ako moderovanie obsahu na sociálnych sieťach. Avšak väčšina ľudí v demokratických štátoch chce zníženie nenávistných prejavov, kyberšikany či dezinformácií. Platí to dokonca aj v Spojených štátoch, krajine, ktorá je známa svojim presadzovaním slobody slova,” tvrdí vedúci štúdie, Yannis Theocharis.
Výsledky prieskumu zároveň naznačujú aj to, že ľudia nemajú univerzálny konsenzus v tom, aké výhody/nevýhody prináša buď sloboda slova alebo moderovanie obsahu. Názor ľudí sa silno odvíja od kultúrnych noriem, politických skúseností, či zákonmi danej krajiny. Práve preto je náročné podľa výskumníkov nájsť pravidlá, ktoré by sme mohli uplatniť na globálnej škále.
Ďalším problémom bolo zhodnúť sa na tom, kto by mal byť zodpovedný za vytvorenie bezpečného priestoru na sociálnych sieťach. 39% Nemcov, Angličanov a Brazílčanov verí, že správcovia danej sociálnej siete by mali vytvoriť bezpečný priestor, pričom vo Francúzsku, Južnej Afrike a Grécku tento názor zastávalo len 29% ľudí.
Na druhej strane je názor, že by mala na monitorovanie obsahu na sociálnych sieťach dozerať vláda. V tomto smere sa názory líšili drastickejšie. Tomuto názoru verilo 37% Nemcov a Francúzov, no len 14% Slovákov.
Objavili sa aj názory, že moderáciu obsahu na sociálnych sieťach by mali riadiť samotní užívatelia. V Nemecku tomuto názoru verilo 17% užívateľov, vo Švédsku 39%.
Mnohí rátajú s urážlivým alebo nevhodným obsahom na sociálnych sieťach
Výskumníci sa pýtali aj na to, či užívatelia očakávajú, že sa stretnú s nevhodným obsahom na sociálnych sieťach. V tomto smere 59% opýtaných verilo, že sa stretne s intoleranciou či nenávisťou. 65% respondentov očakáva, že na sociálnych sieťach nájdu agresívne komentáre.
“Veľa ľudí verí, že negativita je takmer istá na sociálnych sieťach. Dokonca aj užívatelia, ktorí neprispievajú negatívnymi komentármi, sú už zvyknutí na to čo vidia a čítajú. Hlavne pre politikov to môže byť komplikovaný problém. Negativita a urážky môžu narušiť čistotu politickej diskusie, no regulácia komentárov narúša základné demokratické princípy,” tvrdí Spyros Kosmidis, spoluautor štúdie.
Aký je tvoj názor, mali by sa príspevky na sociálnych sieťach moderovať viac, alebo by mala prevládať úplná sloboda slova? Podeľ sa s nami v komentároch.
Komentáre