Chcela si na internete len zarobiť. Stala sa nevedomky bielym koňom. Daj si pozor na tento online podvod
Mladá žena si našla online brigádu snov. Neskôr zistila, že sa stala bielym koňom a pomáhala legalizovať príjem z trestnej činnosti.
Leto je pre mnoho študentov príležitosťou, ako si privyrobiť nejaké to € navyše, pričom ak brigáda vystrelí dobre, tak sa neskôr z nej môže stať aj dlhodobé zamestnanie. Ako sme nedávno ale upozorňovali, tak môžeš natrafiť aj na podvody s prácou. Niektoré sú viac do oči bijúce ako iné. Aj nám sa v minulosti podarilo natrafiť na podvod, kedy falošný náborový pracovník s nami pracoval niekoľko dní. Keď nadobudol dojem, že mu slepo veríme, tak to na nás vybalil. Pokúsil sa získať citlivé údaje z platobnej karty. Práca spočívala v hodnotení produktov a písaní recenzií.
Chcela si zarobiť, stala sa ale bielym koňom
Server novinky.cz najnovšie upozorňuje na podvod, na ktorý môžeš natrafiť čoraz častejšie a to aj kľudne u nás.
V tomto podvode si zahrala hlavnú úlohu mladá žena, ktorá si hľadala brigádu. Natrafila na dobre vyzerajúci inzerát, v ktorom sa mala starať o klientov, ktorí obchodujú s digitálnym zlatom. Vyplnila formulár a za pár dní sa a jej ozvala manažérka, s ktorou mala telefonický pohovor. Jedinou podmienkou bolo, aby mala vek 18 rokov alebo viac a bankový účet.
Študentka poslala fiktívnej manažérke svoj životopis, fotokópiu občianskeho preukazu a informácie o bankovom účte. Neskôr si mala stiahnuť aplikáciu pre obchodovanie s kryptomenami, kde si mala vytvoriť aj účet.
Založila si účet v aplikácii a začala (prať) „zarábať“ peniaze
Potom, ako si vytvorila účet, tak jej v priebehu pár dní na neho pristálo bez mála 9 tisíc €. Jedine, čo mala spraviť, je preposlať peniaze ďalej, pričom si mohla nechať 10 %.
Neprehliadni
„Následne jej na jej bankový účet v priebehu niekoľkých dní prišli tri desiatky platieb prevažne z holandských bankových účtov v celkovej sume presahujúcej 220 tisíc korún. Z tých si podľa inštrukcií manažérky ponechala desať percent ako províziu a za zvyšok nakúpila bitcoiny, ktoré potom rozoslala na rôzne bitcoinové peňaženky,“ doplnila hovorkyňa polície.
Išlo o pomerne ľahko zarobené peniaze v podstate za nič. Banka jej neskôr účet zablokovala, no vidina ľahkého zárobku ju presvedčila, aby si založila účet v ďalšej banke a znova si vytvorila účet v aplikácii.
„Možno si pritom neuvedomila, že sa týmto konaním stala v podstate bielym koňom, ktorého úlohou je legalizovať výnosy z trestnej činnosti. Tým, že za prostriedky zasielané na jej účet po odpočítaní provízie nakupovala kryptomeny, ktoré potom posielala ďalej, mala umožniť zastrieť pôvod finančných prostriedkov, ktorý predtým získali neznámi páchatelia rôznymi podvodmi, a to v celkovej výške cez 400 tisíc korún,“ upresnila Glogovská.
Ako píše portál ďalej, tak voči mladej žene bolo vznesené obvinenie za legalizáciu príjmu z trestnej činnosti.
Maj preto na pamäti, že na prvý pohľad dokonalo vyzerajúca brigáda, môže na konci dňa dopadnúť katastroficky.
Pozor na to, s kým zdieľaš citlivé údaje
Dovoľ nám záverom dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako si jeden z používateľov chcel požičať peniaze cez internet, no nakoniec sa stal obeťou obdobného podvodu. Ako útočníkovi nazdieľal citlivé údaje a verifikačné kódy, tak útočník mu „zamietol“ pôžičku, ale potom na jeho meno pracoval s bankovým účtom, o čom ale nevedel.
Komentáre