Chatovacie platformy ako WhatsApp, Messenger a ďalšie, čaká zemetrasenie. EÚ pripravuje legislatívu, ktorá zmení fungovanie trhu

WhatsApp, Messenger, ale aj iMessage, sa budú musieť otvoriť menším platformám, hovorí EÚ. Čo sa zmení pre používateľov?

WhatsApp_telegram messenger signal
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž), logá aplikácií

Nie je pochýb o tom, že platformy ako WhatsApp, Messenger, či iMessage, sú najväčšími chatovacími platformami a to nielen v našom regióne, ale aj na svete. Dominancia týchto platforiem je natoľko silná, že bráni vstupu na trh iným hráčom, myslí si Európska únia. To je aj jeden z dôvodov, prečo únia zmení pravidlá hry, píše v tlačovej správe na svojich stránkach. Čo sa zmení?

Únia prekope pravidlá, ktoré zmenia trh

Ako informuje únia, tak v nasledujúcom období dôjde k úprave DMA legislatívy, ktorá sa zaoberá digitálnymi trhmi. Niektoré praktiky, ktoré dnes využívajú veľké platformy, už nebudú do budúcnosti akceptované. Únia naráža na „strážcov brány“. Ide o pojem, ktorý sa spája s aktivitou, kedy veľké platformy ovládajú trh natoľko, že ak chcú iné subjekty podnikať v danej oblasti, tak musia akceptovať podmienky správcu platformy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Únia chce preto nariadiť platformám, ktorých ročný obrat presiahne 7,5 miliardy €, resp. trhová kapitalizácia spoločnosti je 75 miliárd € alebo viac, že musia poskytovať isté služby. O čo ide?

Počas takmer 8-hodinového trialógu (trojstranné rozhovory medzi Parlamentom, Radou a Komisiou) sa zákonodarcovia EÚ dohodli, že najväčšie služby zasielania správ (ako Whatsapp, Facebook Messenger alebo iMessage) sa budú musieť otvoriť a spolupracovať s menšími platformami, ak o to požiadajú. Pre koncových zákazníkov to bude znamenať, že ak o takúto službu požiada menšia platforma, ktorú používajú, tak „strážcovia brány“ budú musieť zabezpečiť, aby sa do nich mohli „pripojiť“. Čo to znamená? Únia chce umožniť komunikácie používateľov naprieč rôznymi aplikáciami.

Treba však uviesť, že o takéto prepojenie platformy s platformou „strážcu brány“, nebude môcť požiadať hocikto. Na to, aby bolo vyhovené tejto požiadavka, tak menšia platforma bude musieť mať najmenej 45 miliónov mesačných používateľov naprieč Európskou úniou a 10-tisíc podnikových zákazníkov ročne.

V prípade, ak by strážcovia bráni odmietli udeliť prístup menšej platformy do ich platformy, tak im bude hroziť pokuta do výšky 10% z minuloročného obratu spoločnosti. Ak by sa porušenie pravidiel opakovalo, tak by platforme hrozila pokuta do 20% z obratu.

„Dohoda otvára novú éru technologickej regulácie na celom svete. Zákon o digitálnych trhoch ukončuje neustále rastúcu dominanciu veľkých technologických spoločností. Odteraz musia ukázať, že umožňujú aj spravodlivú hospodársku súťaž na internete.“ píše únia na svojich stránkach.

Záverom treba uviesť, že aktuálne bude musieť Európska komisia pripraviť legislatívu, ktorá následne pôjde do schvaľovacie procesu naprieč Radou a Parlamentom únie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre