Chceš si zabezpečiť Android smartfón? Týchto 5 nastavení patrí medzi tie najdôležitejšie
Android systém ponúka užívateľom množstvo nastavení, no čo sa bezpečnosti týka, týchto 5 patrí medzi tie dôležitejšie, ako si môžeš chrániť súkromie.
Android je komplexný ekosystém, ktorý užívateľom poskytuje obrovskú mieru slobody. Nastaviť si v ňom vieš naozaj všeličo a samozrejme, že nechýba ani bohatá ponuka bezpečnostných nastavení.
Zabezpečenie zariadenia sa v dnešnom digitálnom svete veľakrát podceňuje, no stačí málo a k tvojmu smartfónu môže získať prístup hacker alebo zlodej. Keď sa tak stane, potom už je to krok k tvojim citlivým údajom alebo v horšom prípade peniazom. Existuje ale niekoľko dôležitých bezpečnostných nastavení, ktoré by si určite nemal ignorovať a nižšie si ukážeme aké to sú. Na funkcie nižšie upozornil web howtogeek.com.
Ako si zabezpečiť Android smartfón
Zapni si biometrickú autentifikáciu
Dnes už má drvivá väčšina smartfónov systém na odtlačky prstov a veľa modelov už prichádza aj s overovaním tváre. V oboch prípadoch ide o biometrické formy zabezpečenia, ktoré sa spoliehajú na niečo, čo je čisto tvoje, v tomto prípade odtlačok prsta a tvoju tvár.
Ak používaš PIN alebo vzor ako zabezpečenie, potenciálny zlodej môže teoreticky uhádnuť tvoj kód podľa šmúh na obrazovke. V prípade PIN kódu ho môže ľahko uhádnuť, ak používaš dátum narodenia alebo inú zapamätateľnú číselnú kombináciu. V niektorých prípadoch ti vie nahliadnuť cez rameno a kód odkukať.
S odtlačkom prstov alebo tvárou sa ti to nestane a popri tom odomkneš smartfón jednoduchšie a rýchlejšie. Len pamätaj na to, že niekto by mohol stále použiť tvoj prst alebo tvár, napríklad keď spíš.
Neprehliadnite
Zapni funkciu Nájdi moje zariadenie
Android, podobne ako iPhony, má systém, vďaka ktorému môžeš nájsť svoj smartfón, v prípade že ho stratíš alebo ti ho ukradnú. Vďaka vylepšeniu siete Nájdi moje zariadenie už budeš môcť nájsť smartfón aj keď je offline alebo vypnutý. Okrem toho vieš aj zariadenie na diaľku zamknúť, napríklad ak ti ho niekto ukradne. V prípade najhoršieho ho vieš aj vrátiť do továrenských nastavení.
Ak smartfón nevieš nájsť napríklad doma, s funkciou Nájdi moje zariadenie prehráš hlasný zvuk, ktorý ti ho pomôže nájsť. Ten funguje aj keď máš smartfón v tichom režime.
Zoznám sa s funkciou Pripnutie aplikácie
Keď sme vonku s priateľmi alebo bývame s partnerom v jednej domácnosti, raz príde moment, kedy druhému človeku požičiame náš smartfón. Možno chce niečo vyhľadať a my máme akurát mobil v ruke alebo len chceme niečo ukázať. V takomto prípade stačí málo, aby blízkemu “ušla” ruka a človek sa pozrel na to, čo na smartfóne robíme.
Hoci je to otázka dôvery, Android smartfón umožňuje pripnutie aplikácie, čo zablokuje smartfón len na práve spustenú aplikáciu. Na to, aby si sa z aplikácie dostal von stačí zadať tvoj odomykací kód, vzor alebo odtlačok prsta. Ide o užitočnú funkciu, ak máme v smartfóne niečo, čo nechceme, aby videli aj druhí.
Pravidelne kontroluj povolenia
O povoleniach na našom portáli píšeme pomerne často, čiže možno máš predstavu o čo ide a aké je riziko toho, keď s povoleniami narábame ľahostajne. Ak chceš chrániť svoje súkromie online a bezpečnosť smartfónu, povolenia by si mal pravidelne kontrolovať, hlavne ak častokrát sťahuješ nové aplikácie. V prípade podozrivej aplikácie jej odober citlivé povolenia alebo ju rovno zo smartfónu odinštaluj.
Zašifruj svoju zálohu
Veľa smartfónov ponúka užívateľom možnosť vytvoriť zálohu svojich dát. Táto záloha pomôže napríklad pri kúpe nového smartfónu, kedy ti odpadne potreba všetko pracne prenášať z jedného zariadenia do druhého. Dobré je však v smartfóne zapnúť aj šifrovanie tejto zálohy. Toto nastavenie ti zaručí, že dáta ostanú v bezpečí, aj keby hacker napadol servery výrobcu smartfónu. Dáta totiž budú nečitateľné, pretože útočníkovi chýba dešifrovací kľúč.
Komentáre